Çok Alkol Tüketirseniz Beyninize Ne Olabilir?

Çok Alkol Tüketirseniz Beyninize Ne Olabilir?
Alejandro Duarte

tarafından incelendi ve onaylandı. biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Alkol birçok kişinin içindeki karanlık tarafı ortaya çıkaran bir zehirdir. Bu yazımızda çok alkol tüketirseniz beyninize neler olabileceğinden bahsedeceğiz.

Alkol sağlığımız son derece zararlı olarak görülen bir içecektir. Şüpeci kişiler bunun, firmaların veya çeşitli kuruluşların insanlardan çıkar sağlamak için anlattıkları bir peri masalı olduğunu iddia ediyorlar.

Ama bilinen bir gerçek var ki, zaman içerisinde çok alkol tüketirseniz yaşlılık bunaması riskiniz artıyor neden olabiliyor.

Son dönemde yapılan çalışmalara göre, aşırı alkol tüketimi vücudumuza ciddi zarar verip, hastalıklara neden olabiliyor. Bu hastalıklar arasında; kanser, hafızada zayıflama, kalıcı beyin hasarı ve hafıza kaybı bulunmaktadır.

Bu alışkanlığın ölümcül olabildiği, İspanya Bilimsel Alkol Araştırma Derneği tarafından da ilan edilmiştir.

Ayrıca alkolün vücudumuz için zaman ayarlı bir bomba olduğunu ve başka halüsinojenlerle karıştırıldığında, arterlerin genişlemesine ve vücutta kanama olmasına neden olabildiğinden, daha da ölümcül olduğunu yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Avrupadaki bazı veriler, ana ölüm nedenlerinden birinin alkol olduğunu göstermektedir. Çünkü alkollü araç kullanmaya bağlı ölümler her sene artmaktadır.

SOCIDROGALCOHOL yazmanı ve Palencia’daki San Juan De Dios Bağımlılık Merkezi’nin koordinatörü Dr. Antonio Terán tarafından hazırlanan aşağıdaki listeye bir göz atmaya var mısınız?

Alkol Tüketirseniz Yaşayabileceğiniz Ruhsal Bozukluklar

Geçici Psikotik Episodlar

Alkol bağımlısı hastaların neredeyse%25’inde görülür.

Korsakoff Sendromu

En önemli belirtileri sürekli akıl karışıklığı, önemli bir şeyi veya yakın dönemde yaşanan bir olayı hatırlamaya çalışırken akıl karışıklığı ve gerçeklikten kaçmak için numara yapmak.

Wernicke Sendromu

Akıl karışıklığı, koordinasyon ve denge eksikliği bu sendromun ana özelliğidir. Oküler paraliz ve bedende bozukluklara neden olabilir.

Depresyon ve özgüven eksikliği de, halüsinasyon ve hezeyana neden olan maddelerin yanı sıra çok fazla alkol tüketmenin yan etkilerindendir.

fazla alkol tüketirseniz

Alkol her yıl binlerce kişiyi mağdur etmekte; cinayet, saldırı, istismar gibi olaylara neden olmaktadır. Kendini iyi hissetmek veya enerjikleşmek için kesinlikle alkol tüketilmemelidir.

Zihnimizin ve bedenimizin normalde yapamayacağı şeyleri yapmak için kullanılmamalıdır.

Ne kadar alkol aldığınıza dikkat edin ve bedeninizi ve zihninizi etkileyip zarar verecek anlamsız şeyleri yapmaktan sakının. İlginizi çekebilir ...

Alkolün Vücuda Etkileri Nelerdir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Alkolün Vücuda Etkileri Nelerdir?

Alkolün vücuda etkileri, tüketilen miktara ve vücudun alkol tüketilirken aç veya tok olma durumuna göre değişiklik gösterir.  • Sullivan, E. V., Harris, R. A., & Pfefferbaum, A. (2010). Alcohol’s effects on brain and behavior. Alcohol Research & Health, 33(1-2), 127.
  • Connor J, Norton R, Ameratunga S, Jackson R. The contribution of alcohol to serious car crash injuries. Epidemiology. 2004 May;15(3):337-44
  • Truffino, J. C. (2004). Neuropsicología del síndrome de Korsakoff. Neurologia, 19(4), 183-192.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.