Karın Yağlarını Eriten 7 Yiyecek

Karın yağlarını eritmek için ideal bir diyet günde 4 küçük öğünden ve 2 ile 3 elmadan oluşmalıdır -elma yağları doğal olarak erittiği için örneğin birini yiyip diğerini meyve suyu olarak tüketebilirsiniz.
Karın Yağlarını Eriten 7 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Karın bölgesi, yağ birikimi konusunda vücudumuzun en kritik bölgesidir. Farkında bile olmadan bu sorunu yaşayabiliriz. Peki, karın yağlarını eriten yiyeceklerle bu problemi aşmak mümkün mü? 

Evet, mümkün! Elbette beslenme tek başına yeterli olmayacak, düzenli olarak egzersiz yapmanız da gerekecek.

Biz, aşağıdaki yiyecekleri beslenme düzeninize eklemenizi öneriyoruz. Çok küçük bir çabayla karın bölgenizdeki yağlanmayı etkili bir biçimde ve kısa sürede yakabilirsiniz.

Gelin şimdi karın yağlarını eriten sağlıklı yiyeceklerin neler olduğuna göz atalım.

Karın bölgesinde yağlanma oluşmasını önlemek için öneriler

Bazı sağlıksız yaşam alışkanlıkları ve yetersiz beslenme karın bölgesinde yağlanma oluşmasına sebep olabilir. Hepimizin bildiği üzere, bir mucize beklemenin yararı yok.

Düz bir karın için biraz çaba göstermeniz ve bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyor. Özellikle de su kaybına ve yağ birikimine sebep olan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

karın bölgesinde yağlanma

Karın bölgesinde yağlanma oluşmasını önlemek için bazı öneriler:

  • Doğal meyve sularına ek olarak günde iki litre su için.
  • Rafine un tüketmeyin, işlenmiş yiyecekleri ve tatlıları yemeyin.
  • Beslenme düzeninizden tuzu çıkarın çünkü tuz, yağın vücutta tutunmasına neden olur.
  • Her gün biraz egzersiz yapın. Sadece yarım saat yürüyüş yapmak bile sağlığınıza çok büyük fayda sağlayabilir.
  • Unutmayın, diyet yapmak yemek yememek anlamına gelmiyor. Günde 4 öğün yemek yemelisiniz: kahvaltı (çok önemli), öğle yemeği, atıştırma ve akşam yemeği. Her öğünde küçük porsiyonlar tüketmeye dikkat edin, ama günde 4 öğün yemeniz şart. Örneğin, asla kahvaltı ve akşam yemeğini atlamayın.

Karın Yağlarını Eriten Yiyecekler

1. Elma

karın yağlarını eritmek için yeşil elma

Her güne lezzetli bir elma ile başlasanız nasıl olurdu? Harika!

Doktorlar ve beslenme uzmanları güne elma yiyerek başlamanızı öneriyor. Özellikle de kahvaltıda yulaf ezmesi ile birlikte tüketirseniz, güne mükemmel bir başlangıç yapabilirsiniz .

Elma içeriğindeki zengin C vitamini, flavonoidler ve beta karoten sayesinde yağları eritmek için çok faydalıdır. Kilo vermek için günde 2-3 adet elma yemeyi unutmamalıyız.

Ayrıca kahvaltıda elma yemenin yanı sıra, suyunu sıkarak içmek de bir alternatif olabilir. Mesela pancarlı elma suyu akşam yemeğinin yanına çok güzel bir içecek olabilir. Ne dersiniz?

2. Muz

muz

Muz 75-130 kalori içerir. Bu meyve potasyum, kalsiyum, magnezyum ve vitaminler açısından çok zengindir. Ayrıca karın yağlarını eriten enfes bir meyvedir.

Yiyecek şeklinde izotonik bir içecek gibidir. Günde en az bir kez yararlanmamız gereken doğal bir kaynaktır.Beslenme düzeninize muz gibi yiyecekleri eklemek kilo vermenizin yanı sıra sağlığınıza da iyi gelir.

Unutmayın muz sabahları ve öğleden sonra yemek için harika bir atıştırmalıktır, çünkü tok tutar ve gün içinde ihtiyacınız olan bir çok vitamini sağlar.

