Her Gün Yürümek Size 7 Fayda Sağlar

Yürümenin sadece fiziksel sağlığınızı değil; aynı zamanda psikolojik sağlığınızı da desteklediğini ve stres ile savaştığınızı biliyor muydunuz? Tek ihtiyacınız olan şey günde 30 dakika!
Her Gün Yürümek Size 7 Fayda Sağlar

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yürümek, çoğumuzun her gün bir yerden bir yere ulaşmak için yaptığı bir şeydir. Birçoğumuz bu aktivitenin ne kadar sağlıklı olduğunu fark etmeyebiliriz. Gerçek şudur ki; her gün yürümek en kolay ve en iyi egzersizlerden biridir.

Vücudunuzda sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan birçok fiziksel ve kimyasal süreçleri etkinleştirir. Yürürken eklemlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirirsiniz. Ayrıca, metabolizmanız da uyarılır ve daha fazla kalori yakarsınız.

Bu nedenle, özellikle de başka herhangi bir fiziksel aktivite yapmadığınız zaman, her gün en az 30 dakika boyunca yürümenizi öneririz. Hala birçok kişi aktif bir yaşam sürmediği için, her gün yürümek ile ilgili faydalardan bahsetmek istiyoruz. 

1. Her gün yürümek enerji seviyenizi artırır

yürüyüş yapmak

Yorgun mu hissediyorsunuz? Yoğunlaşmakta zorlanıyor musunuz? Muhtemelen düşük enerji seviyelerine sahipsiniz. Öyleyse, fiziksel ve zihinsel verimliliğinizi artırmak için her gün kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Yürüyüşe çıktıktan sonra dolaşımınız optimize olur ve böylece hücreler yaptıkları iş için yeterli oksijen elde eder. Bu egzersiz aynı zamanda eklemlerinizde ve kaslarınızda olan sertliği ve gerginliği rahatlatır ve günlük aktiviteleriniz esnasında yaşadığınız ağrıyı önler.

Daha fazlasını da öğrenmek ister misiniz? Yürüyerek kilo vermenin püf noktaları

2. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Her gün yürümek dolaşımınızı iyileştirmenize yardımcı olan ve kalori yakan bir faaliyet olduğu için, yürüyüşün kardiyovasküler sağlığınız için önemli faydaları vardır.

  • Her gün yapacağınız tempolu bir yürüyüş kalp atış hızınızı iyileştirir; böylece vücudunuzdaki kan herhangi bir sorun yaşamadan pompalanabilir. Bu şekilde hipertansiyonun önlenmesine yardımcı olur.
  • Buna ek olarak, kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit miktarınızı azaltmaya yardımcı olurken iyi kolesterol seviyenizi (HDL) artırmanın da harika bir yoludur.
  • Kalp krizi, inme ve arteriyel hastalık riskinizi düşürür.

3. Kilo vermenize yardımcı olur

ince bel

Yürüyüş yapmak tüm kardiyovasküler egzersizlerde olduğu gibi, daha fazla kalori yakmak için harika bir yoldur. Tek bir gecede bu problemleri düzeltecek mucize bir çözüm yoktur; ancak her gün yürümek kalori yakma oranınızı artıracak ve vücut kütle indeksinizi düşürecektir.

Yürüyüş, hareketsiz yaşam tarzını geride bırakmanız için idealdir. Bunu yapmak çok çaba gerektirmez ya da spor salonu gibi belirli bir yere ihtiyaç yoktur. Ne kadar hızlı yürürseniz o kadar hızlı yağ yakarsınız.

4. Bacaklarınızı ve kalça kaslarınızı sıkılaştırır

Bacaklarınızı ve kalça kaslarınızı sıkı tutmaya çalışıyorsanız, yürüyüşe çıkmak çok faydalı olabilir. Her gün yürümek vücudunuzun alt kısmındaki kas grupları çalışır.

Zamanla, baldırlarınız ve kuadrisepsleriniz güçlenir. Mesela bir tepeyi tırmanmak gibi eğimli bir yerde yürürseniz, kalça kaslarınızı hem kaldırır hem de sıkılaştırırsınız.

5. Kemik sağlığını destekler

yürümek ve kemik sağlığı

Kemikleriniz günlük yürüyüşten çok şey kazanır. Bu etkinlik, osteoporozun ana nedeni olan yoğunluk kaybını önler ve kemikleri güçlendirir. Ayrıca, dokularınızdaki enflamasyonu azaltır ve osteoartrit gibi kronik rahatsızlıkları uzak tutar.

Eğer gün içinde her gün yaptığınız yürüyüşü dışarıda yapıyorsanız, güneşe maruz kaldığınız için D vitamini seviyeleriniz de artar. Böylece vücut kalsiyumu daha iyi sentezler.

6. Varisleri ve örümcek damarlarını önler

Varisler ve örümcek damarları vücudun alt kısmında oluşan dolaşım sorunlarınızın göstergelerinden biridir. Yürümek dolaşımınıza yardımcı olduğu için, düzenli olarak yürüyüş yapmanız, bu tür bir estetik problemi önlemeye yardımcı olacaktır.

Bu egzersiz bacaklarınızı çalıştırır, dokularınızdaki enflamasyonu önler ve kanın kalbinize dönmesini kolaylaştırır. Ayrıca kılcal damarlarınızı sıkılaştırır ve sıvı tutulumu riskini azaltır.

7. Anksiyete ve stresi uzak tutar

stresli kadın

Orta derecede egzersiz duygusal sağlığınızı iyileştiren, anksiyete ve stres ataklarının azalmasına yardımcı olan sağlıklı bir alışkanlıktır. Yürürken, kan akışına belli miktarda serotonin ve endorfin salınır ve böylece kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Yürümek beyin oksijenasyonunu optimize ettiği için, depresyon ve huzursuzluk ile ilişkili bir faktör olan oksidatif stresin olumsuz etkilerine karşı koymak için de iyidir. Hareketsiz bir yaşam tarzında sıkışıp kaldınız mı?

Vücudunuzu hareket ettiremiyorsanız, günde en azından 30 dakika yürüyün ve vücudunuzdaki her türlü olumlu değişikliğin ne kadar güzel olacağını kendiniz görün. Yürümeyi bir egzersiz olarak görüp güzel bir tempoda yürümek en iyisi olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Depresyondayken Yürümek Beyni İyileştirir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Depresyondayken Yürümek Beyni İyileştirir

Depresyondayken yürümek ve ılımlı ama düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Detaylar için okumaya devam edin...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.