Tarçın ve Gizli Faydaları

Tarçın, kas ağrısı ve spazmları rahatlatmaya yarayan anti-enflamatuvar özelliğinin yanı sıra, anksiyete ve sinirlilikle de savaşan rahatlatıcı özelliğe sahiptir.
Tarçın ve Gizli Faydaları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Tarçının bilimsel adı Cinnamomum verum’dur ve genellikle tatlılarda kullanılır veya kahvelerin üzerine konur. Eski zamanlarda çoğu kültür tarafından tarçın mucize yiyecek olarak görmüştür ve sayısız faydalarından ötürü saygı duyulmuştur. Hastalıklarla savaşabilir, ve gün geçtikçe de hep yeni bir faydası ortaya çıkmaya devam etmektedir. Öğrenmeye hazır mısınız?

Tarçının muhtemelen henüz bilmediğiniz faydaları

Kendine özgü aroması ve tadıyla, genellikle tatlılara eklenen, en çok kullanılan baharatlardan biridir ve çok fazla sayıda yararı vardır.

Son zamanlarda bu baharatın kan şekerini düşürdüğü ve bizi dislipidemiden koruduğu ortaya çıkarılmıştır. Ağacın kabuğundan çıkarılan bu baharatın sindirim sistemine yardım etmesi, bağırsak rahatsızlığını rahatlatması, midedeki gazı yok etmesi ve abdominal iltihapı engellemesi gibi daha başka bir çok faydası vardır.

Tarçının fenolik içeriği (bu aynı zamanda üzümde ve kırmızı şarapta da görülmektedir) bu baharata normalde olandan daha fazla antioksidan özelliği kazandırmaktadır. Ayrıca flavonoid bakımından da çok zengindir, yaban mersininde de bundan çokça bulunmaktadır.

tarçın çubuğu

Tarçın yağı tüketerek mantarsı bakterilerin oluşumundan da kaçınabilirsiniz, çünkü bu aynı zamanda çok güçlü bir antibiyotiktir. Tarçın yağı ayrıca kozmetik endüstrisinde de sıkça kullanılmaktadır.

Tarçın B1 ve C vitamini, fosfor, kalsiyum ve potasyum içerir ve bunların hepsi sağlığımız için vazgeçilmezdir. Rahatlatıcı etki taşır, sinire, strese, asabiyete, anksiyeteye ve hatta depresyona bile iyi gelir.

Tarçının anti-enflamatuvar özelliği kas ve eklem ağrılarını azaltmak için faydalıdır, örneğin romatoid artrite ve bozuk duruştan dolayı oluşan gerginliğe iyi gelir.

Öksürük, soğuk algınlığı ve kan birikmesini de engeller.  Tarçın glukoz seviyesini düşürür ve atardamarlarda biriken yağlarla savaşır, bu da onu diyabet veya yüksek kolesterolden muzdarip insanlar için harika bir seçenek haline getirmektedir.

tarçın bal

Üstteki avantajlarının yanı sıra, tarçın sindirim sistemi için de çok faydalıdır. Antiemitik yani kusmaya ters etki yapan bir özelliği vardır, iştahınızı destekler ve ishali engeller.

Regl kramplarına ve kan dolaşımına iyi geldiği için kadınlar için çok faydalıdır. Fakat eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız bu baharatı çok fazla tüketmeyin çünkü gebeliği önleyici bir etkiye sahiptir. Eğer hamile iseniz tarçından tamamen uzak durun – düşük yapma ihtimaliniz olabilir.

Tarçının bir başka bilmediğiniz özelliği ise dildeki yanmayı rahatlatmasıdır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bir adet tarçın çubuğunu emin!

tarçın bal

Tarçının faydalarından nasıl yararlanırsınız

Tarçını satın alırken toz formunu veya çubuk olanlarını alabilirsiniz. İki durumda da aldıktan sonra dikkat etmelisiniz, cam bir şişede, soğuk, kuru ve karanlık bir yerde saklamalısınız.

Tarçın çubukları 1 yıl boyunca, toz formundakiler ise 6 ay boyunca taze kalabilirler, fakat buzdolabında tutarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Taze olduğunu kokusundan anlayabilirsiniz, bu baharatın her zaman tatlı bir aroması olmalıdır.

