Her Gün Salatalık Suyu İçmek İçin 9 Sebep

Her gün önerilen miktarda sıvı tüketmekte zorluk çekiyorsanız, bir de salatalık suyunu deneyin. İçtiğiniz günlük suya göre, salatalık suyunun çok daha fazla faydası vardır.
Her Gün Salatalık Suyu İçmek İçin 9 Sebep
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Salatalık, mükemmel bir antioksidan olan ve yüksek miktarda C vitamini içeren bir sebzedir. Salatalıkta yağ yoktur ve neredeyse hiç kalori içermez. Bu nedenle salatalık suyunun pek çok yararlı özelliği vardır. Salatalık suyu hazırlamak sadece birkaç dakika alır ve oldukça ucuz ve basittir.

Malzemeler

 • ½ bardak su
 • ½ salatalık
 • 1 adet sıkılmış limon
 • 3 adet nane yaprağı
 • Buz

Yapılışı

salatalık suyu yapımı

Tek yapmanız gereken tüm malzemeleri blenderda karıştırmak. Oldukça kolay! Aşağıda ayrıntılı olarak anlatacağımız salatalığın tüm özelliklerinden faydalanabilmek için karışımı taze içmeye özen gösterin.

1. Salatalık suyu yağ yakar

kilo verme

Bu doğal içecek, karın ve kalça bölgelerinizde biriken yağları azaltmaya yarar. Arındırıcı özellikleri sayesinde, bu bölgelerde yağ ve toksinleri azaltır. Farkı kesinlikle göreceksiniz.

2. Nemlendirir

cildi nemlendirme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, günlük tavsiye edilen miktarda sıvı tüketemeyen biriyseniz bu suyu mutlaka denemelisiniz. Hafif oluşu oldukça caziptir ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Neredeyse hiç kalori içermeyişiyle mükemmel bir seçenektir.

Üstüne üstlük, marketlerde satılan alkolsüz içeceklerde bulunan şeker gibi ek maddeler içermeden vücudunuza ekstra vitamin ve mineral sağlayacaktır.

3. Tansiyonu düşürür

tansiyon

Yüksek tansiyon; böbrek ve kalp hastalıklarına ve görme problemlerine neden olabilir. Bu doğal karışım, tansiyonunuzu en uygun seviyede tutmaya yardımcı olur. İçerdiği potasyum sayesinde birkaç gün içinde kan basıncınızı dengelemeye yardımcı olur. Salatalık suyunu düzenli olarak tükettiğinizde farkı göreceksiniz.

4. Cilt için çok faydalıdır

cilt sağlığı

Eğer cilt kuruluğundan şikayetçiyseniz, cildinize ihtiyacı olan nemi ve yumuşaklığı bu içecekle sağlayabilirsiniz. Cildinizin doğal ışıltısına ve nemine kavuştuğunu fark ettiğinizde, salatalığın gerçekten ne kadar iyi bir nemlendirici olduğunu görürsünüz.

5. İştahınızı azaltır

salatalık suyu

Eğer kendinizi sürekli aç hissediyorsanız, bir bardak salatalık suyu içmeyi deneyin. Çoğunlukla midemizdeki boşluk hissini açlıkla ilişkilendiririz ancak gerçek sebebi aslında susuzluktur. Bu karışımdan bir bardak içmek, susuzluğunuzu giderecek ve vücudunuza gereken sıvıyı sağlayacaktır.

6. Kas oluşumunu destekler

spor yapmak

Salatalık suyu kaslarınızı formda tutmak için önemlidir. Salatalığın içerdiği silisyum kaslar için son derece yararlıdır. Spor yaptıktan sonra bir bardak salatalık suyu oldukça faydalı olacaktır. Egzersiz sonrası içilen bir bardak salatalık suyu, kaslarınızı daha sağlıklı ve güçlü hale getirir. 

7. Göz altı torbalarınıza elveda deyin

Salatalık, yüzünüzün görüntüsünü iyileştirmede oldukça etkilidir. Antienflamatuvar özellikleri sayesinde salatalık bazen göz altında oluşan torbaları ve koyu halkaları ortadan kaldırır. Bu, evde yapabileceğiniz oldukça etkili bir yöntemdir.

8. Salatalık suyu diş eti sağlığını artırır

Her gün salatalık suyu içmeniz için bir başka nedense ağız sağlığınız için oldukça faydalı olmasıdır! Salatalık suyu hastalıklı diş etlerini iyileştirir. Salatalığın içerdiği fitokimyasal maddeler sayesinde, salatalık suyu nefesinizin hoş kokmasını sağlayacaktır.

 

9. Saç ve tırnak bakımında kullanılır

İçindeki kükürt ve silisyum sayesinde salatalık; tırnak ve saç bakımı için birebirdir. Salatalık suyuyla daha güçlü, sağlıklı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Akneler için Bu 5 Smoothie Tarifini Deneyin!
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Akneler için Bu 5 Smoothie Tarifini Deneyin!

Şaşırtıcı bir şekilde, detoks smoothieleri akne ile savaşmak için harika bir yol olabilir. Akneler için bu 5 smoothie tarifimizi denemeden geçmeyin...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013, January). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003
 • Dennis EA, Dengo AL, Comber DL, et al. Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults. Obesity (Silver Spring). 2010;18(2):300–307. doi:10.1038/oby.2009.235
 • Kumar, D., Kumar, S., Singh, J., Narender, Rashmi, Vashistha, B. D., & Singh, N. (2010). Free radical scavenging and analgesic activities of Cucumis sativus L. fruit extract. Journal of Young Pharmacists, 2(4), 365–368. https://doi.org/10.4103/0975-1483.71627
 • Khan N, Syed DN, Ahmad N, Mukhtar H. Fisetin: a dietary antioxidant for health promotion. Antioxid Redox Signal. 2013;19(2):151–162. doi:10.1089/ars.2012.4901
 • Nema, N. K., Maity, N., Sarkar, B., & Mukherjee, P. K. (2011). Cucumis sativus fruit-potential antioxidant, anti-hyaluronidase, and anti-elastase agent. Archives of Dermatological Research, 303(4), 247–252. https://doi.org/10.1007/s00403-010-1103-y
 • Ríos, J. L. (2010, March). Effects of triterpenes on the immune system. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.12.045
 • Pertami, S. B., Rahayu, D. Y. S., & Budiono, B. (2017). EFFECT OF CUCUMBER (CUCUMIS SATIVUS) JUICE ON LOWERING BLOOD PRESSURE IN ELDERLY. Public Health of Indonesia3(1), 30–36. https://doi.org/10.36685/phi.v3i1.93
 • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439–458. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.