Kahvenin Faydaları: Size İyi Geldiğini Gösteren 7 Bilgi

Kahve, ruh halinizi düzeltip depresyonla mücadeleye yardım ederken; aynı zamanda bazı dejeneratif hastalıkların başlangıcını da geciktirebilir.
Kahvenin Faydaları: Size İyi Geldiğini Gösteren 7 Bilgi

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Kahve, tarih boyunca milyonlarca insan tarafından lezzeti ve canlandırıcı etkisi nedeniyle tercih edilen dünyanın sudan sonraki en popüler ikinci içeceğidir. Ancak 20 yıl öncesine kadar içeriğindeki kafein nedeniyle kahve içmenin ciddi yan etkileri olduğuna inanılırdı. Peki ya kahvenin faydaları? Mutlaka okuyun!

Neyse ki son zamanlarda yapılan araştırmalar makul miktarda kahve tüketiminin vücudunuz için birçok faydası olduğunu ortaya koydu; çünkü bu içecek besin değerleri yönünden şaşırtıcı derecede zengindir.

İnsanların çoğu, vücutlarına olan faydasını bilmeden günlük rutinlerinin bir parçası olarak kahve içer ve bazı insanlar da kahvenin zararlı olduğunu düşünerek ondan uzak durur.

Bu harika içecekle ilgili gizemleri açıklığa kavuşturmak amacıyla bugünkü makalemizde size kahvenin faydaları ve neden herkesin bir miktar kahve içmesi gerektiği hakkında konuşmak istiyoruz.

1. Kahvenin faydaları: Antioksidanlar açısından çok zengindir

fincan kahve içen kadın

Kahvenin faydaları arasından ilki, içeriğindeki yüksek miktardaki antioksidanlardır. Bunlar meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlara göre vücut tarafından çok daha kolay emilir.

Çok güçlü moleküller olan antioksidanların temel görevi birçok kronik hastalık ve erken yaşlanma belirtilerinin sebebi olan serbest radikallerin yol açtığı hasarı engellemektir.

2. Enerji seviyenizi yükseltir

Muhtemelen kahvenin en bilinen özelliği budur. Verdiği “doping” sayesinde geç saatlere kadar çalışabilir ya da ertesi günkü sınav için hazırlık yapabilirsiniz. Kahvenin içeriğinde bulunan temel maddelerden biri olan kafeinin beyninizi canlandıran etkisi konsantrasyon ve performansınızın artmasına yardımcı olur.

3. Tip 2 diyabet riskini azaltır

kan şekerini ölçmek

Dünyada 300 milyondan fazla insanın tip 2 diyabetle ilişkili rahatsızlıklarla mücadele ettiği düşünülmektedir. Kan şekerini aşırı derecede yükselten bu kronik rahatsızlık, ölçülü bir şekilde kahve tüketimiyle engellenebilir.

Amerikan Kimya Derneği tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre günde dört fincana kadar kahve içen kişilerin tip 2 diyabet rahatsızlığı yaşama olasılığı %23 ile %50 arasında daha azdır.

4. Karaciğeri korur

Karaciğeriniz tüm vücut sağlığına faydası olan önemli görevlerin yerine getirilmesinden sorumlu bir organdır. Ancak karaciğeriniz yavaşlayıp hepatit veya karaciğer yağlanması gibi kronik rahatsızlıklar geliştirebilir.

Bir araştırmaya göre günde dört fincan kahve içmek karaciğerin yağlanma riskini azaltmaktadır. Bir diğer araştırmaya göre ise günde en az bir fincan kahve içen kişilerin siroza yakalanma riski daha azdır.

5. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlar

kahve arkadaşlık

Birleşik Devletler’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün bulgularına göre ölçülü miktarda kahve içen kişilerin depresyon ya da olumsuz duygulardan etkilenme riski %10 daha azdır. Bu araştırmanın yazarı olan Honglei Chen’e göre bu etkinin sebebi kahvenin içindeki antioksidanlar olabilir.

6. Beyin sağlığına iyi gelir

  • Kahvede bulunan antioksidanlar ve diğer temel besinler Alzheimer ve bunama gibi dejeneratif rahatsızlıkların oluşma riskini azaltabilir.
  • Güney Florida Üniversitesi ve Miami Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmaya göre kanında daha fazla kafein bulunan 65 yaşın üzerindeki kişilerde kahve içmeyenlere kıyasla Alzheimer belirtileri iki ile dört yıl sonra çıkmaktadır.
  • Rahatsızlık çok daha önceden başlamışsa bunu tamamen ortadan kaldıramaz; ancak belirtilerini ciddi derecede azaltabilir.

7. Güzellik için büyük bir yardımcıdır

kahve çekirdekleri

Kahveyi hem içmenin hem de doğrudan cilde uygulamanın güzelliğiniz için harika faydaları vardır. Kahvenin selülite karşı mücadelede ve ölü hücrelerden kurtulmada etkili olduğunun anlaşılmasından sonra, çok sayıda kozmetik firması kahveyi birçok kozmetik ürünün ana bileşeni olarak kullanamaya karar vermiştir.

Kafein cilde uygulandığı zaman kan dolaşımını hızlandırır, kırışıklık ve lekelerin erken oluşumuna karşı cildinizi korur. Kahve içmeye başlamak için daha fazla nedene ihtiyacınız var mı?

Bu doğal içecek hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için harikadır. Önemli olan uygun miktarda tüketmek ve kafeine karşı bir hassasiyetiniz olup olmadığına dikkat etmektir.

İlginizi çekebilir ...
Kahvenin Faydaları: 14 Farklı Amaçla Nasıl Kullanılır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kahvenin Faydaları: 14 Farklı Amaçla Nasıl Kullanılır?

Kahvenin faydaları başlıklı listemizde kahvenin günlük işlerde ve evde hangi amaçlarla kullanılabileceğinden bahsedeceğiz:


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Greenberg, J. A., Boozer, C. N., & Geliebter, A. (2006). Coffee, diabetes, and weight control. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/84.4.682
  • Arendash, G. W., & Cao, C. (2010). Caffeine and coffee as therapeutics against Alzheimer’s disease. In Journal of Alzheimer’s Disease. https://doi.org/10.3233/JAD-2010-091249
  • Van Dam, R. M., & Feskens, E. J. M. (2002). Coffee consumption and risk of type 2 diabetes mellitus. Lancet360(9344), 1477–1478. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(02)11436-X
  • Johnson, S., Koh, W. P., Wang, R., Govindarajan, S., Yu, M. C., & Yuan, J. M. (2011). Coffee consumption and reduced risk of hepatocellular carcinoma: Findings from the Singapore Chinese Health Study. Cancer Causes and Control22(3), 503–510. https://doi.org/10.1007/s10552-010-9725-0

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.