Yürüyüş Yapmanın 4 Psikolojik Faydası

Yürüdüğünüz zaman, beyne oksijen gider. Bu zihnin ve hayal gücünün akışını sağlar. Ardından, sizi etkileyen tüm şüphe ve korkulardan kurtulabilirsiniz. Canınız sıkkın mı? Bir yürüyüşe çıkın!
Yürüyüş Yapmanın 4 Psikolojik Faydası

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Fiziksel egzersiz, özellikle yürüyüş vücut için çok iyidir. Ayrıca, beyniniz için de çok faydalıdır. Bugün, sizinle belirli bir konu hakkında konuşmak istiyoruz: Yürümenin psikolojik yararları

Yürüyüş sizi yormaz. Aynı zamanda eğlencelidir de. Ve, kendi hızınızda yapabileceğiniz bir şeydir. Gördüğünüz gibi hiç bir şey değil. Ama, etkileri düşündüğünüzden çok daha büyük.

1. Yürüyüş yapmak zihni özgürleştirir

saçları rüzgarda savrulan kadın

Yürümenin ilk psikolojik faydalarından biri özgürleşmesidir. Bazen açıkça düşünemediğimiz zamanları hatırlıyor musunuz? Bu önemli bir karar almanız gerektiği zaman gerçekleşir ya da kendinizi bir çatışmanın ortasında bulmuş olabilirsiniz.

Farklı durumlar için kendinize zaman ayırmanız önemlidir. Artık durumlara karşı bakış açısı kazanmak da gereklidir. Duygularınızı sakinleştirdiğini zaman olaylara çok daha iyi bir şekilde bakabilirsiniz.

Bunu kapalı duvarlar arasında yapmanız mümkün değildir. Yürüyüş yapmak için açık havaya çıkıp hareket etmeniz gerekir. Yürümek ileri doğru hareket etmek anlamına gelir. Yürüyüşe çıktığınız zaman üzerinizde taşıdığınız ağırlıkları arkanızda bırakın. Bunu ara sıra yapın. Ne kadar netlik kazandığınızı sizde fark edeceksiniz.

2. Yürüyüş yapmak gerginliğe güle güle demeye yardımcı olur

yeşillik alanda oturan kadın

Çok fazla baskı ile yaşarız. Ayrıca neredeyse sürekli stres altında yaşarız. Bu yüzünden duygularımızı nasıl kontrol edeceğimizi bilmememiz normaldir.  Hatta bir çok zaman neden olduğunu bilmeden kendimizi kızmış halde buluruz.

Çok insan bunun farkında olmadan yapar. Saatlerce çalıştıktan sonra, tek bir işle ya da bir projeyle uzun süre uğraştıktan sonra kendinize 1 dakika ayırın. Her şey üstümüze geliyor muş gibi hissettiğiniz zaman bir yürüyüşe çıkın.

Bacaklarınızı esnetin. Bulunduğunuz bölgede biraz hareket edin ve böylece her şeyi daha net yapabileceksiniz.

İnsanlar makine değildir. Düzenli çalışabilmek için kendinize arasıra dinlenme vakti vermelisiniz. Size sıkıntı veren, sizi geren şeylerden uzaklaşmak için uyumak, dinlenmek ve ara vermek iyi bir şeydir.

Böylece hiçbir şeyin sizi yerinizde tutmayacağını emin olabilirsiniz. Ayrıca bu kendinizi düşüncelerle yiyip bitirmenize engel olur. Stres sağlığımız üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. Sonuç olarak en önemlisi bu durumdan kurtulmak ya da en azından bunu kontrol altında tutmaktır.

3. Yürüyüş yapmak durmadan başa dönen fikirlere bir son verir

düşünen kadın

Zihninizde farkında olmanız gereken bazı düşünceler vardır. Bunlar çıktıktan ve yerleştikten sonra bir daha gitmek bilmezler. Bu illaki olumsuzluk ifade etmez ama genelde bu fikirlerin çoğu da öyledir. Onları çiğneyip durursunuz. Binlerce kez üzerlerinden geçersiniz. Son olarak hiçbir çözüm bulamazsınız.

Bu düşünceler çıkmaz döngüye girer. Bu tür düşünceler insanlığın en fazla enerji çeken düşüncelerdir. Sonuçta kişi kendi zihnini kontrol altına alabilir mi ki?

Okumanızı tavsiye ederiz: Yürüyüş Yaparak Depresyondan Kurtulun

Yürüyüşün bir çok psikolojik faydasının yanı sıra bu şekilde sizi bir türlü rahat bırakmayan düşüncelerinizden kurtulabilirsiniz. Zihni temizlemek bu düşüncelere odaklanmamaya yardımcı olur. Bu yürümekten başka hiçbir şey kalmayana kadar gerçekleşir.

Ayrıca kendinize bu düşünceleri başka bir açıdan inceleme fırsatı vermiş olacaksınız. Şekilde onların aslında düşündüğünüz kadar önemli olmadığını fark edeceksiniz.

4. Yürüyüş yapmak yaratıcılığınızı arttırır

su içinde ayak

Eğer yaratıcılık isteyen bir işiniz varsa bazı zamanlarda kendinizi bir zihin engeliyle karşı karşıya bulabilirsiniz. Bu işinizi yapmanız zorlaştırır çünkü artık bu anda yaratıcı değilsinizdir.

Çok sıkıntı verici bir durumdur. Yine de beyniniz iyi işlediği zaman, projeleriniz ve işleriniz bütün zaferleriyle parıldar. Zihniniz her zaman yeni fikirler almaya açıktır. Bu yüzden, yürüyüş yaparak zihninizi çeşitli duygulara karşı uyarabilirsiniz.

Aktivite çok fazla efor istemez. Ama yine de bütün yaratıcılığınızı kullanabilecek hale gelirsiniz. Yürüdüğünüz zaman farklı uyarıcılar bulursunuz. Bunlar yaratıcılığınızı canlandırır ve artırır.

Bir video izleyip ilham aldığınızı hatırlıyor musunuz? Ya da birisiyle konuştuğunu zaman? Bu tür bir yaratıcılığını zorlayarak ortaya koyamazsınız. Onun kendi kendini akmasına izin vermelisiniz.

Günün sonunda bir yürüyüşe çıkmak dinlenmenize ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sizi uyandıracak ve günün geri kalanında ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayacaktır.

Yürüyüşten gelen bir çok psikolojik fayda var. Ancak bunlardan faydalanmak sizin elinizde. Peki şimdi ne yapacaksınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schultz, H., & van Etteger, R. (2016). Walking. Research in landscape architecture: Methods and methodology. Routledge, 179-193.
  • Johansson, M., Hartig, T., & Staats, H. (2011). Psychological benefits of walking: Moderation by company and outdoor environment. Applied Psychology: Health and Well‐Being, 3(3), 261-280.
  • Olafsdottir, G., Cloke, P., Schulz, A., Van Dyck, Z., Eysteinsson, T., Thorleifsdottir, B., & Vögele, C. (2020). Health benefits of walking in nature: A randomized controlled study under conditions of real-life stress. Environment and Behavior, 52(3), 248-274.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.