En iyisi hiç bir kimyasala veya koruyucuya maruz kalmamış organik olanını almaktır, bunlar sağlığınız için çok zararlıdır. Ayrıca organik olmayan ürünler C vitamini ve karotenoid bakımından zayıftır.

Tarçının yukarıda bahsettiğimiz faydalarını görmek için her gün 1 ila 6 gram arası tüketmelisiniz. Bunun ne kadar olması gerektiği konusunda kararsızsanız, size bir tatlı kaşığı dolusu toz tarçının 4 gram olduğunu söyleyebiliriz.

Bu baharatı bir çok yiyecekle birleştirebilirsiniz – hamur işlerine konulabilir, yiyeceklerin üzerine dökülebilir, normal hali tüketilebilir ama unutmayın, bunun sert bir tadı vardır. Tarçını en iyi sıcak yiyecek ve içeceklerle kombine edebilirsiniz, çünkü düşük sıcaklıktaki yiyecekler tarafından yeterince emilemez, bu yüzden tadı çok ağır gelebilir.

tarçın çubuğu

Tarçın hakkında daha fazlası

Tarçını tüketmenin en iyi yöntemlerinden bazıları çay veya kahve ile tüketmektir. Soğuk algınlığı, nezle veya gribe yakalanmışsanız bu iyi bir yöntem olabilir.

Bir kupaya bir çay kaşığı dolusu tarçın tek ihtiyacınız olan şey! Kahve için ise, kahveyi öğütmeden önce kahveye 1 çay kaşığı ekleyebilirsiniz. Hatta çorbaya da tarçın koyabilirsiniz – özellikle mercimek ve siyah fasulye çorbasında çok güzel duracaktır.

Tarçın öğle veya akşam yemeğinden sonra sindirime çok yardımcı olacaktır. Genellikle büyük öğünlerden sonra veya normalde de mide yanması ve mide ağrıları çekenler için mükemmel bir çözümdür. Yatmadan önce bir bardak tarçın çayı içmek tıkanmış hissetmenizi engelleyecektir.

Tarçının özellikleri bunlarla da bitmiyor! Yapılan çalışmalar tarçının beyin fonksiyonlarını desteklediği ve bilişsel süreci geliştirdiğini gösteriyor. 

Bazı insanlar bir adet tarçın çubuğu çiğnemenin de aynı etkiyi gösterdiğini fark etmişlerdir. Eğer sınavınız varsa veya gece geç saatlere kadar çalışmak zorundaysanız, bir tarçın çubuğu çiğneyin deriz!

Bazıları da tarçın yağını veya yağı içeren güzellik ürünlerini kullanmayı tercih eder. Son olarak ve en yaygın kullanımlarından birisi ise, tatlılarınızın ve kremaların üzerine tarçın dökmektir. Eğer tatlılarınızın üzerine birazcık dökerseniz daha güzel bir tat elde edeceğinize emin olabilirsiniz, ayrıca doğal olarak da tarçının faydalarından yararlanmış olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Bu Lezzetli Zerdeçal Tarifi ile Kilo Verin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bu Lezzetli Zerdeçal Tarifi ile Kilo Verin

Metabolik hareketleri canlandırmaya yardımcı olacak çeşitli doğal takviyeler bulabiliriz. Bu lezzetli zerdeçal tarifi yağ yakmanıza yardımcı olacak...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Liu Q, Meng X, Li Y, Zhao CN, Tang GY, Li HB. Antibacterial and Antifungal Activities of Spices. Int J Mol Sci. 2017 Jun 16;18(6):1283. doi: 10.3390/ijms18061283. PMID: 28621716; PMCID: PMC5486105.
  • Qubty D, Rubovitch V, Benromano T, Ovadia M, Pick CG. Orally Administered Cinnamon Extract Attenuates Cognitive and Neuronal Deficits Following Traumatic Brain Injury. J Mol Neurosci. 2021 Jan;71(1):178-186. doi: 10.1007/s12031-020-01688-4. Epub 2020 Sep 8. PMID: 32901372.
  • Zhu C, Yan H, Zheng Y, Santos HO, Macit MS, Zhao K. Impact of Cinnamon Supplementation on cardiometabolic Biomarkers of Inflammation and Oxidative Stress: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Complement Ther Med. 2020 Sep;53:102517. doi: 10.1016/j.ctim.2020.102517. Epub 2020 Jul 18. PMID: 33066854.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.