Alışkanlıklarınızı İyileştirerek Karın Yağlarınızı Yakmanız İçin 5 Tavsiye

3 Eylül, 2018
Mutfak dolabınızda tatlı gibi canınızın isteyeceği yiyecekler bulundurmamak abur bucur yeme isteğinizi engellemenize yardımcı olacak ve karın bölgenizdeki yağları yakabilmek için alışkanlıklarınızı iyileştirebileceksiniz. 

Alışkanlıklarınızı iyileştirerek karın bölgenizdeki yağları yakmak ve bu konuda daha fazla çaba göstermek mi istiyorsunuz?

Okumaya devam edin! Aşağıda sizlere elde ettiğiniz sonuçları iyileştirmeniz için işinize yarayabilecek stratejiler vereceğiz.

En iyi yanları da çok basit yöntemler olmaları. Kolaylıkla alışkanlık haline getirebileceksiniz ve bırakmadan devam ettirmek de kolay olacak. Öğrenmeye hazır mısınız?

1. Kilo almadan açlığınızı bastırabilmek için kuru yemiş yiyin

kuru yemiş

Kuru yemişin yağ oranı yüksek olsa da karın bölgesinde birikme yapmadığını gösteren çalışmalar var. Bu yüzden alışkanlıklarınızı iyileştirmek ve karın bölgenizdeki yağları yakmak için vereceğimiz ilk tavsiye canınız ne zaman çıtır çıtır bir şey yemek isterse kuru yemiş yemeyi tercih etmeniz.

Kuru yemiş sebze sevmeyenler ve sürekli işlem görmüş cipsleri yemeyi tercih edenler için iyi bir alternatiftir. Ayrıca kuru yemiş kalp ve damar sağlığınız için faydalıdır.

Bunu da okuyun: Kilo Vermeyi Hızlandıran Meyveler

2. Yalnızca ihtiyacınız olan malzemeleri satın alın

markette alışveriş yapan kadın

Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve karın bölgenizdeki yağları yakmak için uygulayabileceğiniz en iyi tavsiyelerden biri ölçülü alışveriş yapmaktır.

Kilo vermeye çalışan insanların dolaplarının abur cuburla dolu olması yaygın olarak rastlanan bir şeydir.

Unutmayın sizi cezbedecek bir şey olduğunda onu yeme şansınız artar. Haftalık menü planlamanızı tavsiye ediyoruz. O menüye bağlı kalarak almanız gereken yiyeceklerin listesini yapın ve markete gittiğinizde yalnızca bu listedeki yiyecekleri satın alın.

Haftalık menünüzde abur cuburun yerine geçecek ve açlığınızı bastırabilecek sağlıklı yiyeceklere de yer vermelisiniz. Kuru yemiş, dilimlenmiş taze meyve ve soslu haşlanmış sebze yemeyi tercih edebilirsiniz.

3. Aç hissetmenize neden olan çalkantılı ruh halini tanıyın ve onu kontrol edin

sandviç yiyen kadın buzdolabı

Alışkanlıklarınızı iyileştirmeniz ve karın bölgenizdeki yağları yakmanız için size verebileceğimiz bir diğer tavsiye sizi etkileyen, daha fazla yemenize veya daha sağlıksız yiyecekler tüketmenize sebep olan durumların farkına varmanız.

Pek çok çalışma ruh halinin kötü yiyecekler yemeyi tercih etmeye yatkın hale getirebildiğini göstermiştir.

Uzun süredir yorucu bir egzersiz rutinine uyuyorsunuz ve çok kısıtlayıcı bir diyet yapıyorsunuz ancak buna rağmen hiçbir sonuç elde edemiyor musunuz?

Eğer böyle bir durumdaysanız karmaşık duygusal durumlarla karşılaştığınızda canınızın yemek yemek isteyip istemediğini veya aşırı yemek yiyip yemediğinizi bir gözden geçirin. Deneyimlediğiniz bu karmaşık duygusal durumlar şunlar olabilir:

 • Depresyon
 • Üzüntü
 • Stres
 • Anksiyete
 • Mutluluk

Hangi duyguların kötü beslenmenize yol açtığının farkına varın ve bu duygularla başa çıkabilmek için sakinleşme teknikleri öğrenin.

evde yoga yapan kadın ve kedi

4. Kendinize telkinde bulunun ve hedeflerinizi bir günlüğe yazın

Alışkanlıklarınızı iyileştirmek ve karın bölgenizdeki yağları yakmak için tavsiye aramanızın sebebi daha sağlıklı olmak için ideal kilonuza ulaşmak ve kendinizi iyi hissetmektir. Ancak motivasyonunuzu her daim yüksek tutabilmek bu kadar kolay mıdır?

Büyük ihtimalle zaman zaman canınızın çok istediği bir şeyi yemeyi tercih edeceksiniz ya da bazen içinizden çok fazla çaba göstermek gelmeyecek. Böyle durumlarda vazgeçmekten kaçınmak için içerisinde küpürler, fotoğraflar, motivasyonunuzu artıracak sözler olan, hedeflerinizin net bir şekilde yazılı olduğu bir günlük tutun. 

Hedeflerinizi yazarken kendinizi yalnızca “Zayıf olmak istiyorum.” yazarak kısıtlamayın. Bunun yerine hangi kiloya ulaşmak istediğinizi, bu hedefe ulaşmanın hayatınızı nasıl iyileştireceğini, nasıl daha özgüvenli olmanızı sağlayacağınızı v.b. yazın.

Bu günlüğü yalnızca bir kez notlar yazacağınız bir yer gibi düşünmeyin. Siz hedeflerinize ulaştıkça günlüğünüzün içeriği de değişecek. 

Motivasyonunuzun düşük olduğunu hissettiğinizde veya vazgeçmek üzere olduğunuzda bu günlüğe bir göz atın ve neden çaba gösterdiğinizi hatırlayın.

Bunu da okuyun: Karnı İnceltmeye Yardımcı 5 Meyve Suyu

sağlıklı kahvaltı çeşitleri

5. Kalkar kalkmaz vücudunuza enerji verin

Hepimiz kahvaltının pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Peki, gerçekten gerektiği gibi besleniyor musunuz? Alışkanlıklarınızı iyileştirmek ve karın bölgenizdeki yağları yakmak için unutmamanız gereken son tavsiye kalkar kalkmaz kahvaltı etmeniz. 

Eksiksiz, dengeli bir kahvaltı olmalı ve miktarı karnınızı iyice doyuracak kadar çok olmalı. Genel olarak şu besinleri içermeli:

 • Taze ve mevsimlik sebzeler
 • Kaliteli yağsız protein
 • 1 porsiyon kompleks karbonhidratlardan içeren yiyecek
 • 1 porsiyon meyve

Karın bölgenizdeki yağları yakma amacıyla alışkanlıklarınızı iyileştirmek için neler yapıyorsunuz? İpuçlarınızı ve size verdiğimiz tavsiyelerin işinize yarayıp yaramadığını bizimle paylaşın!

 • Klinger, M., Marazzi, M., Vigo, D., & Torre, M. (2008). Fat injection for cases of severe burn outcomes: A new perspective of scar remodeling and reduction. Aesthetic Plastic Surgery. https://doi.org/10.1007/s00266-008-9122-1
 • Viard, R., Bouguila, J., Voulliaume, D., Comparin, J.-P., Dionyssopoulos, A., & Foyatier, J.-L. (2012). Fat grafting in facial burns sequelae. ANNALES DE CHIRURGIE PLASTIQUE ESTHETIQUE. https://doi.org/10.1016/j.anplas.2011.06.003
 • Descloux, A., Pohle, S., Nocito, A., & Keerl, A. (2015). Hybrid NOTES transvaginal intraperitoneal onlay mesh in abdominal wall hernias: an alternative to traditional laparoscopic procedures. Surgical Endoscopy. https://doi.org/10.1007/s00464-015-4141-x