Zaman Hiçbir Şeyi Silmez, Yerine Yenilerini Koyar

Yaptığınız, söylediğiniz ve başardığınız şeylerden ibaretsiniz. Ancak, kendi hayatınızda önemli bir rol oynadığınızı da unutmayın.
Zaman Hiçbir Şeyi Silmez, Yerine Yenilerini Koyar

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Acımasız ve güçlü bir etkisi olsa da zaman hiçbir şeyi silmez. Ayrıca hayatınızın baş kahramanının sizsiniz, bunu bilmeniz gerekiyor.

Hala “geçmiş” zamanda ve olaylarda takılı kalarak yaşayan insanlar var. Ancak, aslında geçmişte olan şeyler hiçbir anlam etmiyor çünkü her yeni gün geçmişi geçmişte bırakmak ve yeni fırsatlar yaratmak için bir şanstır.

Bunun kişisel gelişimde çok önemli bir adım olduğunu unutmamanız gerekir ancak önemli olan bir nokta daha vardır. Aslında gelişiminiz yaptığınız, söylediğiniz ve başardığınız şeylerle de ilgilidir.

Geçmişiniz gününüzün bir parçası haline geldi bu da sizi iki parçaya böldü. Zaman aslında sizi şekillendirir ve kayıplarınızın yerini doldurur. Bugün bu konuyu biraz daha ayrıntılı ele alacağız.

Zaman hiçbir şeyi silmez, her şeyi ait olduğu yere yerleştirir

“Zaman hiçbir şeyi silmez, her şeyi ait olduğu yere yerleştirir” ifadesi ağır bir cümle olarak düşünülebilir. Bu yargıya katılmayabilirsiniz.

Eğer iyi biriyseniz, neden şu an kendinizi bu kadar mutsuz hissediyorsunuz? Bu sorunun cevabı basittir. Mutsuzluğunuz içinde bulunduğunuz anla ilgilidir ve geçmişinizde olanlarla hiçbir ilgisi yoktur.

Şu anda mutluluğunuz için harekete geçmeli ve mücadele etmelisiniz.

gece

Bu durumu daha iyi anlamanız için birkaç örnek vereceğiz.
  • Etraflarındaki insanlar tarafından hor görülen ve bencil muamele gören insanlar, hayatlarının ilerleyen zamanlarında ailelerindeki geçmiş problemler yüzünden reddedilme ya da güven problemi yaşayabilirler.
  • Rahatlarından vazgeçemeyen ve bir zamanlar istedikleri hayata sahip olamamış bu insanlar, bunun öfkesini bulundukları andan çıkarıyorlar.
  • Rüzgar eken, fırtına biçer. Bunun sonunda ise yalnız kalan kendileri olur.

Gördüğünüz gibi bu küçük örnekler genel bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Zamanla, ne ekerseniz onu biçersiniz.

Yaşadıklarınızdan ibaretsiniz ancak kendinizi değiştirebilirsiniz

İnsanlar gerçekten değişebilirler mi?

Kişilik oldukça karmaşık bir şeydir. Genlerinizin, büyüdüğünüz çevrenin ve deneyimlerinizin ürünüdür.

İnsanlar bir günde başka birine dönüşmezler. Aslında, yalnızca olgunlaşırlar. Benzer şekilde, olgunlaşırken kendinizde değiştirmek istediğiniz özelliklerinizin farkına varırsınız.

İnsanlar kişiliğini değiştirmez, değişen şey davranışlarıdır. İhtiyaç duyduğunuz sürece davranışlarınızı değiştirebilirsiniz.

Geçmişte başınıza gelen her şey bugün sizi siz yapan şeylerdir ancak kendi hayatınızı yönetmek sizin elinizdedir. Bunu unutmayın; eğer istek varsa kişi kendini değiştirebilir.

zaman hiçbir şeyi silmez ve her şeyi yerine koyar

Zaman her zaman adil değildir

Maalesef, iyi bir insan olmak her zaman muhteşem bir hayatınız olacağı ve yolunuza hep güzel şeyler çıkacağı anlamına gelmiyor.

“Zaman hiçbir şeyi silmez ve her şeyi ait olduğu yere koyar” sözü doğru olsa da, hayatın her zaman adil davranmadığını bilmekte fayda vardır.

Örneğin;

  • Partnerinize devamlı bir sevgi ve saygı gösterirseniz, sizi her zaman sevecektir. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir.
  • İş yerinizde her zaman uyumlu davrandığınızda patronunuz da size aynı şekilde yaklaşacaktır. Ancak bu da her zaman böyle olmayabilir.
  • Çocuğunuzu sevgiyle, her istediğini alarak büyütmeniz, her zaman onların da size aynı şekilde davranacağı anlamına da gelmiyor.

Bunun adil olmadığını düşünüyor olabilirsiniz ancak şu ki yaşam dengesinin adil olmak gibi bir kaygısı yoktur. Her zaman hak ettiğinizi düşündüğünüz şeyleri elde edemezsiniz. İyi bir insan olmak mutluluk garantisi vermez.

Zaman, aslında size olması gerektiği gibi davranmaz.

Peki, böyle durumlarda ne yapabilirsiniz?

zaman hiçbir şeyi silmez

Gün içinde başınıza gelen haksızlıklarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Bir haksızlığa uğradığınızda pasif davranmayın. Eğer birisi size kötü davranıyorsa, bunu kişisel olarak algılayıp pasif kalmayın. Tepki gösterin.

  • Zamanın size hak ettiğiniz şekilde davranmadığını düşünüyorsanız istediğiniz gerçekliği yaratın. İnsanlar kaderlerinin kuklaları değildir, her türlü problemle yüzleşecek güç içinizde var.
  • İyi kalpli olmak sizi daha hassas hale getiriyor, bunun bilincinde olmalısınız. Diğer insanları önemsiyorsunuz, empati kuruyorsunuz ve duygusal olarak onlara kendinizi açıyorsunuz. Bütün bunlar, başkalarının bencil yaklaşımlarla sizi kullanmasına neden olabilir.
  • Cesur olun ve iyi biri olmaktan vazgeçmeyin. Eğer şimdiye kadar hep iyilik ektiyseniz, başkalarının eylemlerinin bunu değiştirmesine izin vermeyin.

Kalbinizin sesini dinleyin ve kendi kendine mutlu olabilen ve başkalarını mutlu edebilen, değerli bir insan olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.