Kan Dolaşımını Canlandırmak için 5 Egzersiz

Uzuvlarınız tembel mi yoksa yorgun mu hissediyor? Vücudunuzda iltihaplı veya morarmış damarlar fark ettiniz mi? O zaman bu egzersizleri deneyin!
Kan Dolaşımını Canlandırmak için 5 Egzersiz

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2018

Belirli sağlıklı alışkanlıkları uygulamak, ağrıyı hafifletecek ve hastalıkları önleyecek şekilde kan dolaşımınızı canlandırarak vücudunuza yardımcı olabilir. Fiziksel egzersiz, örneğin, iltihaplı veya varisli damarların gelişmesine engel olmak için bacaklarınıza kan pompalamaya yardımcı olur.

Düzenli egzersiz kanınızın tüm vücudunuzda hareket etmesini sağlar ve aynı zamanda arterleri ve damarlarınızı güçlendirerek işlevlerini yitirmesini engeller. Ayrıca, her ikisi de dolaşım hastalıkları ile bağlantılı olan kolesterolü azaltmanın ve toksinlerden kurtulmanın en iyi yollarından biridir.

En ilginç olanı ise, bundan faydalanmak için spor salonuna gitmek gerekli değildir. Evden ya da profesyonel araç gereçlerden yararlanabileceğiniz bir dizi egzersiz var.

Bunun nasıl olduğunu öğrenmek istiyor musunuz? Bu makalede, kan dolaşımınızı yeniden canlandırmanın neden önemli olduğunu ve günlük yaşamınıza ekleyebileceğiniz bazı basit egzersizler hakkında bilgi vereceğiz.

İyi bir kan dolaşımının önemi nedir?

kan dolaşımını canlandırmak görsel

Vücudumuzun tüm organlarının uygun koşullarda çalışabilmesi iyi bir dolaşım sistemine bağlıdır. Bunu yapmak için, bir tür sorun ya da tıkanıklık olduğunda, yaşam kalitenizi etkileyebilecek ciddi belirtiler ya da hastalıklar tetiklenebilir.

İyi bir kan dolaşımı, müdahale olmadan oksijen ve besin akışı ile olur. Bu nedenle, kan dolaşımı vücudunuzun işlevleri için gerekli olan enerjiyi taşımak konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Dolaşım sorunlarına ne sebep olur? Birçok olası nedeni vardır:

 • Hareketsiz bir yaşam tarzı yürütmek
 • Doymuş yağlar ve trans yağlar bakımından zengin gıdalar tüketmek
 • Yüksek kolesterol sorunları veya diyabet
 • Alkollü içecekler tüketmek, tütün kullanmak
 • Çok sıkı giysiler giymek
 • Kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olmak
 • Strese maruz kalmak

Kan dolaşımını canlandırmak için 5 egzersiz

Vücudunuzun egzersiz yaparken verdiği tepkiler kan akışını uyarmak için mükemmeldir. Bu nedenle, günlük alışkanlıklarınızın bir parçası olarak egzersiz yapmaya başlamak en iyisidir.

1. Bacaklarınızı yukarı kaldırın

kan dolaşımını canlandırmak ayaklarını yükseğe kaldıran kadın

Bacaklarınızı yukarı kaldırmak, kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olurken, bedeninizin alt bölümündeki kan dolaşımını da canlandıran basit bir egzersizdir. Varisli damarları iyileştirmenin bir yolu olarak tavsiye edilir, çünkü aynı zamanda gerilimin neden olduğu iltihaplanmayı da azaltmaya yardımcı olur.

Ne yapmalısınız?

 • Zemine ya da yatağınıza uzanın, bacaklarınızı tavana doğru kaldırın ve ayaklarınızı mümkün olduğu kadar esnetmeye çalışın.
 • Bu şekilde bir kaç saniye durun, dizlerinizi bükün ve bacaklarınızı tekrar uzatın.
 • Daha rahat hissedene kadar, bu hareketi 15 ila 20 kere tekrarlayın.

