Yaban Mersinli Ayran ile Detox Yapın

Yaban Mersinli Ayran ile Detox Yapın
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudu toksinlerden arındırmak çok önemlidir. Çünkü bu zararlı maddeler ve toksinler; yediğimiz yiyeceklerle, ilaçlarla veya çevreden vücudumuz tarafından emilerek dahi, sistemimize girip birikerek hastalıklara yol açabilirler.  Bugünkü yazımızda sizelere, vücuttaki toksinleri arındırmaya yardımcı olacak, harika bir mavi yaban mersinli ayran tarifi vereceğiz.

Yaban Mersinli Ayran ile Vücudu Toksinlerden Arındırmanın Faydaları

Mavi yaban mersini, doğal haliyle tüketildiğinde, vücuda inanılmaz faydalar sağlayan, şaşırtıcı bir meyvedir.

Mavi yaban mersini suyu, içerdiği polifenol ve flavanoid denilen antioksidanlar sayesinde; vücudu bir çok zararlı etkenden koruyarak, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, mavi yaban mersinini sıkça tüketmek çok önemlidir. Çünkü böylece, kanser de dahil, bir çok enfeksiyon ve rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olurlar.

Yoğurt ve ayran da, özellikle midede biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar ve mideyi temizler. Aynı zamanda, bağırsak ve boşaltım sistemini düzenlemede de büyük öneme sahiptir.

Detoks Diyeti Nasıl Uygulanmalı?

Vücudu toksinlerden arındırmak yani detoks çok önemli bir işlem olduğundan dolayı, haftanın bir gününü tamamen bu işleme ayırmak çok önemlidir. Böylece vücutta biriken toksinler düzenli bir şekilde atılabilir.

Ayrıca okumanızı öneriyoruz: Baştan Aşağı Vücut Detoksu için Öneriler

Detox uygulamak kolaydır. Antioksidan oranı yüksek olan sebze ve meyveleri tüketmeli ve bu arada, mavi yaban mersinli ayranı da unutmamalısınız.

Yaban Mersinli Ayran Tarifi

yaban mersini

Bu doğal ve lezzetli içecek; vücudunuzu düzgün bir şekilde detoks etmenize yardımcı olacak ve çok zaman harcamadan hazırlayabileceğiniz mükemmel bir tariftir. Bu içeceği istediğiniz sıklıkta tüketebilirsiniz.

Malzemeler

  • Yarım bardak yoğurt
  • 1 bardak süt
  • Yarım bardak mavi yaban mersini
  • Buz

Hazırlanışı

Süt, yoğurt ve yaban mersinlerini blendıra atın. Yüksek hızda birkaç dakika karıştırın. Daha sonra buzları atıp, yüksek hızda birkaç dakika daha çırpın. Böylece, çok etkili ve lezzetli bir mavi yaban mersinli ayran içeceği elde edeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Szajdek, A., & Borowska, E. J. (2008). Bioactive compounds and health-promoting properties of Berry fruits: A review. Plant Foods for Human Nutrition. Kluwer Academic Publishers. https://doi.org/10.1007/s11130-008-0097-5
  • Tamang, J. P., Shin, D. H., Jung, S. J., & Chae, S. W. (2016, April 26). Functional properties of microorganisms in fermented foods. Frontiers in Microbiology. Frontiers Media S.A. https://doi.org/10.3389/fmicb.2016.00578
  • Lisko DJ, Johnston GP, Johnston CG. Effects of Dietary Yogurt on the Healthy Human Gastrointestinal (GI) Microbiome. Microorganisms. 2017;5(1):6. Published 2017 Feb 15. doi:10.3390/microorganisms5010006
  • Fernandez MA, Marette A. Potential Health Benefits of Combining Yogurt and Fruits Based on Their Probiotic and Prebiotic Properties. Adv Nutr. 2017;8(1):155S–164S. Published 2017 Jan 17. doi:10.3945/an.115.011114

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.