Bu Dört Sağlıklı ve Lezzetli Detoks Smoothiesini Deneyin

Bu detoks smoothielerinden tam anlamı ile verim alabilmek için, şeker ya da başka bir tatlandırıcı kullanmamak gerekir. Aromasına illa bir tat vermek istiyorsanız, bal ya da şeker otu kullanabilirsiniz.
Bu Dört Sağlıklı ve Lezzetli Detoks Smoothiesini Deneyin
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bu makalede, dört farklı ve sağlıklı detoks smoothiesinin besin bileşenlerine bakacağız. Bu smoothieler, vücudunuzdaki zararlı maddelerin ortadan kaldırılmasında, su tutulmasına ve bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu smoothieler oldukça lezzetlidir ve günün her saati tüketilebilir. Şimdi bunların ne olduklarına bir bakalım.

Şekersiz Detoks Smoothieleri

Bu detoks smoothieleri için kullanılacak besinler, meyveler, kuru yemişler, tohumlar, sebzeler ve mısır gevrekleridir. Her ne kadar, tıbbi yararları olarak bilinseler de, smoothieler harika tatları ile de ön plana çıkmaktadır.

Yine de, bu güzelim smoothieleri tatlandırmak gibi bir hataya düşmeyin siz. Beyaz şeker, vücudun asit seviyesini arttırmak ve sağlığınıza genel olarak zarar vermek ile kalmaz aynı zamanda sizleri daha çok şekerli ürün tüketmeye yönelten bir bağımlılıkta yapar.

Bu smoothieler için sağlıklı seçenekler olan bal, şeker otu ya da Hindistan şekeri gibi maddeleri kullanmaktan çekinmeyin. Ayrıca, vanilya, kakao ya da tarçın gibi seçeneklerle de kendinizi şımartabilirsiniz!

1. Çilek ve Hindistan cevizi

çilek ve hindistan cevizi smoothiesi

Bu smoothie, çilek ve kremanın harika birleşimini, herhangi bir yağ, şeker ya da süt ve süt ürünü içeriği olmadan bizlere sunuyor. Gerçekten çok iştah açıcı bir detoks smoothiesidir. Denemeden geçmeyin!

Çilek

Çilek, tatlı, ilgi çekici ve birçok besin içeriğine sahip bir meyvedir. Bu meyveler, karnımı tok tutarken, düşük kalorileri ile ön plana çıkmaktadır.

  • Bu sayede bu tarz bir meyve, çok katı bir diyet yapmadan da kilo vermek için ideal bir seçenek olur. Ayrıca, herhangi bir smoothieye renk ve tat katar.
  • Çilekler, hem bol miktarda fiber hem de idrar söktürücü özellik barındırır.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi, yüksek oranda protein, lif ve yağ içeren tropik bir meyvedir. Yağlı asitleri, vücut için çok yararlı olup, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Bu meyve, ayıca kan şekerini düzenleyin, sindirimi ve besinlerin emilimini güçlendirir.

2. Ayva ve kereviz

Ayva ve kereviz smoothiesi

Bu detoks smoothiesi, bilinen en etkili idrar söktürücü olarak adlandırılır.  İdrar yolu ile zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmakla beraber, sıvı tutulumuna ve terlemeye karşı da savaşır.

Ayva

Ayva, şeker dürtünüzü tatmin eder, size ferahlık sağlar ve smoothieye tatlı bir aroma verir.

Deri, saç ve eklemler için birebir olan silikondan bolca bulunur. Aynı zamanda, selülitlere ve sindirime de yardımcıdır.

Kereviz

Kereviz, ayvayı mükemmel bir şekilde tamamlar. Böbreklerin ve karaciğerin, vücuttan zararlı maddeleri atmasına yardımcı olacak şekilde muazzam bir detoks gücü vardır. Aynı zamanda, idrar artışını sağladığı ve düşük kalorili olması sebebiyle, kilo vermek isteyenler içinde tavsiye edilir.

3. Papaya ve Çiya

papaya ve çiya içeceği

Bu krem vari smoothie, vücudunuza detoks yapması, sindirimi düzenlemesi ve bağırsak boşaltımını geliştirmesi açısından narin ama etkili bir şekilde yardım sağlar.

Papaya

Papaya, sindirimi düzenleyeni terlemeyi dindiren ve boşaltımı dengeleyen, enzimler açısından zengin tropikal bir meyvedir.

Beta karoten yapıları gereği, doğal olarak mükemmel antioksidant içeriğine sahiptir. Ayrıca çekirdekleri, bağırsak parazitleri ile de savaşabilir.

Çiya tohumları

Her zaman bir gece öncesinden suda bekletilmesi gereken çiya tohumları, bağırsak hareketlerini düzenleme gücüne sahiptir. Ek olarak, kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini düşürüp, tok hissetmenizi sağlar.

 4. Elma ve yulaf

elma ve yulaf içeceği

Bu smoothie, size enerji ve birçok besin verir. Sindirime ve boşaltım sistemine yardımcıdır.

Elma

Elmalar, gerçekten oldukça sağlıklı meyveler olup, detokslayıcı, sindirime yardımcı ve antioksidant özellikleri olan besinlerdir.

Kolesterol seviyesinin düşmesine, hemoroid oluşumunun engellemesine ve solunum yolu hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olurlar.

Organik bir elmayı kabuğu ile beraber yiyebilirsiniz.  Lif oranı oldukça yüksek olduğu için sizin için çok sağlıklıdır.

Yulaf

Yulaf, yüksek oranda protein, karbonhidrat ve lif içeri ile beraber smoothieler için mükemmel bir mısır gevreği olarak karşımıza çıkıyor.

Enerji vermesinin yanı sıra, sinir sistemini de dengeleme konusunda yardımcı olurlar. Bu da yulafları, gerginlik, stres, anksiyete ve depresyon için birebir bir çözüm haline getirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.