Atipik Depresyon: Tanı Koyulması En Karmaşık Olan Rahatsızlık

Atipik depresyondaki problem, etkisi altında olan insanların bunun onlara olduğunun farkında olmamalarıdır. Yorgun ve yıpranmış hissederler, ancak semptomları tespit edemezler. Fazlasını bu makalede öğrenin.
Atipik Depresyon: Tanı Koyulması En Karmaşık Olan Rahatsızlık

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2019

Atipik depresyon majör depresyonun bir alt kategorisidir. Teşhis etmek çok zordur çünkü semptomları basit yorgunluk, stres ve hatta metabolik bozukluklar gibi durumlara benzer olabilir.

Ancak, bu tür duygusal sorunlardan bahsettiğimizde aklımızda olması gereken şey, insanların kendileri için olan bitenin her zaman tam olarak farkında olmadıklarıdır. Ayrıca, olup bitenler basit bir bitkinlikten ya da sadece kötü bir zamandan geçmekten kaynaklanıyor olabilir.

Birinci önceliğiniz doktorunuzun şüphesiz bu belirtilerden haberdar olması gereken ilk kişi olmalıdır. Unutmayın: Bu semptomlar bazen aşırı kilo alma veya uyuşukluğun ardında kendilerini gizleyebilir.

Bugünkü makalede, bu sorun hakkında daha fazla konuşmak ve farkında olmanız gereken özellikleri vurgulamak istiyoruz.

Atipik depresyon, ruh acı çektiği için vücudun canı yanıyor

Sağlık çalışanlarının çoğu, depresyonu teşhis ederken temel bir protokole sahiptir: yinelenen olumsuz düşünceler, çaresizlik duyguları, uykusuzluk ve intihar düşünceleri.

Oradan, depresyon tipini belirlemek için daha doğru bir teşhis yapabilirler. Daha sonra takip edilmesi gereken farmakolojik ve terapötik tedaviyi belirleyebilirler.

Bununla birlikte, bir insan intihar düşünceleri sergileyene kadar, atipik depresyon açık bir şekilde anlaşılamaz. Doğal olarak, bu hem hastanın hem de ailenin yardım istemesine neden olan bir alarmdır.

Bununla birlikte, bundan önce hastanın yaşam kalitesi ölçülebilir derecede azalmıştır.

Bazı temel özelliklere bir göz atalım.

ağlayan kız

Fiziksel belirtiler

Atipik depresyonlu insanlar genellikle nedenini bilmeden kilo alırlar. Her zamankinden daha aç veya endişeli olmak gibi bir şey değildir. Aslında hastanın metabolizması değişir. Doğal olarak, bu yağ birikimini kolaylaştırır.

Diğer bir yaygın semptom, özellikle kol ve bacaklarda yorgunluk ve fiziksel ağrıdır. Çok ağır hissedebilirler, öyle ki günün belirli saatlerinde hareket etmek zor olabilir.

Bu tükenmişlik, günlük görevlerin bir parçası olmak için çok az ve hatta hiç bir istek bırakmaz. Bunun sonucunda, kendinizi normal sosyal aktivitelerinizden uzak tutabilirsiniz.

Hipersomnia

Atipik depresyonlu insanlar aşırı uzun süre uyuyabilirler. Üst üste 10 saate kadar uyuyabilirler. Bu onlara sürekli bir yorgunluk, zayıflık hissettirir ve gerçeği aslında kontrol edemedikleri bir rüyadaymış gibi görürler.

Aşırı duyarlılık

Bu ruh hali bozukluğu sizi huysuz, sinirli ve olumlu duygular elde edemez hale getirir. İyi haberleri, rahatlatıcı zamanları, kahkahaları ve şenlikleri uzaktan görebilirsiniz. Rahatsız edici ve hatta anlaşılmaz hissedilebilirler.

Eğer bu da yeterli değilse, genelde katastrofik  düşüncelere sahipler. Başladıkları herhangi bir şeyin her zaman kötü sonuçlanacağına inanabilirler, bu yüzden hiçbir şey üzerinde kontrol sahibi olmadıkları için harekete geçmeye veya tepki göstermeye değmeyeceğini düşünürler..

düşünceli adam

Büyük anksiyete zamanları

Yüksek anksiyete de bu tip depresyonla bağlantılıdır. Sakin ve yorgun dönemlerin yanı sıra stres, sinirlilik ve endişe dönemlerinin de yaşanması yaygındır. Doğal olarak, işleri ve sosyal yaşamları üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

Garip bir şekilde, atipik depresyona sahip bir kişi savunmasız olduklarının farkındadılar ve bu konuda çok kötü hissederler. Bu onların daha fazla anksiyeteye yol açan bir benlik reddi geliştirmelerine neden olur.

Atipik depresyonu ne tetikler?

Atipik depresyon, hem kadınları hem de erkekleri etkiler. Her zaman bu tür hastalıklarda olduğu gibi, yardım isteyenler ve onu daha iyi yönetebilen veya duygusal rahatlama yaşayanlar da vardır.

Öte yandan, atipik depresyonu tanımlayan tek veya özel bir neden yoktur. Çok karmaşık gerçektir. Olası tetikleyicileri ayrıntılı olarak inceleyelim.

Olası nedenler

Genellikle genetik bir sebebi vardır. Ebeveynleriniz bu hastalıktan muzdarip ise, karmaşık bir şeyle karşılaştığınızda, acı çekmeniz gayet olasıdır. Bu bir kayıp, bir ayrılık, travmatik bir olay gibi şeylerden birisi olabilir.

Uzmanlar, genellikle iki faktörün bir kombinasyonu olarak geliştiğini söyler: hayatınızdaki bir kaza veya travma ve depresyon için genetik yatkınlık.

Diğer koşullarda, çok fazla şeyin bir sonucu olabilir. Aile sorunları, hayatınızdaki mutsuzluk, günlük stres ve kendi duygularınızı yönetmeyi öğrenme zorluğu bu şeyi tetikleyebilir.

gün batımı ve kadın

Tedavi

Bu hastalığı tedavi etmek için çok boyutlu bir yaklaşım vardır. Bu ilaçlar, psikolojik terapi, sosyal destek ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Atipik depresyon genellikle iki yıl içinde ortaya çıkar ve kaybolur.

Ancak, bu bir depresyon alt kategorisidir. Bu, rahatsız olan kişinin yakın aile ve arkadaş, dikkat, sabır ve sempati gerektiren bir zorlukla karşı karşıya olduğu anlamına gelir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.