Doğal Yollardan Sivrisinek Uzaklaştıran 11 Bitki

Bu bitkiler sadece evinizdeki sivrisinekleri kovmakla kalmaz, aynı zamanda farklı bir renk katarak evinizin görsel zevkini de arttırır.
Doğal Yollardan Sivrisinek Uzaklaştıran 11 Bitki

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sivrisinekler küçük böcek türlerindendir ve kan ile beslenirler. Bu da onları tehlikeli birer canlı yapar, çünkü sivrisinek ısırığı sıtma, dang ve sarı humma gibi ciddi hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.

Sivrisinek ısırıkları oldukça rahatsız edicidir, çünkü küçük şişliklere ve saatler boyunca sürebilen alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.

Genel olarak, durgun sularda ve hatta evimizin yanı başında bile bulunması mümkün olan sağlıksız çevre koşullarında ürerler.

Bu nedenlerle, bu potansiyel tehlike böceklerini sevdiklerimizden uzak tutmak için ekstra hijyen önlemleri almak ve sivrisinek kovucularını yanı başımızda bulundurmak önemlidir.

Sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılan bir çok yöntem vardır. Marketlerde satılan sinek kovucular gibi. Fakat biz bunları önermiyoruz çünkü hem kimyasal içeriyorlar hem de kendi sağlığımıza ve çevreye zarar veriyorlar.

İyi haber, sivrisinekleri uzaklaştırmak için çok sayıda doğal karışım bulunuyor. Üstelik bu karışımlar taze aroma içeriyor ve hijyen sağlıyor . Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

1. Sarımsak doğal bir sivrisinek kovucudur

sarımsak

Sarımsağın güçlü kokusu içeriğinde ürettiği sülfürlü bileşimden kaynaklanmaktadır. Bu da sivrisinekleri püskürtmek ve evinizden uzakta tutmak için harika bir çözümdür.

Hazırlanışı

 • Bir diş çiğ sarımsağı ezin ve sineklerin girdiği bölgelere yerleştirin.

2. Tarçın

Bu baharat aromasının bizler için enfes olmasına rağmen, sivrisinekler nefret eder.

Hazırlanışı

 • Az miktarda tarçını sıcak suya koyun ve oturma odanızın yakınına bir kap içerisinde bırakın.

Ayrıca Bakınız: Tarçın ve Gizli Faydaları

3. Fesleğen

fesleğen

Bu bitkiyi evinizin girişinin yakınlarında tutmak bir çok böceğin içeri girmesinin önüne geçecektir.

Fesleğenin kokusu onlar için çok rahatsız edicidir ve onları uzakta tutacaktır.

Hazırlanışı

 • Bir kaç küçük fesleğen bitkisini evinizin girişlerine ya da odaların köşelerine bırakın.
 • Böcekleri uzaklaştırmak için odalara ayrıca kurumuş fesleğen yaprakları da bırakabilirsiniz.

4. Kekik

Kekik bitkisinin tohumu evimizi ve bahçemizi işgal eden o rahatsız edici böcekleri püskürtmek için epey kullanışlıdır.

Hazırlanışı

 • Bir kaç kekik tohumunu yakın ve hoş kokusunun tüm evinize dağılmasını sağlayın.

5. Nane

nane

Nane bitkisinin bizi ferahlatan hoş ve güzel kokusu bu küçük böcekler için rahatsız edicidir. Bu özelliği sayesinde naneyi vücudumuzu sivrisinek ısırıklarına karşı korumak için kullanabilir ve sivrisineklerin evimizin içinde dolanıp durmalarının önüne geçebiliriz.

Hazırlanışı

 • Nane bitkisini bahçenizde tutun. Ayrıca küçük bir kavanoz ya da saksı içinde mutfağınızda bulundurun.
 • Yatak odası gibi daha küçük alanlar için kuru yapraklarını kullanın.

6. Karanfil

Yanan karanfilin saldığı duman böcek püskürtmek için en iyi doğal yollardan biridir.

Hazırlanışı

 • Bir kaç karanfili küçük bir kaba koyarak güçlü aromasını yayana kadar ısıtın.
 • Bir kaç adedini iple birbirine bağlayarak ön kapınızın etrafında uyun bir yere asın.

