Bu Bal Ve Havuç Şurubu İle Balgama Karşı Savaşın

Soğuk algınlığı mı yaşıyorsunuz? İğrenç balgamdan bıktınız mı? Havuç ve balda bulunan vitaminler sayesinde, bu kombinasyon, balgam ve diğer solunum problemlerini önlemek ve tedavi etmek için ideal bir çözümdür. Hadi bir göz atalım!
Bu Bal Ve Havuç Şurubu İle Balgama Karşı Savaşın
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bal ve havuç ihtiva ettikleri vitaminler sayesinde, birlikte kombinasyonları solunum problemlerini önlemek ve tedavi etmek için ideal bir çözümdür.

Balgam, soğuk algınlığının ve solunum sistemini düzenli olarak etkileyen diğer hastalıkların ortak belirtisidir. Mukus tarafından salgılanan, glikoproteinler, antikorlar ve diğer ajanları içeren bir vücut sıvısıdır.

Başlıca işlevi, solunum yollarını kaygan tutmak ve dış işgalcilere karşı korumaktır. Ancak çok fazla üretildiğinde, oldukça can sıkıcı bir hale gelmektedir. Çünkü kıvamı koyulaşır ve vücudunuz onu öksürerek ortadan kaldırmaya çalışır.

Neyse ki, balgam üretimini azaltmaya ve sağlığınıza müdahale etmesini engellemeye yardımcı olan pek çok tedavi vardır.

Bu seçeneklerden bir tanesi, havuç ve baldan yapılan doğal bir şuruptur. Bu tedavi, balgam konusunda etkili olduğundan dolayı çok iyi bilinmektedir.

Bugün sizinle, bu iki sağlıklı malzemenin özellikleri ve evde bu şurubu yapmanın basit tarifi hakkında konuşmak istiyoruz.

Balgam ile savaşmak için ev yapımı bal ve havuç şurubu

soğuk algınlığı

Ev yapımı şuruplar, uzun sürelerdir, grip, soğuk algınlığı ve diğer solunum sıkıntılarının belirtilerini idare etmek için doğal bir alternatif oluşturmaktadırlar.

Bu şuruplar antienflamatuvar ve balgam söktürücü etkilere sahip bileşenleri bir araya getirir. Bu onları, boğaz ağrısı, aşırı balgam ve solunum yolları tıkanıklığı için ideal kılar.

Havuç ve bal ile yapılan bu şurup, en etkili ve sağlıklı seçeneklerden biridir. Çünkü hem öksürük gibi semptomları giderir, hem de bağışıklık sistemini güçlendirir, yani köküne kadar hastalıkla savaşır.

İlk olarak, havucun bazı harika faydalarına bir göz atalım:

 • Havuç, vücutta antioksidan ve koruyucu rolleri ile bilinen A, C ve B vitaminlerinin doğal bir kaynağıdır.
 • Beta-karoten de içerirler. Bu, göz sağlığı için iyi olmasına ek olarak virüslere ve bakterilere karşı bağışıklık tepkisini de geliştirmektedir.
 • Ayrıca, kandaki kolestrol seviyelerini düzenlemek ve tutulan toksinlerin yok edilmesini teşvik etmek için de mükemmeldir.
 • Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için, vücuda önemli miktarda lif sağlarlar.
 • Buna ek olarak, anti-enflamatuvar ajanlar içerirler. Bunlar, semptomları daha çabuk gidermek için solunum yollarının temizlenmesine katkıda bulunur.

Bunların hepsi, balın da antibiyotik gücü ile birlikte, öksürük, balgam, soğuk algınlığı veya gribin de rahatsız edici semptomlarının iyileşmesini hızlandırmak için harika bir tedavidir.

Kendi bal havuç şurubunuzu nasıl yapacaksınız?

bal ve havuç

Bu ev yapımı şurubu yapmak için fazla zaman ya da para gerekmemektedir.

Hem havuç hem de bal, genellikle markette, bakkalda ve pazarda tüm yıl boyunca (ve uygun fiyatlarla) mevcuttur!

Fakat şunu bilmek gerekir ki: balın kalitesini kontrol etmek çok önemlidir. Bunun sebebi piyasadaki bazı ürünlerin şurupla veya işlenmiş şeker ile üretilmesidir. Dokuları aynı görünse de, besin kalitesi oldukça düşüktür ve sağlığınız için pek de faydalı değildir.

Biraz daha pahalıya mal olsa bile, her zaman % 100 organik bal seçmek en iyisidir.

Malzemeler

 • 3,5 bardak havuç (400 g)
 • 5 yemek kaşığı organik bal (125 g)

Talimatlar

 • İlk olarak, havuçları iyice yıkayın, küçük parçalar halinde doğrayın ve su dolu bir tencereye koyun.
 • Havuç yumuşayana kadar kaynatın.
 • Sonra, havuçları çıkarın, bir çatal veya kaşıkla ezin.
 • Sonra, bu püreyi bir cam şişeye koyun ve beş çorba kaşığı bal ile karıştırın.
 • Son olarak kabı kapatın ve tüketmeden önce en az bir gün bekletin.

Nasıl kullanacaksınız?

 • Balgam üretimini azaltmak için günde 4 veya 5 yemek kaşığı bu şuruptan tüketin.
 • Koruyucu bir tedavi olarak kullanmak için, tercihen bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz.
 • Eğer şurubu çok tatlı bulursanız, yarım bardak ılık suyla karıştırın.

Aklınızda tutun:

Bu doğal tedavi, kontrolsüz kan şekeri düzeylerine sahip olan insanlar için faydalı değildir. Bal, bu koşulları daha da kötüleştirir.

Diüretik tedavi gören hastalar için de önerilmemektedir. Bu şurup, etkileri artırabilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Genel olarak, çocuklardaki ve yetişkinlerdeki bağışıklık savunmasını artırmak için iyi bir seçenektir. Sonuçta, hem hoş bir tada sahiptir hem de birçok besleyici madde sağlar. İlginizi çekebilir ...

Balgamdan Kurtulmak İçin 5 Bitki İlacı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Balgamdan Kurtulmak İçin 5 Bitki İlacı

Balgamlı öksürük günlük hayatımızın kalitesini etkileyebilir. Bu yazıda, balgamdan kurtulmak için 5 doğal bitki çayı tarifi hazırladık.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.