Sindirimi Kolaylaştıran 6 Besin

14 Şubat, 2015

Kabızlık sorunu yaşadığınızda, tuvalete gitmek tam bir ızdıraba dönüşür, özellikle de düzenli ve normal bağırsak haraketlerini gerçekleştiremediğinizde, midenizde yanma ve doluluk hissetiğinizde. Bütün bunlara karşın, size iyi haberlerimiz var. Sindirimi kolaylıştırmanızda size yardımcı olacak doğal alternatifler var.

Bu makalede size doğal kabızlık giderici olan 6 besinden bahsedeceğiz. Bu besinler sizin genel sağlığınıza ve sindirim sisteminize çok faydalı olabilirler, çünkü hepsi doğal ve bu yüzden ilaçlardan daha az yan etkilere sahipler (yine de beslenme alışkanlığınızda ya da devam eden herhangi bir tedavide çok sert değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın).

Muz

Muzda, sidrimimizi kolaylaştırmamıza yardımcı olan bir çok lif bulunur. Ayrıca, sağlığa olan bir çok yararlarının içinde, muzlar ayrıca Fruktooligosakkaritler’e sahiptirler ve bunlar da bağırsak florasını güçlendirip, sayısını arttırır. Bu nedenle, bu lezzetli besini diyetinize eklemeniz önemli, özellikle de kabızlık sorunu yaşıyorsanız.

Elma

Elma, bağırsakların uygun şekilde çalışmasına yardım eden bir çeşit heretopolisakkarit olan pektin yönünden zengindir. Bu meyveden üretilen ürünlerden biri olan elma suyu sirkesi, doğal bir kabızlık giderici ilaçtır.
 Ayrıca, “Elma giren eve doktor girmez” derler. Ancak, her gün elma tüketmek bazı insanlar için biraz sıkıcı bir hale gelebilir. Neyse ki, etkili, sağlıklı ve hoş bir çözüm var – elmanın suyunu içebilirsiniz (lezzetlidir) ya da yarım bardak suyla beraber bir ya da iki yemek kaşığı elma suyu sirkesi içebilirsiniz. Bazı insanlar için sert olabilmesine rağmen, bizim önerimiz elma suyu sirkesini aç karnına içmenizdir.

Taneli Meyveler

Yabanmersini, çilek ve böğürtlen gibi bazı taneli meyveler, kolonu temizleme konusunda çok etkili olan antidoksanlar açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra, çok kuvvetli bir aromaya sahip oldukları için, bu lezzetli meyveler  son derece çok yönlülerdir. Çünkü onları bir çok şekilde tüketebilirsiniz, örneğin; lezzetli meyve sularında ve sıvı meyve pürelerinde, mısır gevreğine ya da yoğurda ekleyerek kahvaltıda. Eğer onları beraber yerseniz, mısır gevreği, yoğurt ve bazı taneli meyveler bağırsaklarınız üzerinde muhteşem bir etkiye sahip olan bir kombinasyona dönüşecektir.

Havuçlar

Carrot

Havuç, vücudu zehirlerinden arındırmada müthiş bir doğal yardımcıdır. Sık sık havuç tüketmek bağırsaklarınızın normal ve uygun şekilde çalışmasına yardımcı olur. Onları tercihen çiğ bir şekilde tüketmelisiniz, salataların üzerine rendelenmiş şekilde ya da suyunu içerek. Ama isterseniz onları pişirebilirsiniz de, ancak faydalı özelliklerini kaybetmemeleri için buharla pişirmelisiniz.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz fikirlerin hiçbiri size cazip gelmediyse, size çocuklarınızın bile hoşuna gidicek çok özel bir şey tavsiye edelim: rendelenmiş havucu balla yiyin! Çok lezzetli olacak ve ayrıca balın faydalı özelliklerinden de yararlanacaksınız.

Soğan

Soğan, kolestrol seviyesini düşürmede muhteşem bir doğal tedavi yöntemi olmasının yanında, kanser gibi komplike hastalıkları da önler. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

C ve E gibi vitaminleri içerdiği için iyi bir kabızlık gidericidir; çünkü soğan bağırsakların hareketleriyle uyum için de çalışır, normal ve devamlı bağırsak hareketine olanak sağlar.

Domates

Domates harika bir doğal kabızlık gidericidir, bunu içerdiği yüksek miktardaki life borçludur. Ayrıca kolonun ve prostatın çok güçlü bir koruyucusudur, çünkü bol miktarda likopen içerir ve likopen de onun karakteristik özelliği olan kırmızı rengi sağlar. Bu, organlarda kanser oluşumunun da önüne geçer.

Unutmayın…

Eğer yukarıda listelenen bu tavsiyelere ve ipuçlarına dikkat ederseniz, emin olun ki mideniz size teşekkür edecek ve kabızlık sorununuz geçmişte kalacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir