Havuç ve Şaşırtıcı Gücü

· 9 Haziran, 2017
Havuçtaki birçok vitamin ve mineraller, onları yemenin yanı sıra yüz maskesi gibi harici uygulamalar için de harika yapar. Bu yazıda daha fazla bilgi edinin.

İnsanlar size havucun sağlığınız için ne kadar iyi olduğunu söylerse, muhtemelen gözlerinize ya da bronzlaşmaya iyi gelmesinden bahsediyorlar diye düşünürsünüz.

Ama bu lezzetli sebze bunlardan çok daha fazlasını yapar. Size aşağıda havucun süper güçlerini anlatacağız.

Havucun sağlığa faydaları

Dünyadaki en yaygın bahçe sebzelerinden biri olan havuç, antioksidanlar ve minerallerin yanı sıra birçok vitamin (A, B kompleksi, C ve E) taşır.

Buna ek olarak, çok az kalori (100 gramda 33 kalori) içerir ve çiğ, rendelenmiş, pişirilmiş ya da buharda hazırlanabilirler.

Havuç öyle çok niteliğe sahiptir ki diyetinizin olmazsa olmazlarından biri seçebilirsiniz.

Erken yaşlanmayı erteler

Bu sebzedeki folik asit, lif ve magnezyum ile beta-karoten (havuca turuncu rengini veren madde), gençlik çeşmesi gibidir.

Bu bileşikler, karaciğerin cilt sağlığı, kemik gücü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli besin maddesi olan A vitamini oluşturmasına yardımcı olur.

Vücudunuzu serbest radikallerin zararlı etkilerinden korurlar (sigara, kirlilik veya stres kaynaklı).

Havuç yemek, dejeneratif hastalıklar ve zayıf kan dolaşımı riskini azaltır. Bunlar yetmezmiş gibi, beta-karoten belirli kanser türlerine (akciğer, ağız ve meme kanseri) karşı koruma sağlar.

Okumayı unutmayın: Havuç Suyunun Bilinmeyen 8 Faydası

Bağırsak sağlığını destekler

Sindirim sorunlarınız olduğunda, çiğ havuç önerilir. Havuçtaki A vitamini mide ve bağırsak zarlarınızı korur ve bunları yeniler.

Havuç, şu sorunları yaşayan insanlar için önerilir:

 • Mide ekşimesi
 • İshal
 • Kabızlık
 • Hazımsızlık
 • Gastrit
 • Ülser

Düzenli olarak havuç tüketmek, bağırsaklarınızı korumaya yardımcı olur, özellikle de rahatsız bağırsak sendromu, divertikülit veya Crohn hastalığı olan insanlar için çok fayda sağlar.

Gıda zehirlenmesi, enfeksiyonlar ve bağırsak kurtlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Ve haşlama ya da buharda pişirirseniz, sindirim mukozasını yumuşatırlar.

Havuç bağırsak hareketini normalleştirmek ve basuru önlemek için iyidir.

Anne ve bebek için iyidir

Bu sebzedeki A vitamini, emziren gebe kadınlar ve bebekler için de önemlidir.

 • Antioksidanlar, kalsiyum ve folik asit sağlamakla birlikte yeni hücrelerin oluşumuna katkıda bulunur.
 • Hamilelik döneminde, anneler yukarıdaki maddelerin günlük ihtiyacını karşılamak için günde 2 ila 3 havuç tüketmelidir.
 • Katı yiyecek tüketebilen çocuklar için, haşlanmış havuç önerilir.

Bebeğiniz sindirim ve bağırsak problemleri yaşıyorsa, bu kolaylıkla sindireceği, mide sağlığını geliştiren ve alyuvarların oluşumunu teşvik eden için ideal bir besindir.

Kan şekerini düzenler

Diyabet hastaları, çiğ havuç yiyerek içeriğindeki karbonhidrat sayesinde gelişme görebilirler.

Bu yüzden daha yavaş emilirler ve hiperglisemiyi tetiklemezler (ama bu bahçe sebzesinin glisemik değerleri pişirildiğinde artar ve bu daha az önerilir).

Ek olarak, havuç kan dolaşımını geliştirir ve göz sağlığına iyi gelir. Bunlar diyabet hastalarının yaygın sorunlarından ikisidir.

Bağışıklık sistemini geliştirir

Bağışıklık sisteminizin düzgün şekilde çalışmasına destek veren besinler olduğu için A vitamini ve beta-karotenden yine bahsetmek zorundayız.

Grip ya da soğuk algınlığınız varsa, bir havuç suyu ya da salata harika bir fikirdir.

Bol miktarda A vitamini sağlıklı bir savunma sistemi anlamına gelir çünkü viral ve bakteriyel saldırılara karşı savaşır ve savunma hücreleri geliştirmeye yardımcı olur.

Böyle bir enfeksiyona veya hastalığa karşı mücadele ediyorsanız, havuca dönmeniz size fayda sağlayacaktır.

Cildinizi besleyin

Havuç cildinizde biriken her türlü zararlıyı emer. Havucu mutfakta olduğu gibi yüz maskesi yapmak için de (örneğin akne tedavisinde) kullanabilirsiniz.

Harici olarak kullanıldığında, bu sebze güneş yanığı, termal yanıklar, yaralar ve egzama için etkilidir.

Ayrıca UV ışınlarının günlük etkilerinden korunmak için de kullanışlıdır.

Bir havuç posasından yapılmış maskeyi yarım saat boyunca yüze uygulamak, kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olur ve cildinizin daha genç görünmesini sağlar.

Zihninizi canlandırın

Havuç beyin sağlığıyla ilişkili iki besin maddesi sağlar ve böylece zihni canlandırır: fosfor ve potasyum. Bunların her ikisi de sinirleri yeniden oluşturur ve stresin etkilerine karşı koruma sağlar.

Son günlerde bir şeyleri unutuyorsanız ya da zihninizin bilgileri eskiden olduğu gibi saklayamadığını fark ediyorsanız, bol bol havuç yemeyi deneyin.

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Stres Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunu Gösteren 7 Şey

Havucun diğer süper güçleri

Yukarıda saydıklarımızın yeterli olmadığını düşünürseniz… bu lezzetli sebzenin daha fazlasını sunduğuna emin olabilirsiniz!

 • Tırnak ve saçlarınızı güçlendirmek.
 • Arterlerinizi plakasız tutarak kalbi korumak.
 • Sıvı tutulumunu azaltmak ve bir idrar söktürücü olarak davranmak.
 • Dişleriniz ve diş etleriniz için harikadır, çünkü bakterilerin onlara yapışmasını engeller.
 • İştahı teşvik etmek (yeme bozukluğu olan insanlar için önerilir).