Keten Tohumu ile Kolonunuzu Temizleyin

Kanseri önleyici etkisinin yanısıra, keten tohumu; lif açısından zengin bir besindir ki bu da kilo vermeye, kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.
Keten Tohumu ile Kolonunuzu Temizleyin

Son Güncelleme: 05 Kasım, 2018

Keten tohumu evde uygulanabilecek birçok tedavide kullanılabilmesinin yanı sıra, iki farklı konuda da oldukça faydalıdır: Kolonunuzu temizler ve vücudun yağ yakmasını sağlar.

Nasıl olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bugünkü makalemizde, keten tohumu ile kolonunuzu nasıl temizleyebileceğinizi ve nasıl yağ yakabileceğinizi anlatacağız. Okumaya devam edin!

Kolon hakkında size biraz genel bilgi vermekle işe başlayalım: Kolon, vücuttaki parazitleri ortadan kaldırmak ve sindirilmemiş katı maddelerin vücuttan atmak ile sorumlu olan organımızdır.

Ancak bu işlevler tamamen yerine getirilmediğinde ve bu maddeler vücudumuzda biriktiğinde, zehirli maddeler kana karışarak bazı hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu durum da vücuda tamir edilemeyecek zararlar verebilir.

Öyle ki bu durum; kabızlık, diyabet, artan metabolizma hızı, böbrek veya karaciğer hastalıkları, görme veya işitme ile ilgili problemler, artrit, kanser, saç ve tırnak uzamasının çok yavaşlaması ve mat veya cansız bir cilt gibi birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Kilo Vermek İle Kolonun Temizlenmesi Arasındaki İlişki

Belki de kilo vermek için kolonunuzu nasıl temizleyebileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Öncelikle kolon temizliği yapılmalıdır. Ayrıca unutmamalısınız ki, yediğiniz her şey vücudunuzda kalmak zorunda değildir.

Bu maddeler ”atık” olarak nitelendirilir ve daha önce söz ettiğimiz gibi vücutta birikebilirler. Bu olursa, kendimizi şişkin ve sağlıksız hissederiz.

Bu durumun en önemli sebeplerinden biri, günlük besin alım miktarımızın düzensiz olmasıdır. Örneğin; beslenme düzenimizde beyaz un, işlenmiş şeker veya gibi zararlı gıdalar çok fazla olabilir.

Bu kötü alışkanlıklar karın ağrısına, huzursuzluğa, kilo alımına, alerjiye, sindirim sisteminin yavaşlamasına ve sindirimin gerçekleşememesine kadar birçok rahatsızlığa sebep olurlar.

kolon röntgen

Kilo vermek veya kolonlarda birikmiş atıklardan kurtulmak için kolonunuzu temizlemeye karar verdiğiniz andan itibaren, beslenme düzeninizdeki besinleri, daha sağlıklı yeni besinlerle değiştirmeniz gerekecektir.

Özellikle; meyve, sebze, tam tahıl, kuruyemiş ve lif açısından zengin diğer besinleri tüketmeye özen göstermeniz çok büyük önem taşıyacaktır.

Keten Tohumu Neden Bu Denli Harika Bir Besindir?

Keten tohumu, kanseri önleyici özelliği ile bilinen bir besindir. Östrojen hormonu üzerindeki uyarıcı etkisi sayesinde bu hormonun akışını bloke edebilme özelliğine sahiptir.

Bu özelliği de, içerdiği yüksek oranda omega-3 yağ asidi sayesinde edinmektedir. Keten tohumu ayrıca, kan basıncını ve atardamar fonksiyonlarını düzenleyici içeriğe sahiptir.

Bu sebeple de yağ, kalsiyum ve enerji metabolizmasını dengelemek için çok ideal bir seçimdir. Aynı zamanda keten tohumu, diyet lifi içeren diğer tüm tahıllar arasında en yüksek miktarda diyet lifi içerendir.

Bu da onu yukarıda bahsettiklerimizin yanında müthiş bir besin yapmaktadır. Bu sebeple; kilo vermek, kolesterolü düşürmek ve kabızlığı engellemek amaçlı yapılan diyetlerde kullanımı tavsiye edilmektedir.

