Yürüyerek Kilo Vermenin Püf Noktaları

Evet, yürüyerek kilo verebilirsiniz, ama metabolizmanızı hızlandırmak ve yağları yakmak için birkaç adımı takip etmeniz gerekiyor.

Hepimiz her gün yürümenin faydalarından haberdarız. Nefes almayı, kas elastikliğini geliştirebilir, doğru hareketlerle kilo verebilirsiniz. Bu sağlıklı egzersiz sayesinde daha çok kalori yakabiliriz ve her gün daha iyi hissedebiliriz. Bu makalede sizlere yürüyerek kilo vermenin yollarını göstereceğiz!

Yürüyün ve incelin

Birçok insan yürüyerek yağ yakma fikrini pek ciddiye almaz. Ama yürüyüş; glukoz, yağ ve proteinleri enerjiye dönüştürmek ve dolayısıyla yağları yakmak için birebirdir. Eğer dengeli bir diyet ile yürümeyi bir araya getirebilirsek kolayca kilo verebiliriz.

1. Bilinçli olun

yuru2

Günde bir saatinizi yürümeye ayırın. Yürümek için giysi ve çoraplarınızı ayarlayın, özellikle yürüyüş için uygun giysiler seçin. Yürüyüş ayakkabısı edinin. Yürüyüşünüze bir arkadaşınızı davet edin. Böylece amacınıza daha güçlü tutunursunuz.

2. Ritmik bir düzen geliştirin

yuru3

Yürüyüşünüze günde yarım saat ile başlayın. Böylece çok yorulmadan bir hafta içinde bir saat yürümeye daha kolay alışırsınız.

Yürümek derken, rahat adımlardan bahsetmiyoruz. Kesin adımlarla yürümelisiniz, ve ritim tutmalısınız. Ritim anahtar. 15 dakika koşarak 15 dakika yürüyerek alternatif bir sistem de oturtabilirsiniz.

3. Yağları yakmak için nasıl yürümeli?

yuru4

  • Uzun adımlar atmanıza gerek yok. Eğer kaslarınızı fazla gererseniz, yaralanmaya sebep olabilirsiniz. Normal adımlar atın ve bacaklarınızı esnetmeyin.
  • Omuzlarınız rahat, duruşunuz düzgün olsun. Rahat olmalısınız ve pozisyonunuz size acı vermemeli.
  • Süratli adımlar atın ama normal bir tempo edinin. Normal hızla başlayın ve 5 dakika sonra biraz daha hızlanın.
  • Yürürken kalçalarınızın hareketine dikkat edin. Kalçalarınızda acı veya rahatsızlık olmasın. Sürekli ve doğal bir hareket olmalı.
  • Ayağınızın yere doğru bastığına emin olun. İlk olarak ayak parmaklarınız yere basmalı.
  • Başınızı normal bir pozisyonda tutun, yukarı kaldırmayın veya aşağı bakmayın. Sürekli ayaklarınıza bakarsanız boynunuz tutulabilir ve bu rahatsızlık verici olabilir.
  • Omuzlarınızı tüm yürüyüş boyunca rahat ve serbest bırakın.
  • Üst bedeninizi düzgün ve dik tutun. Sırtınız kalçalarınızla beraber kolayca hareket edebilmeli.
  • Kollarınızı 90 derece açıda tutun. Bu yürürken temponuzu tutmanıza yardımcı olur. Yumruklarınızı sıkmayın, onun yerine avuçlarınızı rahat bırakın.

4. Doğru nefes alın

yuru5

Karnınızdan nefes almalısınız. Unutmayın yürümek aerobik bir egzersiz; yürürken kanınız organlarınıza ve kaslarınıza sürekli oksijen pompalar. Bu yüzden düzenli nefes almaya özen gösterin. Derin nefes alın ve her zaman nefesinizi ağzınızdan verin.