30 Günde Karaciğerinizi Yenilemek İçin 8 Yiyecek

Kilo vermek ve vücut sağlığımızı korumak için karaciğerimizi düzneli olarak arındırmamız önemlidir.
30 Günde Karaciğerinizi Yenilemek İçin 8 Yiyecek
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 25 Eylül, 2022

Karaciğerinizi yenilemek  hem genel sağlığınızı iyileştirmek hem de kilo vermek adına önemlidir.

Mideniz yağları sindirmekle sorumludur. Bununla birlikte, unutmayın ki midenizin bu açıdan iyi işlev görebilmesi için gerekli olan safrayı üreten karaciğerin ve safra kesesinin yardımına ihtiyacınız vardır.

Karaciğeriniz en iyi şekilde çalışmaz ise yağ olması gerektiği gibi sindirilemeyecek ya da ortadan kaldırılamayacaktır. Daha da kötüsü, metabolizmanız yavaşlayacak ve toksinler vücudunuzda kalacaktır.

Bu nedenle, sağlıklı bir karaciğer iyi bir sağlık ve refah ile eş anlamlıdır.

Vücudunuzdaki en büyük organa özen göstermek için sağlıklı beslenmeli ve günlük alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

Bugün, size yardımcı olması için küçük bir plan öneriyoruz. Bu 8 gıdayı diyetinize dahil etmeye çalışmanızı öneririz, böylece yavaş yavaş karaciğerinizi yenilemek için işe başlayabilirsiniz.

Az yağlı bir beslenme planına sadık kalırsanız, düzenli olarak egzersiz yaparsanız ve sigara gibi kötü alışkanlıklara bir son verirseniz, 30 günden daha kısa bir süre içerisinde gerçekten iyi sonuçlar alırsınız.

Karaciğerinizi yenilemek için ipuçları

1. Kahvaltıdan önce bir diş sarımsak

Boş bir mide üzerine bir diş sarımsak yemek muhtemelen doğal tıptaki en klasik reçetedir.

Şimdi, hepimiz bunun kolay olmadığını biliyoruz: Tadı çok hoş değildir ve genellikle size kötü bir nefes bırakacaktır.

 • Kötü nefese engel olmak için biraz taze nane çiğnemenizi öneririz.

Bu küçük dezavantaja rağmen, eğer karaciğer fonksiyonunuzu optimum bir hale getirmek ve kilo vermek istiyorsanız, her sabah boş mideye bir diş sarımsak yemenizi öneririz.

Allisin ve selenyum içermesi nedeniyle karaciğerinizi yenilemek ve temizlemek konusunda size yardımcı olan ideal bir yiyecektir.

2. Günde bir adet organik greyfurt

Greyfurt sağlıklı bir karaciğer için muhteşem bir meyvedir. Yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanları karaciğerin doğal arınma işlevlerine yardımcı olur.

Kahvaltınıza her zaman taze sıkılmış greyfurt suyunu eklemenizi öneririz: bağışıklık ve sindirim sistemleriniz bunun için size teşekkür edecektir.

3. Kahve ya da yeşil çay

yeşil çay ile karaciğerinizi yenilemek

Kahvaltıya, bu iki muhteşem öneriyi ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, eklediğiniz tatlandırıcı türüne daima dikkat etmeyi unutmayın (en iyisi rafine şeker yerine bal veya stevya).

Hem çay hem kahve, kateşin ve polifenol gibi antioksidanlar açısından çok zengindir. Bu bileşenler karaciğerin bakımı için harikadır.

Bununla birlikte, çok fazla içmemeyi unutmayın: ölçülü olmak anahtardır.

4. Avokadoya “Evet!” Deyin

Avokado, karaciğerinizi yenilemek için en çok tavsiye edilen besindir.Kalbiniz için harika bir sağlıklı yağ olan omega 3 yağ asitlerini yüksek oranda içerir.

Buna ek olarak, yağ ve toksinleri yok etmeye yardımcı bir bileşik olan glutatyonu üretmek için karaciğerinize destek olur.

5. Karabuğday

karabuğday

Kara buğdayı doğal yiyecek mağazalarında ya da yerel süpermarketinizin özel bölümünde bulabilirsiniz. Kara buğdaydan ekmek, tatlı vs. yapabilirsiniz.

Bazı hormonların işlenmesine yardımcı olmak için, karaciğer koruyucusu olarak işlev gören bir bileşik olan inositol sayesinde karabuğdayın yağ metabolizmasını düzenlediğini bilmek ilginizi çekebilir.

Ayrıca toksinlerin ilaçlardan ve glükozdan temizlenmesine yardımcı olur.

Dahası, daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olan proteinler ve temel aminoasitlerden oluşan en besleyici tahıllardan biridir.

