Göz Sağlığınız İçin Faydalı İçecekler

· 11 Ocak, 2015

Gözünüz etkinliğini sürdürebilmek ve çalışmak için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bilgisayar başında fazla zaman geçirmek, stres ve hatta bazı kilo verdirici yiyecek ve beslenme şekilleri yalnızca göz sağlığınıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda birçok hastalığa da neden olabilir. Doğru beslenmek göz sağlığınız için son derece önemlidir.

Örneğin vücudunuza gerekli vitaminler göz hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur. Bu vitaminleri almayı kestiğiniz takdirde karanlık bir ortamda, ya da hava karardığında, gözlerinizin odaklanmakta zorluk çektiğini fark edersiniz. Bu durumda gözleriniz acır ve yorulur. Bunu önlemek için ise vitamin bakımından zengin bazı besinleri tüketmeniz gerekir. Söz konusu besinlerden bazıları; havuç, ıspanak, süt, tereyağı ve yumurta sarısıdır.

E Vitamini

E vitamini taze sebzelerin hepsinde bulunur ve antioksidan etkisinin yanı sıra içinde folik asit, demir vb. maddeler bulundurarak vücudumuza müthiş bir yarar sağlar. E vitamini, portakal, limon, gretfurt, çilek, ahududu gibi besinlerde bulunur.

Göz Sağlığınız İçin Faydalı İçecekler

-Will-Merydith

Havuç, Elma ve Ispanak Karışımı

Bu karışım yalnızca gözleriniz için değil aynı zamanda dişleriniz, cildiniz ve saçlarınız için de birebirdir. Bunu sabahları kahvaltıda içmeniz önerilmektedir.

Tek kişilik porsiyon için;

 • 1 adet havuç,
 • 1 adet elma,
 • 3 taze ıspanak yaprağı,
 • 1 yemek kaşığı buğday tohumu,
 • 1 bardak maden suyu yeterlidir.

Hazırlanışı

Havuç ve elmayı güzelce yıkayın ve elmanın çekirdeklerini çıkarın. Ispanakları da güzelce yıkadıktan sonra bütün malzemeyi blendırdan geçirin. Sıvı bir karışım elde ettiğinizde suyu ekleyin ve bir müddet karıştırın. Son olarak buğday tohumunu ekleyin ve hemen için. Bu görüşünüz için harika bir içecektir.

Pancar, Havuç ve Elma Suyu

Fark edeceğiniz gibi bu karışımda da elma ve havuç var çünkü bu iki besin göz sağlığınız için vazgeçilmezler arasında. Fakat bu kez yanlarına pancarı da ekleyeceğiz. Neden mi? Çünkü elma ve havuç kadar gözünüze bakım yapıyor ve içinde hem A hem de E vitamini bulunduruyor.

Malzemeler

 • 1 pancar,
 • 1 elma,
 • 1 havuç,
 • 1 bardak maden suyu

Hazırlanışı

Pancar, havuç ve elmayı güzelce yıkayın. Bunları küçük küçük kesin ve bunları homojen bir karışım elde edene dek blendırdan geçirin. Elde ettiğiniz karışıma maden suyunu ekleyin. İçeceğinizin daha özel ve hoş kokulu olmasını istiyorsanız içine bir miktar limon da katabilirsiniz. Bunu her zaman aç karnına içmeyi ihmal etmeyin. Ya sabahları erkenden ya da yemeklerden önce için.

Yabanmersini Karışımı

İçindeki antioksidanlar sayesinde gözünüz için inanılmaz bir etkiye sahiptir. Gözünüzün yanı sıra bağırsaklarınıza, böbreklerinize ve metabolizmanıza da oldukça olumlu etkileri vardır. Bu sebeple bütün beden sağlığınız için vazgeçilmez bir besindir.

Malzemeler

 • 50 Gram yabanmersini,
 • 1 bardak süt

Hazırlanışı

Bu karışımı hazırlamak çok kolaydır. Yalnızca marketten ya da manavdan taze yabanmersini alın ve bunu süt ile karıştırarak blendırdan geçirin. Karıştırdığınızda yoğun pembe ve karakteristik bir karışım elde ettiğinizi göreceksiniz. İçeceğinizi tatlandırmak için bir miktar şeker ya da krema ekleyebilir ya da olduğu gibi içebilirsiniz. Seçim size kalmış. Bu içeceğin faydaları ise saymakla bitmeyecek gibi. Her sabah kahvaltıda tüketebileceğiniz bir göz ilacınız olduğunu düşünün!

Papaya Karışımı

Papaya sağlık açısından bir çok olumlu özelliğe sahiptir. Antioksidandır, sindirime yardımcı olur, yaraları iyileştirir, gevşetici ve rahatlatıcı özelliği bulunur, ağrı kesici ve antiseptik işlevleri vardır ve idrar söktürür. Bunların yanında, görme ve işitme duyularımıza iyi gelir ve solunum yollarını güçlendirir. Papaya bir çok şekilde kullanabileceğimiz doğanın bize bir hediyesidir.

Malzemeler

 • 50 gram papaya
 • 2 yemek kaşığı doğal yoğurt
 • Yarım bardak az yağlı süt

Hazırlanışı

Papayayı soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Ardından küçük parçalara ayırarak blendırdan geçirin. Daha sonra süt ile yoğurdu ekleyin ve iyice karıştırın.

Karışımın bütün özelliklerinden yararlanmak için hemen için. İsterseniz bir miktar şeker atabilir ya da olduğu gibi tüketebilirsiniz. Bu karışımı sabah ya da öğlen içmeniz önerilmektedir.