Soğuk Suyla Duş Almaya Başlarsanız Fark Edeceğiniz 10 Değişiklik

Her ne kadar sıcak suyla duş almanız gerektiğini düşünseniz de, soğuk suyla alınan duş size birçok fayda sağlar. Bir an önce bu değişikliğe alışmanız için işte size 10 neden. Emin olun buna değer.
Soğuk Suyla Duş Almaya Başlarsanız Fark Edeceğiniz 10 Değişiklik
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Evet, uzun bir günün ardından yapılan sıcak veya ılık bir banyonun bizi hoş ve rahatlamış hissettirdiği doğrudur. Bununla birlikte, soğuk suyla duş almaya başlarsanız beraberinde getireceği avantajları bilmekte fayda var.

İlk başlarda zor gelse de, vücudunuzun yavaş yavaş değişime alışacağını siz de göreceksiniz.

Soğuk suyla duş almak, özellikle sağlık açısından faydalarının farkındaysanız, keyifli bir deneyim haline gelecektir.

Soğuk bir duş size sadece enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda sağlık açısından faydalar sağlar.

Bu 10 nedeni okuduktan sonra siz de soğuk suyla duş almayı deneyeceksiniz!

Bugünden İtibaren Soğuk Suyla Duş Almaya Başlamanız İçin Nedenler

Ruh Halinizi İyileştirir

daha iyi bir ruh hali

Stres günün en çok öne çıkan duygusuysa eğer, soğuk bir duş kötü ruh halinize yardımcı olur ve sinir seviyenizi azaltır.

Bunun nedeni, soğuk suyun, beynin depresyonla savaşan norepinefrin hormonunu üreten “mavi nokta” bölgesini etkilemesidir.

Soğuk suyla duş aldığınızda, gençleşme, tazelik ve artan enerji hissini yaşayabilirsiniz.

Konsantrasyonu Artırır

konsantrasyon

Soğuk su, vücuttaki besin maddelerinin taşınmasını iyileştirip, hücrelerinizi oksijenle doldurduğunu için, konsantrasyonunuzu artıracaktır.

Kendinizi daha az yorgun hissedeceksiniz ve daha uzun bir süre için bir göreve konsantre olmanız mümkün olacak.

Çok Daha Verimli Olacaksınız

soğuk duş

Soğuk bir duş, yataktan çıkmak istemediğiniz sabahlarda duyularınızı tamamen uyarır. Hücrelerinizi ve kan dolaşımınızı harekete geçirir.

Vücudunuz soğuk suya maruz kaldığında, anında organlarına ve iç dokularına daha fazla kan almaya başlar ve böylece kan akışını önemli ölçüde geliştirir.

İradenizi Geliştirir

genç kadın

Kendinizi soğuk bir duş almaya zorlamak zaten bu gayeyle atılan olumlu bir adımdır. Bunu yapmak, iradenizi başka konularla başa çıkmak için eğitmenize yardımcı olur ve bu şekilde, belirli şeylere “hayır” demenin sizin için artık daha kolay olduğunu fark edersiniz.

Kendini kontrol etmeyi öğrenmek için harika bir yoldur!

Direnciniz Artacak

egzersiz

Düzenli bir soğuk duş dayanıklılığınızı ve gücünüzü artırır. Ayrıca kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Spor salonunda uzun bir gün geçirdiyseniz, soğuk su şişkinliği azaltmaya ve hasarlı dokuları iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Doğurganlığa Katkıda Bulunur

Yüksek sıcaklıklar sperm sayısını ve kalitesini etkiler. Erkeklerde, sıcak banyo veya duştan uzak durmak sperm üretimindeki muhtemel bir azalmayı önleyebilir.

Her durumda, en iyi seçenek her zaman soğuk su olacaktır.

Soğuk Algınlığına Daha Az Yakalanırsınız

soğuk algınlığı

Soğuk suyla duş alırken, vücudunuz, metabolizmanızı ve dolayısıyla bağışıklık sisteminizi uyararak tepki verir. Bu şekilde, vücudunuzun virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlarla mücadele etmesi daha kolay olacaktır.

Her gün soğuk duş alırsanız eğer, emin olun soğuk algınlığına daha az yakalanırsınız, çünkü soğuk su bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde güçlendirecektir. Bunun nedeni, bağışıklık hücrelerinin üretimine destek olmasıdır. Bu hücreler bakterileri, virüsleri ve patojen mikroorganizmaları öldürür.

Kan Damarlarınızı Güçlendirir

Düşük sıcaklık kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur, böylece kan vücut içerisinde daha hızlı dolaşmaya başlar.

Bu da sizi, varis, hipertansiyon ve başka damar bozukluklarına karşı koruyabilir.

Daha Hızlı Kilo Verirsiniz

kilo vermek

Soğuk duş, cildin gözeneklerinden ve dolaşım sisteminden toksinleri uzaklaştırma sürecini hızlandırır. Sonuç olarak, daha hızlı kilo vermeye başlarsınız.

Ayrıca, sizi hasardan korumak için vücudunuzda biriken kahverengi yağın bölünmesini sağlar.

Cildinizi Ve Saçınızı İyileştirir

sağlıklı saç

Soğuk suyun aksine, sıcak su, cildinizin yüzeyinde doğal olarak bulunan yağları yıkar veya uzaklaştırır.

Bu nedenle, sıcak suyla alınan duşlar kuru cildin yanı sıra gevşek ve hatta pul pul bir görünüme neden olur.

Aynı şey kafa derisi için de geçerlidir, çünkü soğuk su saç foliküllerini ve gözeneklerini kapatır. Bu sayede saçlarınız parlamaya başlar, bu kadar çabuk kirlenmez ve ciltteki iltihaplanma problemleri ortadan kalkar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Diaz, C., & Andrea, M. (2018). BENEFICIOS DE LA HIDROTERAPIA COMO PARTE DE LOS SERVICIOS ESTÉTICOS DE UN SPA. Universidad de Galileo. http://biblioteca.galileo.edu/tesario/handle/123456789/677
  • Espejo Martínez, Briggette Alejandra. Sánchez Juárez, Aramis Azuri.(2021). Efectos físicos de los tratamientos estéticos en la estructura capilar del cabello . Universidad Técnica Particular de Loja
  • Murgado, Z., & Wendy, A. (2019). Daño en ADN espermático y factores de riesgo ocupacional en pacientes con problemas de fertilidad en Lima, Perú. Universidad Nacional Mayor de San Marcos.
  • Pazos, J., & González, A. (2016). Técnicas Hidrocinesiterapia. Fisoterapia. https://doi.org/10.1016/S0211-5638(01)73026-X

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.