Papayanın Bilmediğiniz 5 Şaşırtıcı Faydasını Öğrenin

Bu yazımızda papayanın sağlığınız için 5 şaşırtıcı faydasını keşfedin. Papayanın faydalarını öğrendikten sonra her gün düzenli olarak yemek isteyeceksiniz!
Papayanın Bilmediğiniz 5 Şaşırtıcı Faydasını Öğrenin

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Papaya ağaçta yetişir ve Orta Amerika’ya özgü bir meyvedir. Ağacı 10 metre yüksekliğe ulaşabilen oldukça uzun bir ağaçtır. Dalları yoktur fakat yaprakları ağacın tepesine doğru uzanır. Bu meyve dıştan sarı ya da yeşil renkli görünür, içi ise turuncudur. Çekirdekleri parlak siyah renge sahip olduğu için meyvenin iç kısmından hemen göze çarpar.

dilimlenmiş papaya

  • Papaya, kalorisi düşük ve birçok çeşitli antioksidanlar bakımından zengin bir meyvedir.
  • A, B3 ve C vitaminleri içerir. Ayrıca içeriğinde potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller vardır.
  • İyileştirici özelliklerinin çoğunu veren papain enzimi, en çok göze çarpan bileşenlerinden biridir.

Papayanın Şaşırtıcı Faydaları

Birazdan bu meyvenin tüm harika faydalarına değineceğiz.

1. Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcıdır

daha iyi sindirim

Papaya hayvansal proteini sindirmenize yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştıran özelliğiyle bilinir. Ülser, kabızlık ve gaz gibi sindirimle ilgili problemler için etkili bir çözümdür.

Bu özelliklerinin sırrı yalnızca bu meyvede bulunan papain enzimidir. Aynı şekilde kırmızı et, balık ya da yumurta gibi hayvansal protein içeren besinleri tükettiğimizde, papayanın sindirim açısından çokça faydasını görebileceğimizi özellikle belirtelim.

Ancak, meyveleri yemeklerle beraber tükettiğimizde sindirimi daha zor olur. Bu yüzden papayayı da yemekten sonra tüketmeniz daha iyi olacaktır. Bu bakımdan mükemmel bir tatlı alternatifi de olabilir.

2. Zamanı geri alır

genç bir görünüm

Bu egzotik meyve, içeriğindeki A ve E vitaminleri, selenyum ve karoten sayesinde güçlü bir antioksidandır. Bu bileşenlerin hepsi erken yaşlanmanın zararlı etkilerine karşı cildi korur. 

  • Eğer kırışıklıkları önlemek, genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak istiyorsanız papayayı bir yüz maskesi şeklinde lokal olarak kullanabilirsiniz.
  • En iyi sonucu almak için papayayı en olgun haliyle kullanın ve yüzünüzde en az 20 dakika bekletmeye özen gösterin.

3. Bağırsak parazitleriyle savaşır

bağırsak parazitleri

Papayada carpaine adında bir bileşen bulunur. Bunun başlıca faydası, parazitleri ya da bağırsak kurtlarını önlemesi ve yok etmesidir. Bu parazitler bakteri florasını, bağırsakları ve genel anlamda sağlığınızı kötü etkiler.

  • Papayanın çekirdeklerini meyve kısmıyla beraber herhangi bir smoothie gibi sıvı halde tüketebilirsiniz. Buna ek olarak, çekirdekleri kurutup öğüterek balla karıştırabilirsiniz.
  • Ancak eğer çok fazla çekirdeği varsa acı bir tat verebilir. Bu yüzden, ne kadarına tahammül edebileceğinizi test etmek için az miktarla başlamanızı öneririz, böylece hazmedemeyceğiniz kadar tüketmemiş olursunuz.

4. Papaya göz hastalıklarını önler

şişkin göz

Papayayı düzenli olarak tüketmenin göz sağlığınıza şaşırtıcı bir pozitif etkisi vardır. Bunun sebebi, içeriğindeki lutein ve zeaksantin ya da beta-karoten ve beta-kriptoksantin gibi çeşitli antioksidanlardır. Bunlar A vitamininin öncü maddeleridir.

Bu besin maddeleri sayesinde papaya katarkt, glokom (göz tansiyonu) ve sarı nokta hastalığı gibi göz hastalıklarını önler. Buna ek olarak, düzenli olarak papaya tüketmek, görme yetimizi güneşin ultraviyole ışınlarının yol açtığı hasardan korumaya yardımcıdır.

5. Papaya yaprağı trombosit seviyesini yükseltir

papaya yaprağı

Papayanın yaprağı da sağlığa faydalı özelliklere sahiptir. Papaya yaprağı özünün tüketiminin kandaki trombosit seviyesini artırdığı kanıtlanmıştır. Bu yüzden, düşük trombosit değeri olan ya da dang humması geçirmiş kişiler için faydalı olabilir.

Trombosit ya da PLT kan tahliliyle ölçülmez. Kanın düzgün pıhtılaşmasını sağlamak gibi temel bir fonksiyonu vardır (örneğin, akan kanın ya da iç kanamanın durmasını sağlamak).

Normal trombosit miktarı milimetre kare başına en az 150,000 olmalıdır. Eğer trombosit değerinizi yükseltmek istiyorsanız, papaya yaprağı smoothiesi içebilir ya da kapsül halindeki takviyelerden alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Papaya Çekirdeklerinin Faydalarını Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Papaya Çekirdeklerinin Faydalarını Keşfedin

Papaya çekirdekleri eskiden atılırdı, artık insanlar bu çekirdeklerde kendi vücutlarına pek çok faydası olan çok sayıda besin ögesi bulunduğunu bil...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kugo M., Keter L., Maiyo A., Kinyua J., et al., Fortification of carica papaya fruit seeds to school meal snacks may aid africa mass deworming programs: a preliminary survey. BMC Complement Altern Med, 2018.
  • Ahmad N., Fazal H., Fazal L., Dengue fever treatment with carica papaya leaves extracts. Asian Pac J Trop Biomed, 2011.
  • Pandey S., Cabot PJ., Shaw PN., Hewavitharana AK., Anti inflammatory and immunomodulatory properties of carica papaya. J Immunotoxicol, 2016. 13: 590-602.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.