Bu Yiyecekler Sayesinde Karın Şişliğine Elveda Diyin

· 7 Nisan, 2015

 Kendinizi sürekli tok hissettiğinizde ve karnınız şiştiğinde hazımsızlık çekiyor olabilirsiniz. Çeşitli yiyecekleri yedikten sonra karnınız, içi sanki gaz doluymuş gibi şişer. Bunun nedeni, özellikle un ve yağ açısından zengin olan kötü bir beslenme düzenidir. Bu yazımızda, sık rastlanan bu sorunla baş edebilmek için sindiriminize yardımcı olacak ve rahatsız edici şişlik hissinden kurtulmanızı sağlayacak bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

“Şişmiş” bir karınla baş etmek için çözümler

Çözüm 1 – Taze meyve

Taze meyveler, hazımsızlık yüzünden ortaya çıkan sorunları gidermek için çok yararlıdırlar. Taze meyveler bol miktarda lif ve su içerirler ve neredeyse hiç yağ içermezler.

Ama unutmamanız gereken bir şey var! Farklı çeşitlerde meyveler yemelisiniz. Bedeninizi aynı meyveyi yemeye alıştırmayın ve, tek bir meyveden aşırı fazla yemeyin, özellikle de hassas bir sindirim yolunuz varsa… Unutmayın, “Her şeyin azı karar çoğu zarar”.

Çözüm 2 – Salatalar!

salad-cyclonebill

Herkes salataların ne kadar besleyici ve sağlıklı olduğunu bilir, özellikle de içerisine ananas veya papaya gibi meyveler eklenmiş salataların! Ayrıca bu salataları güne başlarken veya öğle yemeğinde yerseniz, sindirim sisteminize de iyi geleceklerdir. Akşam yemeğinde salata veya kremalı sebze çorbası gibi hafif bir şeyler yemelisiniz. Porsiyonlarınızı küçük tutarsanız, uyumaya gittiğinizde karnınız çok dolu olmaz. Bu da sindiriminize yardımcı olacaktır.

Çözüm 3 – Alfalfa ve mercimek!

Alfalfa filizler ve mercimek bedenimiz için çok yararlıdır çünkü bol miktarda vitamin ve mineral içerirler. Ayrıca bu yiyecekleri evde hazırladığınız salatalara veya çorbalara ekleyebilirsiniz.

Çözüm 4 – Alman lahana turşusu

Fermente olduğu için, bu lifli besinin sindirilmesi çok daha kolaydır. Bu yüzden tüm öğünlerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Unutmayın, susuz lahana turşusunun çok asidik bir tadı vardır bu yüzden yemeden önce biraz su ile bu tadı seyreltebilirsiniz.

Çözüm 5 – Şeker yerine bal veya pekmez

honey-alsjhc

Fermente edilmiş tam tahıllardan elde edilen ballar sindirim için çok faydalıdır. Ancak bu balları tüketirken dikkatli olmalısınız çünkü yoğunlaştırılmış şeker içerirler. Ayrıca diyabet hastaları tarafından tüketilmemelilerdir.

Unutmayın…!

Kendinizi tıkanık, şişmiş veya ağır hissetmenize neden olan ve sizi rahatsız eden sindirim sorunlarınızı kontrol edebilmek için yemek yeme alışkanlıklarınızı geliştirmeniz gerekiyor. Bu tarz sorunlar yaşam kalitenizi düşürebilir veya hasar verebilirler.