Yaban Mersini ve Pancar Smoothiesi ile Karaciğerinizi Toksinlerden Arındırın

Karaciğerinizi temizlemek için bu smoothieyi içmenin ve sağlıklı besinler tüketmenin yanı sıra alkol ve tütün ürünlerini de bırakmalısınız.
Yaban Mersini ve Pancar Smoothiesi ile Karaciğerinizi Toksinlerden Arındırın

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Karaciğeriniz vücudunuzda çok önemli bir role sahiptir. Bu yüzden sizlere bu yazımızda karaciğerinizi toksinlerden arındıracak yaban mersini ve pancar içerikli smoothie önereceğiz.

Birçok kişi bunu gözardı etse de kanınızdaki zehirli atıkları süzme görevini yürütür. Bu da çok sayıda hastalığın oluşmasını önler.

Vücudunuzdaki 500’den fazla fonksiyonu etkilediği tahmin edilmektedir. Bunların öne çıkanları, metabolik işlemlerdeki, bazı hormonların salgılanmasındaki ve vücudunuzun toksinlerden arındırılmasındaki katkılarıdır.

Bununla birlikte, vücudunuzdaki diğer sistemlerde de olduğu gibi, karaciğerin de çalışması aksayabilir. Bunun sebebi dokularınızda bazı anormalliklerin oluşmuş olması ya da çok fazla miktarda toksin birikmesidir.

Bu gibi durumlarda karaciğeriniz normal bir şekilde çalışmamaya başlar. Bunun sonucunda yaşam kalitenizi etkileyecek bazı kronik hastalıklar geliştirmeniz muhtemeldir.

Bu yüzden detoks planları daha da yaygınlaşmaya başladı. Detoks planlarının doğal içerikleri, başka komplikasyonlar oluşturmaması için karaciğerinizi destekler.

Karaciğerinizi toksinlerden arındıran yaban mersini ve pancar smoothiesi

Bu doğal yaban mersini ve pancar smoothiesi, önemli besin maddeleri bakımından zengin olan bu iki yiyeceği bir araya getiriyor. Vücudunuz tarafından emildiğinde karaciğerinizdeki dokularda biriken toksinleri temizlemeye yardım eder.

Malzemelerindeki yüksek antioksidan içeriği bu içeceğin göze çarpan özelliğidir. Temizleme becerisi ile kanınızda dolaşan pislikleri yok eder. Potasyum ve magnezyum gibi mineraller içerir. Sodyum ile dengelendiğinde ise sıvı tutulumunu ve enflamasyonu azaltır.

Bunun yanında size önemli ölçüde lif sağlar. Bu besin maddesi kolesterol seviyenizi ve sindirim güçlüklerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Yaban mersininin faydaları

yaban mersini

Yaban mersini güçlü bir antioksidan, lif ve önemli mineraller kaynağıdır. Yıllar geçtikçe bunların vücudunuzu etkileyen hastalıklarla savaştığı ve oluşmasını önlediği görülmüştür. Antibakteriyel ve antibiyotik özellikleri, idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde ve mikropların çoğalmasını engellemek için kullanılır.

Temizleyici bileşenleri karaciğer fonksiyonlarını destekler. Aynı zamanda da karaciğer yağlanması ve siroz gibi hastalıkların oluşmasını önlemeye yardım eder. Besin maddeleri arasında içeriğinden bahsetmeye değer olanları şunlardır:

 • Vitaminler (A, C, E)
 • Diyet için gereken lif
 • Mineraller (potasyum, demir, kalsiyum)
 • Tanenler

Pancarın faydaları

pancar

Pancar karaciğeri ve kanı temizlemekte en çok kullanılan sebzedir. Yemeklerdeki kullanımıyla bilinen bu organik besin kaynağını beslenmenize eklediğinizde size birçok fayda sağlar.

Yüksek antioksidan ve lif içeriğine sahiptir. İkisi de vücudunuzun salgı üreten organlarının temizlenmesini destekler. Aynı zamanda da serbest radikallerin zararlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu zarar hücresel anlamda hasar veren bir zarardır.

Enteresan bir betalain, betacyanin ve folik asit düzeyine sahiptir. Bunların hepsi karaciğerinizin sağlığını korumak için gerekli maddelerdir. Pektin (bir çeşit lif) konsantrasyonu kolesterol artışını kontrol eder. Bu da yağların sindirimine katkı sağlar.

En temel anlamda size sağladığı besin maddeleri şunlardır:

 • Vitaminler (A, B-complex, C)
 • Mineraller (fosfor, çinko, potasyum, demir, kalsiyum)
 • Aminoasitler

Karaciğeri temizleyen yaban mersini ve pancar smoothiesi nasıl hazırlanır

yaban mersini ve pancar smoothiesi

Bu içecek ile karaciğerinizi toksinlerden arındırmak için dengeli bir beslenmeniz olması gerekir. Yani bu da, bol miktarda meyve ve sebze tüketmeniz ve su içmeniz gerekir anlamına geliyor.

Doymuş yağ ve şeker bakımından zengin yiyecekleri tüketmekten kaçının çünkü detoks sürecini sekteye uğratır. Elbette alkollü içecekler ve sigaradan da uzak durmalısınız çünkü bunların içindeki toksinler karaciğer sağlığınızı etkiler.

Malzemeler

 • 3 küçük pancar
 • 1/2 kase yaban mersini
 • 1 limonun suyu
 • 4 bardak soğuk su

Hazırlanışı

 • Pancarları yıkayın ve doğal suyunu çıkarmak için sıkın.
 • Pancar suyunu miksere koyun ve daha sonra yaban mersini, limon suyu ve su ekleyin.
 • Bütün malzemeleri pürüzsüz ve topaksız bir sıvı elde edene kadar birkaç saniye karıştırın.
 • Kahvaltıda ve akşam vakti bir bardak için.
 • Bu içeceği her iki ayda bir 2 hafta üst üste için.

Bu smoothieyi evde yapmayı denemeye hazır mısınız? Karaciğerinizin toksik olduğuna dair sinyaller alıyorsanız bu içeceği hazırlayın ve faydalarını kendiniz görün.

İlginizi çekebilir ...
Karaciğerde Toksin Birikimi Olduğunun 9 İşareti
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karaciğerde Toksin Birikimi Olduğunun 9 İşareti

Karaciğer, vücuttaki temel fonksiyonları yerine getirir. Bu nedenle karaciğerde toksin birikimi dikkat edilmesi gereken bir durumdur.