Gotu Kola Bitkisi Nedir, Nelere İyi Gelir? 

Gotu Kola Bitkisi Nedir, Nelere İyi Gelir? 

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Gotu kola, Çin’in geleneksel ayurveda tıbbında kullanılan küçük bir bitkidir. Ancak Batı’da her geçen gün popülerliği artmaktadır.

Daha önce aktarlarda görmüş olabilir ve ne için kullanıldığını merak etmiş olabilirsiniz.

Bu yüzden bugünkü yazımızda bu bitkiden daha çok bahsedeceğiz.

Gotu kola bitkisi nedir?

sentella otu

Genellikle tablet halinde satılır ancak çay olarak tüketmek ya da salata malzemesi olarak kullanmak için aktarlardan bitki halinde satın alabilirsiniz.

Sapları incedir, yaprakları uzun ve kökleri bej renktedir. Çiçekleri ise küçük ve pembedir.

Gotu kola bitkisi üç gün içinde büyür ve elle toplanır. Bilimsel adı Hydrocotile Asiatica’dır ve kökeni Hindistan’dır. Bu şifalı bitkinin binlerce yararı vardır. Bir diğer adı Sentella bitkisidir. Yaklaşık 3,000 yıldır farklı iç ve dış hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Salatalara ya da sebze sularına ekleyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yapraklarını demleyip çay olarak içebilirsiniz.

Cildinizde kullanmak için krem, losyon, jel gibi doğal bir ürün kullanabilirsiniz.

Gotu kola bitkisinin yararları

sebze suyu

Antioksidan, iltihap önleyici, anti mikrobik ve iyileştirici özellikleri sayesinde zaman zaman tüketildiğinde gotu kola bitkisinin vücuda bir çok yararı vardır.

Öncelikle, hemoroid, burkulma, dermatit ve selülit gibi durumların tedavi için kullanabilirsiniz. Cüzzam hastalığının tedavisinde bile kullanılmaktadır.

Ancak, en iyi etkisini vücuda alındığı zaman gösterir. Bu durumda,

 • Ülser
 • Kansızlık
 • Bronşit
 • Yüksek tansiyon
 • Dizanteri

problemleri olan insanlar için idealdir.

Ayrıca, içinde gotu kola bitkisi barındıran ürünleri de aktarlardan alıp kullanabilirsiniz. Kolajen lifleri ve elastin oluşturabilme özelliği sayesinde;

 • Yanıkların ve yaraların tedavisinde
 • Kırışıklıkları ve çatlakları azaltmada
 • Ülser tedavisinde kullanılabilir.

Üstelik, sağlıklı ve güçlü saça ve tırnaklara sahip olmak için de idealdir ve kepek problemini ortadan kaldırır.

tırnak kırılması

Harika bir doğal tedavi

Kan damarları için harika bir tonik olmasının yanında gotu kola bitkisi,  dolaşımla ilgili herhangi bir problem için de oldukça yararlıdır. Örneğin filibit, huzursuz bacak sendromu, varis ve karıncalanma gibi.

Kan damarlarını güçlendirir ve arteriyel duvarlara elastiklik verir. Bu yüzden yüksek tansiyonu ya da kolestrolü olanlara da iyi gelir. 

Ayrıca, bu bitki vücutta biriken zehirli ya da zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu sebeple, aşırı kilo problemi, ödem ya da renal bozuklukları olanlar için güçlü bir idrar söktürücü olarak görülür.

Üstelik, toksinleri ve göğüste biriken yağ kistlerini  vücuttan atmak için de kullanılır. 

Aynı zamanda bir çok zihinsel rahatsızlığı gidermeye de yardımcı olur. Bu bitkiyi tüketmek sakinleşmekle eş anlamlıdır. Bu yüzden, ciddi anksiyete ya da nervozism sorunları olan insanlara önerilmektedir.

Bunlara ek olarak, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirerek beyninin kapasitesini arttırır. 

Gotu kola bitkisi, adet öncesi sendromu yaşayan kadınlara ve günlük aktiviteler sonucu sürekli yorgun hissedenler için de önerilmektedir.

Gotu kola bitkisinin diğer yararları

gotu kola suyu

Elbette bu harika bitkinin daha onlarca yararı bulunmaktadır ancak bunlardan birkaçından bahsetmeden geçemeyeceğiz:

 • Kolajen oluşumunu arttırarak cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Sivilce ve lekelere iyi gelir
 • Aft gibi ağız enfeksiyonlarına karşı korur
 • Göz enfeksiyonlarını azaltır ve göz kuruluğunu giderir (göz damlası olarak kullanabilirsiniz)
 • Ameliyatlardan sonra yaranın iyileşme süresini hızlandırır. 

Gotu kola ve Selülit

Her şeyden önce gotu kola bitkisi selüliti azaltma özelliği ile bilinmektedir. 

Selülit, yağ nodüllerinin, sıvıların ve toksinlerin cildin altında oluşması ile meydana gelir. Gotu kola bitkisi, idrar söktürücü özelliği sayesinde tüm bunları azaltır. 

Yağ asitleri, tanenler, bitki sterolleri ve müsilaj gibi içinde barındırdığı birçok madde sayesinde selülite karşı iyi gelen bir bitkidir.

Bu bitki aynı zamanda lenf sistemini harekete geçirir ve atıkların idrar, ter ve dışkı olarak vücuttan atılmasını sağlar.

Kan dolaşımını hızlandırır, cildin irigasyonunu ve oksijenasyonunu arttırır.

Yararlarından ağız yoluyla ya da masaj yaptırarak faydalanabilirsiniz. Tedavi yöntemi genellikle hap ya da günlük damlalar şeklindedir. Haftada iki kez gotu kola içeren kremlerle ya da jellerle masaj da yaptırabilirsiniz.

Ancak, bu yöntem hamile ya da emziren kadınlar için önerilmemektedir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bylka, W., Znajdek-Awize??, P., Studzi??ska-Sroka, E., & Brzezi??ska, M. (2013). Centella asiatica in cosmetology. Postepy Dermatologii i Alergologii. https://doi.org/10.5114/pdia.2013.33378
 • Orhan, I. E. (2012). Centella asiatica (L.) Urban: From traditional medicine to modern medicine with neuroprotective potential. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/946259
 • Sondari, D., Harmami, S. B., Ghozali, M., Randy, A., S., A. A., & Irawan, Y. (2017). Determination of The Active Asiaticoside Content in Centella asiatica as Anti-Cellulite Agent. Indonesian Journal of Cancer Chemoprevention. https://doi.org/10.14499/INDONESIANJCANCHEMOPREV2ISS2PP222-227

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.