Ağız Kokusuyla Savaşan İçecekler

Ağız Kokusuyla Savaşan İçecekler

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Ağız kokusu, herkesin başına gelebilecek bir durumdur ve bir çok sebebi vardır. Sosyalleşildiğinde zor duruma sokan ağız kokusu problemi konusunda, özellikle de iş ortamındaysanız, bu problemi yaşayan kişileri uyarmak da oldukça zor olabilir.

Ağız kokusunun çok görülen sebepleri arasında, dişleri fırçalamamak, çürükler, diş eti hastalıkları, sinüzit, boğaz veya akciğer enfeksiyonları, böbrek sorunları, sigara içmek, mide sorunları vardır.

Ağız kokusuna başka durumlar da sebep olabilir, fakat bu yazımızda, dişleri fırçalamamak ve çok baharatlı yemek gibi küçük sebeplere göz atacağız.

Unutmayın ki, ağız kokusu sürekli yaşadığınız bir sorunsa, nedenini bilmek çok önemlidir. Çünkü ağız kokusu, büyük bir sağlık sorununun habercisi olabilir; bu durumda, dişlerinizi sürekli temiz tutarsanız, bu sebebi ortadan kaldırmış olursunuz ve böylece, devam eden sorunun gerçek nedenini bulmanız daha kolaylaşır.

Kötü nefesle savaşmak için, nefesinizi hoş tutup, sıkıntılı durumlar yaşamanızı önleyecek önlemleri evinizde rahatça uygulayabilirsiniz.

Ağız Kokusunu Gidermek için Evde Uygulanabilecek Yöntemler

 • Nane, nefesi temizlemekte mükemmel bir bitkidir. Birkaç taze nane yaprağı çiğnemek, veya nane çayı içmek, kötü nefesten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Maydanoz da nefes kokusunu önleyen bitkiler arasındadır. Birkaç taze maydanoz yaprağı çiğnemeyi deneyin, farkı göreceksiniz.
 • Başka bir çözüm ise, dişlerinizi fırçaladıktan sonra, karbonatlı suyla ağzınızı çalkalamak olabilir. Böylece, ağzınızdaki bakterilerden kurtulacak ve ağzınızı temiz ve ferah tutmuş olacaksınız. Unutmayın ki kötü kokunun sebebi bakteriler olabilir.
 • Karbonatlı su hazırlamak için, bir kaşık karbonatı bir bardak suyla karıştırmanız yeterli.
 • Şekersiz sakız çiğnemek de faydalıdır. Ağızdaki salyayı arttırır ve salya da dişlerinizi ve ağzınızı temizleyip, kalan yiyecek asitlerini gidermeye yardımcı olur.

Aşağıda, ağız kokusunu gidermek için içebileceğiniz içecek tarifleri vereceğiz.

İçecek 1

elma yiyen kadın

Malzemeler

 • Yarım elma
 • 1 Portakal
 • 1 avuç ıspanak

Hazırlanışı

Elmayı yıkayın, soyun ve birkaç parçaya ayırın. Portakalın suyunu sıkın ve ıspanağı parçalara ayırın. Tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve bu içeceği haftada 3 kere için.

İçecek 2

Malzemeler

 • Yarım kırmızı pancar
 • 1 Salatalık
 • 1 Bardak Su

Hazılanışı

Malzemeleri yıkayın, soyun ve küçük parçalara kesin. Blendırda karıştırın ve süzgeçten geçirdiğiniz bu karışımı haftada 1 kere tüketin.

İçecek 3

taze havuç

Malzemeler

 • 250 gr Havuç
 • 125 gr Ispanak

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri karıştın ve yemeklerden sonra yarım bardak için.

Öneriler

Ağız kokusunu önlemek için, en önemli şey, ağzınızı temiz tutmaktır. Unutmayın ki sadece diş fırçalamak yetmez, dilinizi de temizlemeniz gerekir. Yemek artıkları dilinizde birikebilir ve dikkatli bir şekilde temizlenmezlerse, kötü kokulara neden olabilirler.

Dilinizi, diş fırçasıyla nazikçe temizleyebileceğiniz gibi; sadece dil temizlemek için yapılmış özel bir fırça da kullanabilirsiniz. Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayıp, diş ipi ile temizlemeyi unutmayın. Çünkü, çoğu zaman fırçanın yetişemediği yerlerde, özellikle de diş aralarında plak ve bakteri birikir.

Tüm bunlara rağmen kötü kokulu nefes problemi yaşıyorsanız, doktorunuza görünün. Doktorunuz, sorununuzun sebebini bulup, doğru şekilde tedavi edecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.