Bu Yiyecekler Sayesinde Karın Şişliğine Elveda Diyin

Bu Yiyecekler Sayesinde Karın Şişliğine Elveda Diyin
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kendinizi sürekli tok hissettiğinizde ve karnınız şiştiğinde hazımsızlık çekiyorsanız karın şişliğine karşı önerilerimize kulak vermelisiniz.

Çeşitli yiyecekleri yedikten sonra karnınız, içi sanki gaz doluymuş gibi şişer. Bunun nedeni, özellikle un ve yağ içeren kötü bir beslenme düzenidir.

Bu yazımızda, sık rastlanan bu sorunla baş edebilmek için sindiriminize yardımcı olacak ve rahatsız edici şişlik hissinden kurtulmanızı sağlayacak bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Karın şişliğine karşı çözümler

Çözüm 1 – Taze meyve

Taze meyveler, hazımsızlık yüzünden ortaya çıkan sorunları gidermek için çok yararlıdırlar. Taze meyveler bol miktarda lif ve su içerirler ve neredeyse hiç yağ içermezler.

Ama unutmamanız gereken bir şey var!

Farklı çeşitlerde meyveler yemelisiniz. Bedeninizi aynı meyveyi yemeye alıştırmayın ve tek bir meyveyi aşırı miktarda yemeyin, özellikle de hassas bir sindirim sisteminiz varsa…

Unutmayın, “Her şeyin azı karar çoğu zarar”.

Çözüm 2 – Salatalar!

sağlıklı salata

Herkes salataların ne kadar besleyici ve sağlıklı olduğunu bilir, özellikle de içerisine ananas veya papaya gibi meyveler eklenmiş salataların!

Ayrıca bu salataları güne başlarken veya öğle yemeğinde yerseniz, sindirim sisteminize de iyi geleceklerdir. Akşam yemeğinde salata veya kremalı sebze çorbası gibi hafif bir şeyler yemelisiniz.

Porsiyonlarınızı küçük tutarsanız, uyumaya gittiğinizde karnınız çok dolu olmaz. Bu da sindiriminize yardımcı olacaktır.

Çözüm 3 – Alfalfa ve mercimek!

Alfalfa filizler ve mercimek bedenimiz için çok yararlıdır çünkü bol miktarda vitamin ve mineral içerirler. Ayrıca bu yiyecekleri evde hazırladığınız salatalara veya çorbalara ekleyebilirsiniz.

Çözüm 4 – Alman lahana turşusu

Fermente olduğu için Sauerkraut olarak bilinen bu turşunun sindirilmesi çok daha kolaydır. Bu yüzden tüm öğünlerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Unutmayın, susuz lahana turşusunun çok asidik bir tadı vardır bu yüzden yemeden önce biraz su ile bu tadı hafifletebilirsiniz.

Çözüm 5 – Şeker yerine bal veya pekmez

karın şişliğine son vermek için bal

Fermente edilmiş tam tahıllardan elde edilen ballar sindirim için çok faydalıdır. Ancak bu balları tüketirken dikkatli olmalısınız çünkü yoğunlaştırılmış şeker içerirler.

Ayrıca diyabet hastaları tarafından tüketilmemelilerdir.

Unutmayın…!

Kendinizi tıkanık, şişmiş veya ağır hissetmenize neden olan ve sizi rahatsız eden sindirim sorunlarınızı kontrol edebilmek için yemek yeme alışkanlıklarınızı geliştirmeniz gerekiyor.

Bu tarz sorunlar yaşam kalitenizi düşürebilir veya hasar verebilir. Dolayısıyla, en kısa sürede önlem almaya ve sağlıklı bir yaşam sürmeye başlamalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.