Salatalığın Faydaları Sizi Şaşırtacak!

Salatalık sadece kalori bakımından düşük olmakla kalmaz; neredeyse tamamı sudan oluşur. Bu da açlıkla savaşmaya birebirdir. Ayrıca ödem ile savaşır ve anti-enflamatuvar özellikler taşır.
Salatalığın Faydaları Sizi Şaşırtacak!

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2019

Salatalık dünya çapında çok ünlü olan bir sebzedir ve kabakgiller ailesinden gelmektedir. Gastronomide çok uzun zamandır kullanılmasıyla beraber, tıbbi olarak besinsel değerlerinin işe yaradığı görülmüştür. Salatalığın faydaları arasında neler olduğunu öğrenmek için okuyun!

Salatalığın %90-95i sudan oluşur; bu da onu kalori bakımından düşük hale getirmektedir. Ayrıca içinde az miktarda da olsa K, B ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum ve bakır bulunmaktadır.

Bunların hepsi de daha sağlıklı olmanıza yardımcı olurken, zayıf beslenmeden dolayı oluşan eksiklikleri giderir. Salatalığı her beslenme şekline dahil etmek için bir çok sebep vardır. Bu güzel sebzenin neden bu kadar sağlıklı olduğunu öğrenmek ister misiniz? Öyleyse bugünkü yazımızı okumaya devam edin!

Salatalığın Faydaları: Beyni Korur

salatalık beyni korur
Salatalığın içindeki fisetin, anti-enflamatuvar bir flavanol olduğu için beyin sağlığına çok iyi gelir. Bu içerik sayesinde, salatalığın faydaları arasında hafızayı güçlendirmesini ve sinir hücrelerini yaşa bağlı bozulmalardan korumasını ekleyebiliriz.

Salatalığın Faydaları: Kanser Riskini Azaltır

Salatalığın içeriği çoğunlukla su olmasına rağmen, geri kalan kısmı polifenol gibi göğüs, rahim, yumurtalık ve prostat gibi kanserlerin riskini düşüren maddeler bakımından çok zengindir.

Salatalığın ayrıca George Mateljan kurumuna göre “cucurbitacin” adı verilen bitkisel gıda içerdiği bulunmuştur. Bu da kanser ile savaşan çok önemli maddelerle doludur.

İltihap ile Savaşır

ayak bileğine buz
Salatalığın yüksek su içeriği ödem ve vücutta sıvı birikimi ile savaşır; ki bunlar vücuttaki enflamasyonun en önemli sebeplerindendir. Hayvanlarda yapılan çalışmalar salatalığın vücuttaki enflamatuvar enzimleri durdurabildiğini göstermektedir.

Antioksidan Bakımından Zengindir

  • C vitamini ve beta karoten gibi önemli antioksidanlar içerir ve bunlar vücudun bağışıklık sisteminde büyük bir rol oynamaktadırlar.
  • Kuersetin, luteolin ve kaemperol gibi antioksidan flavonoidler içerir. Bunlar da kalp ve damarlara ilişkin hastalıkları ve kronik hastalıkları önlemede önemlidirler.

Doğal Bir Nefes Yenileyicidir

  • Kötü nefes neredeyse her zaman diş ile diş eti arasında biriken bakteriler yüzünden oluşur. Salatalık da kötü nefes ile savaşmada çok etkilidir.
  • Ayurveda (geleneksel Hint tıbbı) prensiplerine göre, salatalık yemek midedeki aşırı ısı salınımını azaltmaya yardımcı olur, bu ise kötü nefesin ana sebeplerinden bir tanesidir.

Stres ile Savaşır

stres ile savaş
Salatalık yemek, yüksek B vitamini sayesinde stresin negatif etkilerini azaltabilir. İçinde B1, B5 ve B7 (biyotin) vitaminleri bulunmaktadır. B vitaminleri anksiyete ve strese yol açan fiziksel ve duygusal efektleri azaltmasıyla bilinmektedir.

Şu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Stresi Azaltmak için 7 Pratik Öneri

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Bu mükemmel sebze, iyi bir sindirim sistemi için gerekli olan 2 adet maddeyi içermektedir: Su ve lif. Salatalık yemek asit reflüsü, kabızlık ve sindirim sistemi problemleri ile savaşır.

Sağlıklı Bir Kiloya Ulaşmanıza Yardımcı Olur

kilo verin
Kilo vermeye karar veren insanların diyetine salatalığı dahil etmeleri gerekmektedir. Salatalığın içindeki bol miktardaki su ve faydalı besin değerleri kilo vermenize yardımcı olabilir. Kalori bakımından düşük, su ve lif bakımından zengindir; bu da açlık ve mide kazıntılarını kontrol etmeye yardımcıdır.

Eğer salatalık yemek için size bu bilgi de yetmediyse, bu güzel sebze vücudun arınmasına yardımcı olur, sindirimi düzenler ve vücutta biriken, yağ yakmanızı engelleyen atık maddelerin atımına yardımcı olur.

Şunu da okumak isteyebilirsiniz: Karın Yağlarını Eriten 7 Yiyecek

Kalp Sağlığını İyileştirir

Salatalık potasyum açısından yüksek olması sebebi ile, yüksek kan basıncını düşürür. Yüksek kan basıncı ise kalp ve damar sistemindeki problemlerin en yaygın olanlarından bir tanesidir.

Organlarınızın en iyi durumda çalışması için, hücre duvarlarının içinde ve dışındaki potasyum seviyesinde bir denge olması gerekmektedir. Potasyum vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan bir elektrolittir; sodyumun yanında, sinir uyarılarının iletimini, kas kasılmalarını ve kalp fonksiyonlarını kontrol eder.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.