Partneriniz Sizi Kontrol Eden Davranışlarını Öğrenin

Partneriniz sizi kontrol eden davranışlarını öğrenin. Sizde kıskançlık, şiddet ve genel olarak bir güven eksikliği yaratabilecek düşük benlik saygısı ve güvensizlik emarelerinin bir göstergesidir bu durum.
Partneriniz Sizi Kontrol Eden Davranışlarını Öğrenin

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Partnerimiz, bizim hayatımıza ilgi duyduğu zaman hoşumuza güden bir durum ile karşılaşırız. Yine de, size ilgili göstermesi ile sizin hayatınızı kontrol etmesi arasındaki ince farkın farkına varmanız gerektiğini de bilin.

Çoğu durumda, kontrol etme meraklı bir insanın özellikleri, ilk tanıştığınız andan itibaren kendini belli eder.

Bu nedenle, birine aşık olurken partnerimiz çok çekici geldiği için bu özellikleri göremeyebiliriz.

Partnerinizin sizi kontrol edip etmediğini gerçekten bilmeniz gerekir. Kıskançlık, şiddet ve genel olarak bir güven eksikliği yaratabilecek düşük benlik saygısı ve güvensizlik emarelerinin bir göstergesidir bu durumdur.

Yazının geri kalanında, sizi kontrol etmek isteyen insanların genel özelliklerini görebilirsiniz. Eğer bu tür bir insan ile beraberseniz, sorunu çözmeye ya da ilişkiyi sonlandırmaya odaklanmanız gerekir.

1. Sizin fikrinize önem vermez

kadın soru soruyor

Partnerinizin size özel bir yemek hazırlaması ya da sizi çok şık bir yere yemeğe götürmesi her zaman için güzel bir sürpriz olarak karşınıza çıkar.

Yine de, her zaman sizin adınıza karar veriyor ya da ilk size danışmadan hareket ediyorsa, partneriniz kesinlikle sizi kontrol ediyor demektir. 

Bazen, bu tür bir yaklaşım partnerinizin kültürü ile de alakalı olabilir. Hala erkeklerin, partneri ile ‘ ilgilenmesinin’ bir şart olduğunun baskın olduğu yerler vardır.

Eğer partnerinizin kontrol yanlı tutumu kültürel sebeplerden kaynaklanıyorsa, onlarla konuşmaya ve bu durumun sizi rahatsız ettiğini belirtmeye çalışın. Genel olarak bu gibi durumlarda iletişim sonucu çözer.

Partneriniz değişmeyi reddeder ya da tartışmak istemez ise, daha büyük bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir.

2. “Neredesin?” soruları

Kontrol yanlısı insanlar, partnerinin ne yapıp ne ettiği olgusu üzerinde kontrolü kaybetme fikrine hiç sıcak bakmazlar. Bu sebeple eğer partneriniz sizi kontrol ediyorsa, iki saatte bir nerede olduğunuzu, kimle ne yaptığınızı sorup durabilir.

Bu manada bir kontrol zararsız görünse de aslında sağlıksız bir tutumdur. Partnerinizin, hayatınızın bir başka bölümü olduğunuz ve sürekli bir şeyleri açıklamanız gerekmediğini hatırlamanız gerekir. 

Partnerinize, arkadaşlarınızı göreceğinizi ya da biraz gezeceğinizi söylemek güzel olsa da, istediğinizden daha fazlasını açıklama ihtiyacı hissetmeniz yararlı değildir.

Aynı şekilde, sizde partnerinizi detaylı bir şekilde sorgulama hakkına sahip değilsiniz.

3. Yıkıcı eleştiri

kadın telefonu soruyor

Sürekli olarak bir yıkıcı eleştiri içerisinde olmak, kontrol yanlısı insanların özelliğidir. Başkalarını incitmek pahasına dahi olsa da, kendilerini rahatlatmak için bu yola başvurabilirler.

Bu tür bir eleştiri tarzında şunları görebilirsiniz:

  • Sizi üzen aşırı zarar verici yorumlar
  • Kararlarınız eleştirilir, başarınız önemsenmez ve fiziksel görünümünüz ise öylesine eleştirilir.

4. Partneriniz için “özel” diye bir şek yoktur

Kontrol yanlısı insanların bir başka özelliği ise, telefonunuzu, bilgisayarınızı ve diğer eşyalarınızı sürekli olarak kontrol etme istediğidir. 

Zamanın birçoğunda, başka bir ile ilişkiniz olup olmadığına yarar yalan söyleyip söylemediğinize bakmak için kontrol edilirler.

Kontrol yanlısı insanlar, partneri üstünü değiştirirken ya da duş alırken bile kapıyı kapatmalarına izin vermezler.

Karşı çıkmaya kalkarsanız, partneriniz sevdiğinden böyle yaptığını söyleyebilir. En kısa süre içerisinde kontrolü elinize alıp sınırları belirlemeniz gerekir.

5. Ailenizi ve arkadaşlarınızı beğenmemek, onlardan uzaklaştırmak

çift anlaşamıyor

Sizi kontrol eden bir partneriniz varsa, sizin ona ilgi göstermenizi bekler. Unutmayın ki, kontrol yanlısı insanlar, bu ilgi ihtiyacının temeli olan, öz güven sorunları yaşar.

Bu sorun, aileniz ve arkadaşlarını ile ilgili küçük emareler ile başlar. Zamanla, hayatınıza tek kendisi kalana kadar planlarınızı iptal etmeye çalışırlar.

Sağlıklı ve dengeli bir hayat için arkadaşlarınız ve aileniz çok önemlidir, bunu sakın unutmayın. Sosyal varlıklar olduğumuz için sosyal ilişkilere ihtiyaç duyarız.

Tabi, arkadaş çevrenizdeki insanların hepsini sevecek ve onlar ile iyi geçineceksiniz diye bir kural yol. Yine de bu durum, partnerinizi memnun etmek adına tüm ilişkilerinizi sonlandırmanız gerektiği manasına gelmez.

Eğer partnerinizin arkadaşlarını beğenmiyorsanız ama bunlar zararlı dostluklar değilse, onlarla olan görüşmelerinizi sınırların. Aynı durum partneriniz için de geçerli.

Partneriniz sizi kontrol ediyorsa gerçekçi olun

Romantik bir ilişkide bu durumlar fark ediyor musunuz? Eğer cevap evetse, bir değişiklik yapmak olasıdır.

Bazen, bizi üzdükleri için, sevseniz dahi, partnerinizden uzak kalmak daha iyi bir seçenektir.

İlginizi çekebilir ...
Aşk İlişkileri Konusunda Şanssız Olmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aşk İlişkileri Konusunda Şanssız Olmak

Pek çok insan söz konusu aşk ilişkileri olduğunda şanssız olduğunu söyleyip yakınır. Peki, gerçekten de şanssızlık hep sizi mi buluyor?


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.