Avokado: Taze Tutmak İçin Bazı Öneriler

Avokadonun tamamını kullanmayacaksanız ve kalan kısmı saklamak istiyorsanız,  kullanmadığınız parçaya limon suyu ya da zeytinyağı serperek renginin kahverengine dönüşmesini önleyebilirsiniz.
Avokado: Taze Tutmak İçin Bazı Öneriler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Avokado, pek çok şekilde tüketilebilen bir meyvedir. Yemeklerin içine katılabilir, sade olarak ya da püre şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca, cilt maskelerinde ve çeşitli doğal tedaviler için de kullanılabilir.

Avokadonun tek kötü yanı, çok çabuk bir şekilde renginin kahverengiye dönüşmesidir. Bu durum avokadonun taze görünmesini engeller ancak aslında rengi koyulaşan avokado daha lezzetli olur.

Pek çok kişi, bu meyvenin avantajlarından faydalanıyor ancak bunun için meyveyi mümkün olan en kısa sürede tüketmek gerekiyor.

Bugünkü yazımızda, avokadolarınızı daha uzun süre taze tutacak bazı ipuçları vereceğiz.

Avokadoları poşette muhafaza edin

avokadoyu gazeteye sarmak

Avokadoları satın aldıktan sonra, kağıt bir torbada ya da gazete kağıdına sarıp muhafaza edin. Bunu yapmak zorunda değilsiniz ancak bu işlem meyvenin daha hızlı olgunlaşmasına yardımcı olacaktır.

Eğer avokadoları bir kağıda sarmadan saklarsanız, olgunlaşmaları 7 gün sürebilir ancak avokadoyu birkaç gün sonra yemek için aldıysanız bu sizin için bir sorun oluşturmayacaktır.

Daha hızlı olgunlaşmasını istiyorsanız, avokadoların yanına bir muz ya da elma koyun ve oda sıcaklığında muhafaza edin.

Avokadoları güneş ışığından uzak tutun ve buzdolabına koymayın böylece yeşil kalmaya devam edeceklerdir. Olgunlaşma sürecini yavaşlatmak, avokadoların aşırı olgunlaşmasına ve çürümeye başlamasına neden olabilir.

  • Avokadoyu her gün kontrol edin.
  • Ne kadar olgunlaştıklarını anlamak için hafifçe bastırın. Olgun bir avokadoya hafifçe bastırıldığında, kabukta hafif bir girinti olacaktır.
  • Avokadolar hala yeşilse, bir hafta boyunca oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.

Yarım kalan avokadoyu saklamak için

Bir fırça yardımıyla meyve yüzeyine limon suyu sürün. Bu oksitlenme sürecini yavaşlatacaktır. Limon suyunuz yoksa, portakal suyu, sirke ya da domates suyu kullanabilirsiniz. Ardından yarım avokadoları bir araya getirin. Bunun nedeni, havayla teması mümkün olduğunca azaltmaktır.

Daha sonra avokadoyu şeffaf bir kağıda sararak, bir kapta ya da ağzı kapalı bir plastik poşette saklayabilirsiniz. Burada amaç, yine meyvenin havayla temasını en aza indirmektir. Avokadoyu buzdolabına koyun ve olgunlaşıncaya kadar birkaç gün boyunca buzdolabında bekletin.

Olgunlaşmış bir avokadoyu saklamak için

Avokadoları plastik bir poşete koyun ve mümkün olduğunca içerideki tüm havayı çıkarın ve poşetin ağzını kapatın. Olgunlaşma hızını azaltmak için soğuk ortamda muhafaza edin.

Avokadoyu buzdolabında saklamak, dışarıda bırakmakla kıyaslandığında meyvenin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Buzdolabı, avokadonun parçalanmasını  önleyecektir. Avokado çok yumuşarsa ya da kalıcı çukurlar oluşmuşsa, bu avokadonun tüketime uygun olmadığını gösterir.

Olgunlaşmış avokadoyu çekirdeği olmadan saklamak için

olgunlaşmış avokado

Avokadoların çekirdeklerini çıkarmışsanız açıkta kalan yüzeylere limon suyu sürün. Ayrıca herhangi bir turunçgil suyu ya da zeytinyağı suyu da kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı aslında oksidasyonu düşürmese de havayla teması azaltacaktır.

  • Meyveyi şeffaf bir kağıda sarın ya da plastik bir torbada saklayın.
  • Turunçgil suyu yerine zeytinyağı kullanıyorsanız, etkiyi artırmak için meyveyi şeffaf kağıda sarmak iyi olacaktır.
  • Son olarak da, avokadoyu buzdolabına koyun.

Olgunlaşmış avokadoları çekirdekleriyle birlikte saklamak için

Avokadonun çekirdeğini çıkarmak yerine, onu kullanmadığınız kısımda bırakın. Bu, oksitlenme hızını azaltacaktır. Avokadoyu, şeffaf kağıda sarın.

Buzdolabına koyun ve belirli aralıklarla olgunlaşıp olgunlaşmadığını kontrol edin. Genellikle, bu şekilde saklanan olgunlaşmış bir avokado, bir ya da iki gün tazeliğini koruyacaktır sürecektir.

Avokadolarınızı dondurun

avokado püresi

Bunu yapmak için, avokadoyu çok keskin bir bıçakla ortadan ikiye ayırmanız gerekiyor. Avokadoyu kestikten sonra, çekirdeğini çıkarın ve soyun.

Eğer avokado olgunlaşmışsa, bir kaşık yardımıyla ya da doğrudan çekirdeği çıkarabilrsiniz. Dondurucuya koymadan önce avokadoyu ezerek püre haline getirin.

Eğer bütün halde ya da parçalara ayrılmış olarak avokadoyu dondurucuya koyarsanız, avokadonun görünümü ve dokusu değişir bu nedenle de lezzetini kaybeder.

  • Avokadoyu ezdikten sonra, bir yemek kaşığı limon suyu ilave edin ve püreyi  blendera koyun.
  • Pürüzsüz bir karışım elde edilinceye kadar karıştırın.
  • Püreyi temiz bir kaba koyun ve dondurucuda saklayın.

Eğer avokadoyu bu şekilde saklarsanız, 6 ay boyunca taze kalacaktır. Bu püreyi, smoothielerde ya da soslarda kullanabilirsiniz.

Avokadoları saklamanın en basit yolları bunlardır. Sevdiğiniz ve 6 ay boyunca muhafaza edebileceğiniz bu meyveyi mutfağınızda çeşitli tariflerde kullanabilmek için çok fazla malzemeye ve paraya ihtiyacınız yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.