Şu ana kadar saydıklarımız hala yeterli gelmedi ise; keten tohumunun meme, prostat, akciğer ve kolon kanseri risklerini azalttığından da söz edelim. Ayrıca aşağıda bahsedilen problemler açısından da oldukça faydalıdır:

 • Stres,
 • Diyabet,
 • Sıvı tutulması,
 • Depresyon,
 • Alerji,
 • Beze fonksiyonları,
 • Görme problemleri,
 • Ve daha fazlası…
bağırsak için keten tohumu

Kolonunuzu Temizlemek ve Kilo Vermek İçin Keten Tohumunu Nasıl Tüketmelisiniz?

Birçok lavman sıvısı ve kolon temizleyici, bağırsakların 50 santimetre gibi çok küçük bir kısmı üzerinde etkilidir ve amaçlarına ulaşabilmek için, oldukça spesifik içeriklere sahiptirler.

Tüm kolonunuzu temizlemek için keten tohumunu üç hafta boyunca tüketmelisiniz. Bu yöntem ile bağırsaklarınızı fazla katı maddelerden, mukus ve parazitlerden tamamen temizlerken, aynı zamanda da sağlıklı bağırsak florasını da korumuş olacaksınız.

Bu tekniğe devam etmek, bir yandan lipid metabolizmanızın düzenlenmesi üzerinde pozitif etkiler yaparken, bir yandan da kilo vermenize ve yağları daha hızlı yakmanıza olanak sağlayacaktır.

Keten tohumu kolayca emilir ve toksinleri vücuttan atabilmek için çalışır. Ayrıca kolesterol seviyesinin düşürülmesine, kandaki şeker ve yağ seviyesinin azaltılmasına yardımcıdır. Kolon temizleme amaçlı kullanım, aşağıda belirtilen konularda şikayetçi olan kimselerce uygulanabilir:

 • Gastrointestinal sistem veya üst solunum yolları iltihabı,
 • Mide ülseri, gastrit, bağırsak iltihabı veya oniki parmak bağırsağı ülseri,
 • İdrar yolu enfeksiyonu, pyelonefrit veya sistit gibi rahatsızlıklar,
 • Obezite veya lipid metabolizma düzensizliği.

Üç hafta süresince, normalde tükettiğiniz kahvaltı yerine, aşağıda belirtilen şekilde kahvaltı etmelisiniz.

 • Birinci Hafta: Bir yemek kaşığı keten tohumu ile 100 ml kefiri karıştırarak tüketin.
 • İkinci Hafta: İki yemek kaşığı keten tohumu ile 100 ml kefiri karıştırarak tüketin.
 • Üçüncü Hafta: Üç yemek kaşığı keten tohumu ile 150 ml kefiri karıştırarak tüketin.

Bunun yanısıra, gün boyunca mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Mümkünse çiğ olarak bol miktarda sebze ve meyve tüketin.

Tam tahılları, kuruyemişleri ve suyu bolca tüketin. Kefir bulmakta zorlanıyorsanız, sade yoğurt, hatta mümkünse ev yoğurdu da kullanabilirsiniz.

Kilo Vermek ve Kolonu Temizlemek İçin Bir Diğer Tarif

Bu tarif, bir ay boyunca her gün kullanılmalıdır. Eğer buna sağlıklı ve dengeli bir diyet, egzersiz ve bol bol su tüketimi (günde iki litre) de eklenirse, bir ay içerisinde yaklaşık beş kilo verebilirsiniz.

 • Bir yemek kaşığı keten tohumunu bir fincan su içerisinde kaynatın.
 • Bu karışımı süzüp kahvaltıdan önce için ve günün geri kalan kısmında tüketeceğiniz kadar bir miktar hazırlayın.
 • Unutmayın: Bu doğal bir müshildir; bu sebeple tuvalete daha sık çıkmanıza sebep olacaktır.
İlginizi çekebilir ...
Keten Tohumu İle Kabızlığın Doğal Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Keten Tohumu İle Kabızlığın Doğal Tedavisi

Kimyasal laksatifler yerine, keten tohumu tüketerek bağırsak geçişlerini kolaylaştırabilir ve kabızlığı tedavi edebilirsiniz.