7. Biberiye

Yüzyıllar boyunca insan oğlu bu bitkiyi hem yapraklarından hem de yağından yararlanarak doğal bir ilaç gibi kullanmıştır. İçerisindeki maddeler sadece vücut sağlığının iyileşmesine katkıda bulunmuyor, aynı zamanda ev içinde bir çok çeşitli amaç için kullanılabiliyor.

Hazırlanışı

 • Vücudunuzu sinek ısırıklarından korumak için, az miktarda biberiye yağını ilgili bölgelere sürün.
 • Sinekleri evinizden uzaklaştırmak için, bir kaç kuru biberiye yaprağını yakın ya da konsantre çayını yapın.

8. İdris Otu

idris otu

Bu bitki çok hoş limoni kokusuyla tanınır ki, bu koku bir çok böceği rahatsız eder.

Hazırlanışı

 • Sivrisinekleri evinizden püskürtmek istediğiniz köşelere bir kaç dal idris otu koyun.
 • Ayrıca yapraklarını kullanarak çayını da yapabilirsiniz ki bu da evinizin her yerine aromasının yayılmasını sağlayacaktır.

9. Karabiber

Bu keskin ve güçlü baharatın aroması baş belası böceklerin evinize girmesini engelleyecektir.

Hazırlanışı

 • Bir kaç karabiber tohumunu ezin ve evinizin ilgili köşelerine bırakın.

10. Okaliptüs

okaliptüs

Okaliptüsün bize göre hoş olan aroması evinizden tüm sivrisineklerin ve baş belası böceklerin bir anda uzaklaşmasında etkili olacaktır.

Hazırlanışı

 • Bir kaç okaliptüs yaprağını yakın ve dumanının eviniz boyunca dağılmasını sağlayın.
 • Eğer isterseniz, yapraklarını bir tencerede suyla da kaynatabilirsiniz. Buharı böcekleri anında uzaklaştıracaktır.

11. Defne Yaprakları

Defne yaprağının güzel kokusu bize her ne kadar çekici gelse de, sivrisinekler nefret eder. Defne yaprağının bu doğal sinek kovucu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

 • Bir kaç defne yaprağını ezin ve evinizin böceklerin toplanabileceğini düşündüğünüz bölgelerine serpiştirin.

Artık böcekleri ev yöntemleriyle nasıl uzaklaştıracağınızı öğrendiğinize göre, bu yöntemleri denemek için böceklerin evinizi bir sonraki işgaline kadar beklemeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Stjernberg, Louise & Berglund, Johan. (2000). Garlic as an Insect Repellent. JAMA : the journal of the American Medical Association. 284. 831. 10.1001/jama.284.7.831.
 • Med Vet Entomol. 2005 Mar;19(1):84-9. A double-blinded, placebo-controlled trial of garlic as a mosquito repellant: a preliminary study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15752181
 • Parasites & Vectors. (2017). Evaluation of active ingredients and larvicidal activity of clove and cinnamon essential oils against Anopheles gambiae (sensu lato). https://link.springer.com/article/10.1186/s13071-017-2355-6
 • Malaria Journal. (2011). Natural products for the control of malaria. https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/supplements/volume-10-supplement-1
 • J Am Mosq Control Assoc. 2002 Dec;18(4):348-51. Repellent activities of essential oils and monoterpenes against Culex pipiens pallens. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12542193
 • Begum, Sabira & Sara, Sara & Ayub, Anjum & Tariq, Rajput & Siddiqui, Bina. (2014). Mosquito Repellent Activity and Toxicity of Flower Buds (Cloves) of Syzygium aromaticum Linn.. 10.13140/RG.2.1.5003.0964.
 • Malar J. 2019; 18: 436. Published online 2019 Dec 21. Effectiveness of plant-based repellents against different Anopheles species: a systematic review. doi: 10.1186/s12936-019-3064-8
 • Parasit Vectors. 2016; 9: 238. Published online 2016 Apr 26. The larvicidal effects of black pepper (Piper nigrum L.) and piperine against insecticide resistant and susceptible strains of Anopheles malaria vector mosquitoes. doi: 10.1186/s13071-016-1521-6
 • Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Mosquitoes, Ticks & Other Arthropods. https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2020/noninfectious-health-risks/mosquitoes-ticks-and-other-arthropods
 • Rani, Nandini & Wany, Aakanksha & Vidyarthi, Ambarish & Pandey, D M. (2013). Study of Citronella leaf based herbal mosquito repellents using natural binders. Current Research in Microbiology and Biotechnology. 1. 98-103.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.