Göz Sağlığı için Dikkat Etmeniz Gereken 6 Konu

Görmek en değerli duyunuzdan biridir, ancak ne sıklıkta gerçekten bununla ilgileniyorsunuz? Bu yazımızda nasıl bakmanız gerektiğini öğrenin!
Göz Sağlığı için Dikkat Etmeniz Gereken 6 Konu

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Görme duyunuz en değerli duyunuzdan biridir ancak birçok insan göz sağlığı için gereken önemi vermez. Muhtemelen vücudunuzdaki her bir sistem için nasıl bakım gerektiğini duymuşsunuzdur. Peki, göz sağlığı için dikkat edilmesi gereken konuları hiç düşündünüz mü?

Gözlerinize önem verme konusundaki ipuçlarının çoğu, “çok fazla TV izlemeyin” veya “bilgisayarınızı ve cep telefonunuzu kullanmayın” gibi satırlardır ancak bu ipuçlarının modası artık geçmiştir. Çok işimize yarasalar da, gerçek şu ki çoğumuz iş, okul ya da diğer etkinlikler sebebiyle bilgisayar ekranının karşısında günde birkaç saat harcıyoruz. Bu yüzden bugün gözlerinizi sağlıklı tutmanız için bazı ipuçları hakkında konuşmak istiyoruz.

Göz Sağlığı için Dikkat Etmeniz Gereken 6 Konu

1. Beslenmenizi iyileştirin

sağlıklı gıdalar

Yedikleriniz görüşünüzü büyük ölçüde etkileyebilir. Çünkü gözlerinize sağladığınız vitamin miktarı yiyeceklerden  gelir. Gözlerinize bakım yaparken seçebileceğiniz en iyi gıdalardan biri A ve C vitamini bakımından zengin olan havuçtur. Bunlar gözlerinizin sağlığını korumak ve geliştirmekten sorumludur. Ancak, yiyeceğin gözlerinize iyi gelmesinin tek yolu bu değil. Kötü bir beslenmeniz varsa, glokom gibi hastalıklardan muzdarip olma riskiniz artar.

Bunu da okumayı unutmayın: Havuç ve şaşırtıcı gücü

2. Olabildiğince güneş gözlüğü kullanın

Güneş gözlükleri sadece şık olmak için değildir. UV ışınlarının gözlerinizdeki etkisini azaltmaya yardımcı olurlar. Dışarıya çıkacaksanız, hava bulutlu olsun olmasın güneş gözlüğü takmayı unutmayın.

Güneş gözlüğü almaya çıktığınızda şuna dikkat edin: UV ışınlarının en az %90’ını bloke ettiklerinden emin olun. Ayrıca polarize gözlük hatta daha iyidir. Bu, gözlerinizi hem sağlıklı tutacak hem de güneşli bir yerde olduğunuzda sizi daha rahat hissettirecektir.

3. Görüşünüz ile ilgili bir uzmanla konuşun

göz muayenesi

Görüşünüzün ne durumda olduğunu yalnızca bir göz doktoru size kesin olarak söyleyebilir. İşlem aslında çok basittir.

Bilmeyenler için, göz muayenesi şunlardan oluşur:

  • Farklı lenslerle bazı görsellere bakmak
  • Büyüklüğüne göre farklı harfleri okumak
  • Gözün basıncını kontrol etmek için ağrısız bir cihaz kullanarak göz muayenesi yapmak

Tam prosedür budur, bu yüzden yaptırmaktan korkmayın. Göz muayenesinden en iyi sonucu aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, göz bebekleriniz de açılmış olmalıdır. Bu test, göz bebeğinizin normalden daha geniş olmasını sağlamak için birkaç damla uygulamayı içerir ve böylece doktor gözünüzü daha ayrıntılı inceleyebilir. Çoğu zaman, göz içi basıncınız düştüğünde ciddi problemleri ortadan kaldırmak için kullanılır.

4. Zaten gözlük kullanıyorsanız, onlara iyi bakın!

Gözlük takmak, illa sağlıklı gözleriniz olmadığı anlamına gelmez. Çoğu durumda, görüşünüzü iyileştirmek için veya aşınmayı önlemek için ekstradan gerekebilir. Gözlük veya kontakt lens fark etmez, hepsini her zaman temiz tutmalısınız. Bu görüşünüze engel olan şeylerden kaçınmanıza ve olası enfeksiyonlardan uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

Gözlerinizin durumunu kontrol etmek ve gerekirse lenslerinizi ayarlamak için yılda bir kez genel bir muayene yaptırmanız iyi bir fikirdir.

5. Bilgisayar ekranını nasıl kullanacağınızı öğrenin

bilgisayara bakmayan kadın

Bir bilgisayar veya akıllı telefon ekranı olmadan yaşamak neredeyse imkansızdır ancak bu, onları kullandığınız zaman görüşünüzü koruyacak yolların bulunmadığı anlamına gelmez. Sırrı gözünüzü ne kadar yorduğunuzdur.

  • Televizyon seyrettiğinizde, ekrandan en az 1 metre kadar uzakta durmanız gerekmektedir. Bir bilgisayar kullanacaksanız, gözleriniz ile ekran arasındaki mesafe en az 0,6 metre olmalıdır.
  • Cep telefonlarını karanlıkta kullanmak yaygın bir şeydir ama bunun görüşünüze zararlı olduğunu bilmelisiniz. Bunu daima ışık açıkken kullanmak en iyisidir.

Yukarıdakilere ilaveten, çoğu ekranın parlaklığı ayarlama seçeneğine sahip olduğunu unutmayın. Görüşünüzü rahatlatmak için bu ayarı kullanın.

Daha fazlasını bilmek istiyor musunuz? O zaman okuyun: Daha iyi bir görüş ve metabolizma için vitamin dolu smoothie

6. Islak gözler = sağlıklı gözler

Gözler sürekli nemlendirilmelidir. Eğer gözleriniz kuru hissettiriyor veya kaşınıyorsa, görüşünüz etkilenecektir. Göz kırpmak yetmezse, göz doktorunuzdan ara sıra bakım için yapay gözyaşı yazmasını isteyin.

Her gün bilgisayarın önünde birkaç saat harcarsanız, gözlerinize her üç saatte bir veya rahatsızlık duyduğunuz zaman bir damla uygulayın. Bu, gözlerinizin daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi, göz sağlığı için bu ipuçlarının hepsini uygulamak çok kolaydır. Vücudunuza genel olarak nasıl dikkat ediyorsanız gözlerinize de öyle bakın. Daha sağlıklı gözler için bu ipuçlarını takip edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rasmussen HM, Johnson EJ. Nutrients for the aging eye. Clin Interv Aging. 2013;8:741–748. doi:10.2147/CIA.S45399
  • van Kuijk FJ. Effects of ultraviolet light on the eye: role of protective glasses. Environ Health Perspect. 1991;96:177–184. doi:10.1289/ehp.9196177
  • Moshirfar M, Pierson K, Hanamaikai K, Santiago-Caban L, Muthappan V, Passi SF. Artificial tears potpourri: a literature review. Clin Ophthalmol. 2014;8:1419–1433. Published 2014 Jul 31. doi:10.2147/OPTH.S65263
  • Al Owaifeer, A. M., & Al Taisan, A. A. (2018). The Role of Diet in Glaucoma: A Review of the Current Evidence. Ophthalmology and therapy, 7(1), 19–31. https://doi.org/10.1007/s40123-018-0120-3
  • Kierstan Boyd. 2020. Computers, Digital Devices and Eye Strain. American Academy of Ophtalmology. https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/computer-usage

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.