2. Bisiklet oturağı

Bisiklete düzenli olarak binmek, kan dolaşımınızı hızlandırmak için mükemmel bir yol olsa da, bisiklete binmiş gibi bacaklarınızı hareket ettirmek de birçok yarar sağlar. Bunu yapmak, abdominal kaslarınızı güçlendirirken, aynı zamanda kalbinize giden kan akışını da canlandırır.

Ne yapmalısınız?

 • Elleriniz başınızın veya boynunuzun üstünde olacak şekilde yüz üstü uzanın, ve bacaklarınızı gergin hale getirin.
 • Bacaklarınızı biraz yukarı kaldırın ve bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi bir dakika boyunca bu hareketi tekrar edin.
 • Bacaklarınızın kolayca yere düşmesini engellemek için karnınızı kontrol edin.
 • Her biri bir dakika süren bu hareketi 2 veya 3 kere tekrar edin.

3. Ayak topuğunu kaldırmak

Kan Dolaşımını Canlandırmak ayak topuğu

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu alıştırma topuklarınızı kaldırmak ve ayaklarınızın parmak uçlarında olmasını sağlamaktan ibarettir. Bu hareket kan akışınızı yeniden canlandırır ve zamanla kaslarınızı güçlendirir.

Ne yapmalısınız?

 • Ellerinizle küçük ağırlıklar tutarak  düz bir şekilde ayakta durun.
 • Topuklarınızı yerden kaldırın, böylece basınç ayaklarınızın ucunda olacaktır.
 • Bu konumda 3 ila 5 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün.
 • Bu hareketi 15 ila 20 kez tekrar edin.

4. Adımlar

kan dolaşımınızı canlandırmak merdivenleri çıkan sporcu

Vücuttaki sağlıklı kan dolaşımını artırmanın yollarından birisi de adım atmaktır. Bu aktivite, ilk olarak kilo vermenize yardımcı olan ve damarlarınızdaki baskıyı azaltan kardiyovasküler egzersizdir. Ayrıca, kan akışını canlandırma görevini görür ve bacaklarınızdaki iltihabı ve varisli damarları azaltır.

Ne yapmalısınız?

 • Yükselebileceğiniz küçük bir basamak ya da bir bank gibi bir şey bulun.
 • Bulduğunuzda, bir ayağınızı yere koyun ve diğer ayağınıza da basamağa koyun, ellerinizle bir yerden tutarak, tüm gücünüzü ve ağırlığınızı bir ayağınıza verin.
 • Ayaklarınızı değiştirerek hareketi 15 kez tekrarlayın.

5. Bacak ayırma

Kan Dolaşımını Canlandırmak bacak ayırma hareketi

Bu aktivite zeminde, yatakta veya yoga matı gibi daha rahat bir yüzey üzerinde yapılabilir. Yapacağınız hareket nedeniyle vücudunuzun alt bölümünde kalbe giden kan akışı canlanır ve bu da varisli damarların görünümünü azaltacaktır.

Ne yapmalısınız?

 • Tavana doğru bakacak şekilde istediğiniz herhangi bir yüzeye uzanın.
 • Bacaklarınızı düz bir şekilde kaldırın ve zemine temas etmeden her iki tarafa ayırın.
 • Bu hareketi 15 ila 20 defa tekrarlayın.

Uzuvlarınız tembel mi yoksa yorgun mu hissediyor? Vücudunuzda iltihaplı veya morarmış damarlar fark ettiniz mi? O zaman kan dolaşımını canlandırmak için bu egzersizleri deneyin!

Aslında, herhangi bir dolaşım problemi yaşamamış olsanız bile bu egzersizleri sağlığınız ve daha iyi bir kan dolaşımı için  deneyebilirsiniz. Bu egzersizler çok faydalı, hızlı ve kolaydır.

İlginizi çekebilir ...
Dolaşım Sistemi Problemleri İçin 7 Doğal Tedavi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dolaşım Sistemi Problemleri İçin 7 Doğal Tedavi

Kan dolaşımı sayesinde, besinler, mineraller ve oksijen, vücudun her yerine ulaşır. Sağlıklı dolaşım sistemi, iyi organ fonksiyonunu destekler.