3. Kereviz

Diyetinizde kesinlikle kereviz de olmalıdır. Bu sebze doğal olarak kilo vermeye yardımcı olur ve bir çok yiyecek ile beraber tüketilebilir. Üstelik, nasıl hazırlarsanız hazırlayın çok lezzetlidir.

Ayrıca içeriğinde kilo vermeyi sağlayan C vitamini ve kalsiyum bulunur. Bugün kereviz yemeye ne dersiniz?

4. Kabuklu deniz ürünleri

karın yağlarını eriten kabuklu deniz mahsülleri

Bu her gün yemek için biraz pahalı bir seçenek olabilir, ama haftada en az 3 kere yemenizi öneririz.

Kabuklu deniz ürünleri yağ oluşumunu engelleyen bir tür mono doymamış yağ içerir, ayrıca Omega 3 açısından oldukça zengin ve sağlıklıdır.

5. Avokado

karın yağını eriten avakado

Avokadonun kilo aldırdığına yönelik bir yaygın bir söylenti dolaşmaktadır. Oysa avokado, karın yağlarını eriten sağlıklı bir meyvedir. Açlık hissini ortadan kaldıran ve geciktiren oleik asit içerir.

Ayrıca avokado düz bir karına sahip olmak için esasoolan lifleri içerir. Aşırı tüketmediğiniz takdirde, avakado tokluk hissi sağlayacak ve böylelikle karın bölgesindeki yağları eritmenize yardımcı olacaktır.

Günde bir adet avokado yemeniz yeterlidir. Ayrıca bu meyveyi salatalara ve soslara tat vermek için kullanabilirsiniz.

6. Kiraz

kiraz

Hepimiz kiraza bayılırız. Eğer markette uygun fiyata kiraz bulursanız, kesinlikle almalısınız.

Kiraz, kalp ve sindirim sistemi için oldukça faydalıdır; kolestrolü düşürür ve ürik asit sağlar. Ayrıca metabolizmayı düzenler, açlık hissini azaltır ve sağlıklı kalmanızı sağlar. 

Kiraz, antioksidan bakımından çok zengindir. Dolayısıyla bu meyveyi bol bol tüketmekten çekinmeyin.

Ancak marketlerde satılan kiraz sularını içmenizi önermiyoruz, çünkü kiraz taze olmadığı takdirde herhangi bir sağlık değeri taşımaz, ayrıca bu şekerli içecekler hiçbir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaz.

7. Domates

karın yağlarını eriten domates

Milletçe domatesi çok seviyoruz. Salatalara, soslara ve tüm yemeklerle büyük bir lezzet katıyor.

Ayrıca domatesin kanda lipit birikimini azalttığını biliyor muydunuz? Bu sayede, vücudumuzu temizler ve yağ birikimini önler. Öğünlerinize domates eklemeyi unutmayın!

Karın yağlarını eriten bu gıdaları en kısa sürede beslenmenize ekleyerek hayalinizdeki bel bölgesine kavuşabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Fazla Yağları Yakmak için 5 Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Fazla Yağları Yakmak için 5 Egzersiz

Kim harika görünmek istemez ki? Kim fazla yağları yakmak istemez? Fazla yağlarınızı yakmak için yapabileceğiniz 5 etkili egzersizden bahsedeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Burke, L. M., Kiens, B., & Ivy, J. L. (2004). Carbohydrates and fat for training and recovery. In Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/0264041031000140527
  • Wansink, B., & Chandon, P. (2006). Can “Low-Fat” Nutrition Labels Lead to Obesity? Journal of Marketing Research. https://doi.org/10.1509/jmkr.43.4.605
  • Weaver, C. M., Dwyer, J., Fulgoni, V. L., King, J. C., Leveille, G. A., MacDonald, R. S., … Schnakenberg, D. (2014). Processed foods: Contributions to nutrition. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.114.089284
  • Spreadbury, I. (2012). Comparison with ancestral diets suggests dense acellular carbohydrates promote an inflammatory microbiota, and may be the primary dietary cause of leptin resistance and obesity. Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity: Targets and Therapy.
  • Eales J, Lenoir-Wijnkoop I, King S, Wood H, Kok FJ, Shamir R, Prentice A, Edwards M, Glanville J, Atkinson RL. Is consuming yoghurt associated with weight management outcomes? Results from a systematic review. Int J Obes (Lond). 2016; 40(5): 731-746.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.