Sindirimi Kolaylaştıran 6 Harika Besin

30 Mart, 2019

Kabızlık sorunu yaşadığınızda, tuvalete gitmek tam bir işkenceye dönüşür. Neyse ki, sindirimi kolaylaştıran bazı doğal çareler bulunmaktadır.

Bu makalemizde, sindirimi kolaylaştıran, ayrıca genel sağlığa oldukça faydalı 6 besinden bahsedeceğiz. Tamamen doğal olan bu besinler vücudunuza kimyasal sokmadan sindirim sisteminizi iyileştirmenize olanak tanır. Fakat, yine de beslenme alışkanlığınızda çok sert değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Ayrıca bakınız: Şiddetli Kabızlık İçin 7 Doğal Tedavi

Muz

kabızlık için muz

Muzun içeriğinde, sindirimi kolaylaştıran bir çok lif bulunur. Ayrıca, yine içeriğinde bulunan Fruktooligosakkarit bağırsak florasını güçlendirir. Bu nedenle, kabızlık sorunu yaşamanız durumunda bu lezzetli besini tüketmenizi tavsiye ederiz.

Elma

Elma, bağırsakların uygun şekilde çalışmasına yardım eden ve bir çeşit heretopolisakkarit olan pektin yönünden zengindir.  Aynı şekilde, elma sirkesi de adeta doğal bir kabızlık giderici ilaçtır.

Elmayı direkt tüketmek istemiyorsanız, elma suyu ya da 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi kattığınız yarım bardak suyu içebilirsiniz. Bazı insanlar için sert olabilmesine rağmen, bizim önerimiz aç karnına içmenizdir.

Çilek, böğürtlen, nar, yaban mersini ve ahududu

Çilek, böğürtlen, nar, yaban mersini ve ahududu antioksidan açısından oldukça zengindir, ve aşırı tüketilmediği takdirde kabızlığa iyi gelir. Bu lezzetli meyveleri birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz. Örneğin; meyve suyu olarak ve mısır gevreğine ya da yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

Havuç

organik havuç

Havuç, vücudu toksinlerden arındıran müthiş bir besindir. Sık sık havuç tüketmek bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Havucu çiğ olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Salatalara ekleyebilir veya suyunu sıkabilirsiniz. Eğer çiğ halde tüketmek istemiyorsanız, faydalı özelliklerini kaybetmemeleri için buharla pişirmelisiniz.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz fikirlerden hiçbiri size cazip gelmediyse, çocukların dahi bayılacağı çok özel bir şey tavsiye edelim: ballı havuç! Rendelediğiniz havuca biraz bal katarak havuca lezzet katabilir, ayrıca balın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Bu Bal Ve Havuç Şurubu İle Balgama Karşı Savaşın

Soğan

Soğan, kolestrol seviyesini düşürmede muhteşem bir doğal tedavi yöntemi olmasının yanında, kanser gibi komplike hastalıkları da önler. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

C ve E vitaminlerini içerdiği için iyi bir kabızlık gidericidir; çünkü soğan bağırsakların hareketleriyle uyum halinde çalışır, sağlıklı bağırsak hareketine olanak sağlar.

Domates

Domates harika bir doğal kabızlık gidericidir, bunu içerdiği yüksek miktardaki life borçludur. Ayrıca kolonun ve prostatın çok güçlü bir koruyucusudur, çünkü bol miktarda likopen içerir. Domatese kırmızı rengini veren likopenin sindirim sistemi kanser olasılığını azalttığı düşünülmektedir.

Unutmayın…

Eğer yukarıda listelemiş olduğumuz bu ipuçlarına dikkat ederseniz, emin olun ki kabızlık sorununuz geçmişte kalacaktır.

  • Olagnero, G., Abad, A., Bendersky, S., Genevois, C., Granzella, L., & Montonati, M. (2007). Alimentos funcionales: fibra, prebióticos, probióticos y simbióticos. DIAETA (B.Aires). https://doi.org/0328-1310.
  • Mearin, F., Balboa, A., & Montoro, M. a. (2012). Estreñimiento. Instituto de Trastornos Funcionales y Motores Digestivos. https://doi.org/10.1007/BF02708195.
  • Bautista-Casasnovas, A. L. (2011). Estreñimiento. Anales de Pediatria Continuada. https://doi.org/10.1016/S1696-2818(11)70030-0.
  • Fundación Española de la Nutrición. Plátano. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/platano.pdf
  • Zhonghua Wei Chang Wai Ke Za Zhi. 2015 Mar;18(3):267-71. [Efficacy of pectin in the treatment of diarrhea predominant irritable bowel syndrome]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25809332
  • Dias, João. (2014). Nutritional and Health Benefits of Carrots and Their Seed Extracts. Food and Nutrition Sciences. 05. 2147-2156. 10.4236/fns.2014.522227.
  • Cancers (Basel). 2011 Jun; 3(2): 2333–2357. Published online 2011 May 11. Tomato Lycopene and Lung Cancer Prevention: From Experimental to Human Studies. doi: 10.3390/cancers3022333
  • Fundación Española de la Nutrición. Tomate. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/tomate.pdf
  • University at Buffalo. (2019). Onion and garlic consumption may reduce breast cancer risk. vhttps://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190923155139.htm