Salatalık Hakkındaki Gerçekler

Salatalık sadece kalori bakımından düşük olmakla kalmıyor, neredeyse tamamı sudan oluşuyor; bu da açlıkla savaşmaya birebir. Ayrıca, ödem ile savaşır ve anti-enflamatuvar özellikleri taşır.

Salatalık dünya çapında çok ünlü olan bir sebzedir ve ayrıca karpuzun geldiği aileden (Cucurbitacae) gelmektedir . Gastronomide çok uzun zamandır kullanılmasıyla beraber, tıbbi olarak besinsel değerlerinin işe yaradığı görülmüştür ve çok sağlıklı olduğu keşfedilmiştir.

Salatalığın %90-95i sudan oluşur; bu da onu kalori bakımından düşük hale getirmektedir. Ayrıca içinde az miktarda da olsa K, B ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum ve bakır bulunmaktadır, bunların hepsi de daha iyi bir sağlığa sahip olmaya yardımcı olurken, zayıf beslenmeden dolayı oluşan eksiklikleri giderirler.

Salatalığı her beslenme şekline dahil etmek için bir çok sebep vardır. Bu güzel sebzenin neden bu kadar sağlıklı olduğunu öğrenmek ister misiniz? Öyleyse bugünkü yazımızı okumaya devam edin!

Salatalık beyni korur

beyin

Salatalığın içindeki fisetin anti-enflamatuvar bir flavanol (flavin içeren bir protein) olduğundan dolayı beyin sağlığına çok iyi gelir.

Bu içerik sayesinde, salatalık hafızayı güçlendirmek ve sinir hücrelerini yaş ile ilgili bozulmalardan korumak için ideal bir sebze olarak görülür.

Kanser riskini azaltır

Salatalığın içeriği çoğunlukla su olmasına rağmen, geri kalan kısmı polifenol gibi göğüs, rahim, yumurtalık ve prostat gibi kanserlerin riskini düşüren maddeler bakımından çok zengindir.

Salatalığın ayrıca George Mateljan kurumuna göre cucurbitacine adı verilen bitkisel gıda içerdiği bulunmuştur, bu da kanser ile savaşan çok önemli maddelerle doludur.

İltihap ile savaşır

enflamasyon

Yüksek su içeriği ödem ve vücutta sıvı birikimi ile savaşır; bunlar da vücuttaki enflamasyonun en önemli sebeplerindendir.

Hayvanlarda yapılan çalışmalar salatalığın vücudun enflamatuvar karşılığını azalttığını ve vücuttaki enflamatuvar enzimleri durdurabildiğini göstermektedir.

Antioksidan bakımından zengindir

C vitamini ve beta karoten gibi önemli antioksidanlar içerir ve bunlar vücudun bağışıklık sisteminde büyük bir rol oynamaktadırlar.

Kuersetin, luteolin ve kaemperol gibi antioksidan flavonoidler içerirler, bunlar da kalp ve damarlara ilişkin hastalıkları ve kronik hastalıkları önlemede önemlidirler.

Doğal bir nefes yenileyicidir

Kötü nefes neredeyse her zaman diş ile diş eti arasında biriken bakteriler yüzünden oluşur. Salatalık da kötü nefes ile savaşmada çok etkilidir.

Ayurveda tıbbının  prensiplerine göre, salatalık yemek midedeki aşırı ısı salınımını azaltmaya yardımcı olur, bu olay ise kötü nefesin ana sebeplerinden bir tanesidir.

Stres ile savaşır

stres ile savaş

Salatalık  yemek stresin negatif etkilerini yüksek B vitamini sayesinde azaltabilir. İçinde B1, B5 ve B7 (biyotin) vitaminleri bulunmaktadır. B vitaminleri anksiyete ve strese yol açan fiziksel ve duygusal efektleri azaltmasıyla bilinmektedir.

Şu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Stresi Azaltmak için 7 Pratik Öneri

Sindirim sağlığını iyileştirir

Bu mükemmel sebze iyi bir sindirim sistemi için gerekli olan 2 adet maddeyi içermektedir: su ve lif.

Salatalık yemek asit reflüsü, kabızlık ve sindirim sistemi problemleri ile savaşır.

Sağlıklı bir kilo edinmeye yardımcı olur

kilo verin

Kilo vermeye karar veren insanların diyet düzenine salatalığı dahil etmeleri gerekmektedir. Salatalığın içindeki bol miktardaki su ve faydalı besin değerleri ile kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz.

Kalori bakımından düşük, su ve lif bakımından zengindir; bu da açlık ve mide kazıntılarını kontrol etmeye yardımcıdır.

Eğer salatalık yemek için size bu bilgi de yetmediyse, bu güzel sebze vücudun arınmasına yardımcı olur, sindirimi düzenler ve vücutta biriken, yağ yakmanızı engelleyen atık maddelerin atımına yardımcı olur.

Şunu da okumak isteyebilirsiniz: Karın Yağlarını Eriten 7 Yiyecek

Kalp sağlığını iyileştirir

Potasyum açısından yüksek olması sebebi ile, salatalık yüksek kan basıncını düşürür, yüksek kan basıncı ise kalp ve damar sistemindeki problemlerin en yaygın olanlarından bir tanesidir.

Organlarınızın en iyi durumda çalışması için, hücre duvarlarının içinde ve dışındaki potasyum seviyesinde bir denge olması gerekmektedir.

Potasyum vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan bir elektrolittir; sodyumun yanında, sinir uyarılarının iletimini, kas kasılmalarını ve kalpsel fonksiyonlarını kontrol eder.