Çok Alkol Tüketirseniz Beyninize Ne Olabilir?

· 18 Aralık, 2014

Pek çok kişi için alkol keyifli bir içecektir. Ama bazılar için de en beyefendi adamın veya hanımefendi kadının içindeki karanlık tarafı ortaya çıkaran bir zehirdir. Bu yazımızda çok alkol tüketirseniz beyninize neler olabileceğinden bahsedeceğiz.

Alkol sağlığımız için ölümcül olarak görülebilir. Septikler bunun, firmaların veya çeşitli kuruluşların insanlardan çıkar sağlamak için anlattıkları bir peri masalı olduğunu iddia ediyorlar. Ama bilinen bir gerçek var ki, zaman içerisinde alkol, çok tüketen kişilerde yaşlılık bunamasına neden olabiliyor.  

Son dönemde yapılan çalışmalara göre, aşırı alkol tüketimi vücudumuza ciddi zarar verip, hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar arasında; kanser, bilişsel zayıflama, kalıcı beyin hasarı ve hafıza kaybı bulunmaktadır. Bu alışkanlığın ölümcül olabildiği İspanya Bilimsel Alkol Araştırma Derneği tarafından da duyurulmuştur. Ayrıca alkolün vücudumuz için zaman ayarlı bir bomba olduğunu ve başka halüsinojenlerle karıştırıldığında, arterlerin genişlemesine ve vücutta kanama olmasına neden olabildiğinden, daha da ölümcül olduğunu açıkladılar.

 Avrupadaki bazı veriler, kıtanın ana ölüm nedenlerinden birinin alkol olduğunu göstermektedir. Çünkü alkollü araç kullanmaya bağlı ölümler her sene artmaktadır.

SOCIDROGALCOHOL yazmanı ve Palencia’daki San Juan De Dios Bağımlılık Merkezi’nin koordinatörü Dr. Antonio Terán aşağıdaki listeyi hazırladı.

Alkolün Neden Olduğu Ruhsal Bozukluklar

Geçici Psikotik Episodlar

Alkol bağımlısı hastaların neredeyse%25’inde görülür.

Korsakoff Sendromu

En önemli belirtileri sürekli akıl karışıklığı, önemli bir şeyi veya yakın dönemde olan bir şeyi hatırlamaya çalışırken akıl karışıklığı ve gerçeklikten kaçmak için numara yapmak.

Wernicke Sendromu

Akıl karışıklığı, koordinasyon eksikliği ve denge eksikliği bu sendromun ana karakteristiğidir. Oküler paraliz ve bedende bozukluklara neden olabilir.

Depresyon ve özgüven eksikliği de, halüsinasyon ve hezeyana neden olan maddelerin yanı sıra çok fazla alkol tüketmenin de yan etkilerindendir.

depresyon-alkol

Alkol hey yıl binlerce kişiyi mağdur bırakmakta. Cinayet, saldırı, istismar gibi olaylara neden oluyor. Kendini iyi hissetmek veya enerjikleşmek için kesinlikle alkol içilmemelidir. Zihnimizin ve bedenimizin normalde yapamayacağı şeyleri yapmak için kullanılmamalıdır. Arada bir, bir kadeh içki içmek bir suç değildir ama yine de ne kadar alkol aldığınıza dikkat edin ve bedeninizi ve zihninizi etkileyip zarar verecek anlamsız şeyleri yapmaktan sakının.