DSÖ Zika Virüsü Uyarısında Bulundu

Zika virüsü hamile kadınlar için bir risk teşkil etmektedir ve gelişmekte olan fetüste mikrosefali gibi deformasyonlara neden olabilir.
DSÖ Zika Virüsü Uyarısında Bulundu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Zika virüsü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında bir risk olarak görülüyor. Aedes aegypti sivrisineği ile yayılan bu enfeksiyon, nörolojik hastalıklarla doğan bebek sayısının artmasına neden oldu.

Birleşmiş Milletler’den bağımsız uzmanlar tarafından oluşturulan bir komite, uluslararası çapta hem bu riske karşı alınacak önlemleri geliştiriyor hem de gerekli araştırmaları yapıyor.

Yapılan bir acil durum toplantısından sonra DSÖ, yenidoğanlarda rastlanan mikrosefali oranındaki artış ve sivrisinekler aracılığıyla yayılan bu virüs arasında bir bağ olduğundan şüphelenmektedir.

Bu nörolojik bozukluk, kafanın ve beynin deforme olup, normalde olması gerekenden daha küçük boyutta kalmasına neden oluyor. Örgütün başı Margaret Chan, halka yaptığı açıklamada, daha bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, Zika virüsünün dünya sağlığı için büyük bir tehlike olduğunu bildirdi.

“Mikrosefali vakaları ve diğer nörolojik rahatsızlıkların aileler üzerindeki etkisi, komitenin önerisini kabul etmemi sağlayacak kadar büyük bir tehdit oluşturuyor,” dedi. Hamile kadınlardan, özellikle risk oranı yüksek bölge ve ülkelere gitmemelerini rica etti.

Bir karara varmasının bu kadar uzun sürmesine karşı gösterilen tepkilere rağmen, DSÖ bu durumla baş etmenin zor olduğunu; çünkü Zika virüsünün kendi başına ciddi bir hastalık olarak görülmediğini, mikrosefali ve guillain-barre sendromu gibi hastalıklarla olan bağlantısı yüzünden korku yarattığını açıkladı.

Zika virüsü konusunda öncelik sivrisinek popülasyonu

sivrisinek ilaçlama

Dünya çapındaki bu acil durum, bu hastalığın bir salgına dönmesini önlemek içini araştırmalara ve hastalığı kontrol altına alma yöntemlerine daha çok yatırım yapılacağı anlamına geliyor.

Chan, şu anki önceliğin virüsü taşıyan Aedes aegypti sivrisineklerini kontrol altına almak olduğunu açıkladı. Tehlike altındaki ülkelere halkın bilinçlendirilmesi ve sivrisinek nüfusunun azaltılması için alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirilmesi konusunda bir çağrı yapıldı.

DSÖ şu anda hastalık sebebiyle etki altındaki ülkelere seyahat yasağı getirilmesinin gerekmediğini söylüyor. Yine de, hamile kadınlar ve yeni doğanlar için risk azaltıcı önlemler alınması gerektiği belirtiliyor.

En çok Zika virüsü vakası görülen ülke Brezilya

Şu anda, Brezilya hem en çok vaka hem de mikrosefali ile doğan bebekler açısından listenin en tepesindedir. Onaylanmış 270 vakanın yanı sıra, 3449 kişi de denetim altında, bu rakamlar 2014 yılında 147 idi.

Nisan ayından beri bu Güney Amerika ülkesinde yaklaşık 1.5 milyon kişinin enfekte olduğu düşünülmektedir. Kolombiya’da ise, 2000’i hamile kadınlar olmak üzere 20.000 onaylanmış vaka bulunmaktadır.

24 ülkeye yayıldı

zika virüsü sivrisinek ısırığı

Güney Amerika Sağlık Örgütü, 24 ülkenin etki altında olduğu ve Zika virüsünün hızla yayılmakta olduğu konusunda uyarı yaptu. Şu ana kadar bu virüsün Aedes aegypt sivrisineğinin ısırığı ile bulaştığı tespit edildi.

Hastalığın başka şekillerde, örneğin cinsel birleşme ile bulaşıp bulaşmadığı konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Şu an bu virüsle savaşmak için bir tedavi bulunmamaktadır ve bir tedavinin veya aşının geliştirilmesi vakit alabilir.

Hamile kadınlara Kolombiya, Brezilya, Honduras ve Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelere seyahat etmemeleri veya en azından Zika virüsü ve gelişmekte olan fetüslerdeki nörolojik rahatsızlıkların arasındaki bağ hakkında daha fazla bilgi edinilene kadar beklemeleri öneriliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.