Uluslararası Aile Günü: Hayatın Size Verdiği En Önemli Hediyenin Kutlaması

Ailenizin sadece akrabalarınızdan ibaret olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak bu bakış açısını genişletip en yakın arkadaşlarınızı da aileden sayabilirsiniz.
Uluslararası Aile Günü: Hayatın Size Verdiği En Önemli Hediyenin Kutlaması

Son Güncelleme: 06 Nisan, 2019

15 Mayıs Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Aile Günü olarak kutlanmaktadır.

Her yıl aile üyeleri arasındaki (buna yakın arkadaşlar da dahil) özel bağ ile alakalı belirli bir konu veya tema belirleniyor.

Ne olursa olsun aileniz içinde çocuklarınızı eğittiğiniz, değerlerinizi, davranışlarınızı ve rolleri paylaştığınız sosyal ve kişisel bir alandır.

Daha sağlam ve güçlü bir gelecek oluşturmaya yardımcı olan sağlıklı bir hayat tarzı kuşkusuz ki hem bizler hem gelecek nesiller hem de dünyamızın iyiliği için bir zorunluluktur.

Bugünkü makalemizde sizi Uluslararası Aile Günü’nü bizimle beraber kutlamaya davet ediyoruz.

Uluslararası Aile Günü, kalpteki bağ

Beraber yaşamak ve her konuda fikir birliğine varmak aile olmanın en önemli şeyleri değildir. Asıl önemli olan fikir ayrılıklarına rağmen birlik olabilmek, karşılıklı saygı duymak ve herkesi olduğu gibi başardıklarıyla ve farklı özellikleriyle kabul edebilmektir.

Ayrıca aile olmak “nasıl gerçek bağ kurulacağını bilmek” anlamına gelir ve hepimizin bildiği gibi bu çok da kolay bir şey değildir.

Bazı insanlar bu özel güne biraz kuşkuyla yaklaşabilir. Bunun nedeni yaşadıkları hayal kırıklıkları nedeniyle bu  kurma olan inançlarını yitirmiş olmalarıdır.

Size aşağıdaki konular üzerine biraz düşünmeye davet ediyoruz.

Aile sadece kan bağı demek değildir, aynı zamanda bir sadakat meselesidir

kirpi ailesi

Ailenizdeki bazı kişilerle iyi geçinemiyor olabilirsiniz ancak, bu durum “aile” kelimesinin anlamına olan inancınızı yitirmenize neden olmamalı.

  • Aile, farklı kişiliklerin sevgi ve saygıyla birbirine bağlı olduğu bir yapıdır. Genetik bir bağ olup olmamasının bir önemi yoktur. Ailenizi size en yakın olan kişiler oluşturur.
  • Akrabalarınız sizin elinizde olmayan soy ağacınız sonucunda kazandığınız kişilerdir ancak, aranızda kurduğunuz ilişkiler size mutluluk getiren özel bir sevgi ve duygusal zenginlikler sonucu şekillenir.
  • Bazen anneanneniz, babaanneniz veya teyzeniz sizin “anneniz” görevini üstlenebilir ya da öz anneniz sizin babanız, anneanneniz veya kuzeniniz gibi davranabilir.

Her durum özel ve istisnaidir. Kalbiniz gerçek ailenizin kimlerden oluştuğunu size öğretecektir. Bunlar en yakın arkadaşlarınız da olabilir. Neden olmasın ki?

Büyük ve küçük aileler

  • Aileler sadece kendi üyeleri için anlam ifade eden çeşitli şekillerde, renklerde ve boyutlarda meydana gelir.
  • Kardeş, kuzen, teyze, amca ve torunlara kadar genişleyebilir. Herkesin birbiriyle iyi geçindiği güzel toplantılar gerçekleştirilir ve yardıma ihtiyacı olan bir aile üyesine aradaki uzaklık ne olursa olsun destek sağlandığı bir yardımlaşma sistemi bulunur.
  • Bir de tek ebeveynin olduğu aileler vardır. Elindeki tüm imkanlarla çocuklarına destek olur, sahip olduğu her şeyi onlara adayarak gülümsemesini, muhabbetini ve hayallerini çocuklarıyla paylaşır.
anne ve bebek

Aile asla vazgeçilemeyecek bir hazinedir

Ailelerin küçük adacıklardan oluşan bir takımada gibi olduğunu unutmayın. Örneğin, hemen hemen hepinizin annesi, babası, teyzesi, amcası ve kuzenleri bulunur.

Benzer bir durum olarak seçtiğimiz partnerle, kardeş gibi olduğumuz arkadaşlarla ve belki de bir gün sahip olacağımız veya çoktan olduğumuz çocuklarımızla kendi ailemizi oluştururuz.

  • Aile ne şekilde oluşursa oluşsun özen gösterilmesi gereken bir hazine gibidir.
  • Bazen eşinizle veya çocuklarınızla kurduğunuz hayatın içine kendini çok kaptırdığınız zaman çok sevdiğiniz ancak gerektiği kadar ziyaret edemediğiniz anne ve babanızı ihmal ettiğiniz dönemler olabilir.
  • Kesinlikle kalbinize çok yakındırlar fakat sevgi denilen şey kelimelerin, duyguların ve küçük detayların devamlı bağ içinde olmasını gerektirir.
  • Onları ihmal etmeyin. Ailenizi ziyaret edin, bir araya geldiğiniz aile toplantıları düzenleyin ve oluşturduğunuz ilişkilerin içine onları da katın. Tabii ki aynı şeyi eşiniz, çocuklarınız ve arkadaşlarınız için de yapın.

Tüm bu tecrübeler bilişsel zenginlik oluşmasını sağlayan sosyal bağlar ve yeni ilişkiler kurulmasına yardımcı olur.

yıldızları seyreden aile

Ailenize değer vermek ve onlarla keyifli vakit geçirebilmek için yaşadığınız anın kıymetini bilmek çok önemlidir.

Anlaşmazlıkları kenarı koyup mutlu olmak için uğraşın, affedici olun, el ele verin ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek için uğraşarak sürdürülebilir bir gelecek oluşturun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.