6. Enginar

Enginarı seviyoruz: tadı çok güzeldir ve aynı zamanda kilo vermemize yardımcı olur.

 • Enginarı asla diyetinizden çıkarmamalısınız. Sonuçta, sadece karaciğeriniz için değil aynı zamanda pankreasınız için de iyidir.
 • Doğal enzimleri, yağların sindirimiyle ilişkili olan tüm süreçlerin rejeneratörleri, koruyucuları ve iyileştiricileri olarak görev yaparlar.

Bunu akılda tutmaya ve haftada birkaç kez enginar yemeye değer.

7. Zerdeçal

Zerdeçal karaciğerinizi yenilemek için birebirdir.

Eğer düzenli olarak biraz yağsız etle pirince eklerseniz ya da hatta biraz bal ile karıştırıp içerseniz, sansasyonel bir karaciğer için detoks özlü bir reçete elde etmiş olacaksınız.

İyi bir anti-enflamatuvar ve “altın renkli” bir baharat olduğu için renginden dolayı çoklu özellikleri ve antioksidanları hakkında büyük bir ipucu verir.

8. Karaciğer için kırmızı pancar ve kuru üzüm reçetesi

pancar ile karaciğerinizi yenilemek

Bu içecek, karaciğerinize iyi gelecek olan doğal bir ilaçtır, kilo vermenize yardımcı olur ve yüksek dozda vitamin, mineral ve antioksidan sağlar.

Nasıl hazırlanacağını aşağıda öğrenin.

Malzemeler

 • 2 ½ bardak su (625 ml)
 • 2 ½ su bardağı pancar (300 g)
 • ½ su bardağı kuru üzüm (65 g)
 • 2 limonun suyu

Araçlar

 • Bardaklar
 • Konteyner
 • Meyve sıkacağı
 • Tencere
 • Blender

Talimatlar

 • İlk önce suyu kaynatın.
 • Ardından pancarı küçük küpler halinde kesin.
 • Su kaynama noktasına geldiğinde, ocaktan alın.
 • Kuru üzümleri ve pancarı suya ekleyin, sonra tencereyi örtün ve 45 dakika kadar soğuması için bırakın.
 • Daha sonra içeriği bir blender içine koyun ve pürüzsüz, kremsi bir kıvama gelinceye kadar iyice karıştırın.
 • Limonları sıkın ve suyunu bu karışıma ilave edin ve biraz karıştırın.

Hazır olduğunda, bu reçeteyi 5 gün boyunca her sabah için.

Ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Clifford T, Howatson G, et al. The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. Abril 2015. 7 (4): 2801-22.
 • Di Pierro F, Bressan A, et al. Potential role of bioavailable curcumin in weight loss and mental adipose tissue decrease: preliminary data of a randomized controlled trial in overweight people with metabolic syndrome. Preliminary Study. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. 2015. 19: 4195-4202.
 • Gupta V, Mah X-J, et al. Oily fish, coffee and walnuts: dietary treatment for nonalcoholic fatty liver disease. World Journal of Gastroenterology. Octubre 2015. 21 (37): 10621-10635.
 • Imai, K., & Nakachi, K. (1995). Cross sectional study of effects of drinking green tea on cardiovascular and liver diseases. BMJ. https://doi.org/10.1136/bmj.310.6981.693
 • Madrigal-Santillán, E., Madrigal-Bujaidar, E., Álvarez-González, I., Sumaya-Martínez, M. T., Gutiérrez-Salinas, J., Bautista, M., … Morales-González, J. A. (2014). Review of natural products with hepatoprotective effects. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v20.i40.14787
 • Mayo Clinic. Enfermedad hepática. Abril 2022.
 • Morisco F, Lembo V, et al. Coffe and liver health. Journal of Clinical Gastroenterology. Noviembre-Diciembre 2014. 48 (Suppl 1): S87-90.
 • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease. Eating, diet and nutrition for NAFLD & NASH. U. S. Department of Health and Human Services. Abril 2021.
 • Panahi Y, Kianpour P, et al. Efficacy of artichoke leaf extract in non-alcoholic fatty liver disease: a pilot double-blind randomized controlled trial. Phytotherapy Research. Julio 2018. 32 (7): 1382-1387.
 • Wadhawan, M., & Anand, A. C. (2016). Coffee and Liver Disease. Journal of Clinical and Experimental Hepatology. https://doi.org/10.1016/j.jceh.2016.02.003.
 • Wang Y-P, Cheng M-L, et al. Effects of blueberry on hepatic fibrosis and transcription factor Nrf2 in rats. World Journal of Gastroenterology. Junio 2010. 16 (21): 2657-63.
 • Zou L, Zhang R, et al. Garlic and liver diseases. The liver. Oxidative stress and dietary antioxidants. 2018. 337-347.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.