Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek için Etkili Meyveler

Kilo vermek istiyorsanız, bu süreçte kaçınmanız gereken meyveler olduğu gibi, size yardımcı olacak ve daha iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak meyveler de vardır. 
Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek için Etkili Meyveler
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kilo vermek karmaşık bir şeydir. Kendinizi ikna etmek için elinizden geleni yaparsanız ama yine de lezzetli bir şey yemek istersiniz. Bu ikisi arasında denge kurmak her zaman kolay olmaz.

Size iyi bir haberimiz var; sağlıklı bir şekilde kilo vermek için pek çok meyve var. Aralarında sizin de seveceğiniz bir meyve mutlaka vardır. Unutmayın dengeli bir beslenme programı, sağlıklı olmanıza ve ihtiyacınız olan tüm besinleri almanıza yardımcı olacaktır.

Bu yüzden gün boyunca özellikle de mevsime uygun meyve çeşitlerinden yemek en iyisidir. Böylece hem yediğiniz meyve taze olacak, hem tasarruf yapmış olacaksınız hem de sahip olmak istediğiniz vücuda kavuşacaksınız.

Avokado

avokado ve avokado dllimleri

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tüketebileceğiniz meyveler listemizin başında avokado var. Bunun sebebi lezzetli tadı, her zevke kolayca uyması ve çok sağlıklı olması. Avokado, metobalizmanızı destekleyen, enerjinizi artıran ve yağ yaktıran yağ asitleri içerir.

Ayrıca avokado, içinde bulundurduğu doğal yağlar sayesinde cildi arındırmaya yardımcı olur. Besleyici yağlar barındırdığı için kardiyovasküler sağlığınız için risk taşımaz.

Önerilen günde bir tane avokado yemenizdir ama çok seviyorsanız daha sık da yiyebilirsiniz. Kremsi ve yüksek kalorili yiyeceklerin yerine geçmesi için avokadoları kullanabilirsiniz. Örneğin, eğer dondurma yemek istiyorsanız, avokadolu mousse yapabilir veya yapacağınız smoothie’ye baz olarak avokado katabilirsiniz.

Daha fazla lezzet katmak isterseniz, biraz tahıl ürünü ekleyebilir veya bu yazıdaki meyvelerden birini daha karışımın içine atabilirsiniz.

Limon

Limon kilo vermek için yardımcı ikinci meyvedir. Genellikle zayıflamak için yaptığınız diyete dahil edilir. Ucuz olmasının ve başka yiyeceklerle karıştırmanın kolay olmasının yanı sıra, riboflavin, fosfor, B ve C vitamini ve magnezyum açısından zengindir.

Can sıkıcı fazladan kilolarınızı limon suyu içerek verebilirsiniz. Bu harika seçeneği her gün aç karnına için:

Malzemeler

 • 1 Limon
 • 1 bardak ılık su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Limonu doğrudan ılık suyun içine sıkın, iyice karıştırın ve hemen için.

Hemen içmelisiniz çünkü limon hızla oksitlenir ve özelliklerini kaybeder. Unutmayın, hiçbir sorun yaşamadan her gün içebilirsiniz.

Karpuz

karpuz dilimleri

Kilo vermek için bir diğer meyve karpuzdur. 250 mililitre miktarında bir bardak doğal karpuz suyu 250 kalori içerir. Aynı zamanda içeriğind, A, B ve C vitaminleri ve likopen bulunur.

Tüm bunlar karpuzu, kanseri ve kalp sorunlarını engelleyen arındırıcı ve doyucu bir meyve haline getirir. Karpuzdaki şeker miktarının yüksek olduğunu unutmayın. Doğal şeker de olsa diyabeti olanlar yedikleri miktar konusunda dikkatli olmalıdırlar.

 • Haftada iki veya üç key bir orta boy dilim kavun yemek önerilir. Ayrıca bu çayı da deneyebilirsiniz:

Malzemeler

 • 1 orta boy dilim karpuz
 • 4 su bardağı sıcak su (1 litre)
 • 1 sıkılmış limon
 • 5 nane yaprağı

Hazırlanışı

 • Karpuzu bir ısırımlık küçük küpler halinde doğrayın.
 • Karpuz küplerini, sıkılmış limon suyunu, naneyi ve suyu karıştırın. Buzdolabında bir saat boyunca bekletin. Hemen içmek istiyorsanız içine buz da atabilirsiniz.
 • Yanınıza alıp gün boyunca içebilirsiniz.

Greyfurt

greyfurt dilimleri

Listemizde yer alan kilo vermeye yardımcı meyvelerden sonuncusu greyfurt. Greyfurt yemeniz için doyurucu ve lezzetli olmasının yanında başka pek çok sebep var:

 • Şeker oranı düşük. Diyabetiniz olsa da yiyebilirsiniz.
 • Lifli olması sindirim sürecine iyi gelir.
 • Ayrıca smoothieler’in içine de kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Listedeki kilo vermeye yardımcı meyveler arasında en sevdiğiniz hangisi? Kilo vermeye yardımcı olduğunu daha önce duymuş muydunuz?

İlginizi çekebilir ...
Kilo Verdiren Ananas ve Kerevizli Leziz Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Verdiren Ananas ve Kerevizli Leziz Smoothie

Ananas ve kerevizle yapılan bu smoothie hem kolay hazırlanır, hem de sizi tok tutmaya yarar. Çok sayıda vitamin sayesinde temizleyici ve tedavi edi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fulgoni VL., Dreher M., Davenport AJ., Avocado consumption is associated with better diet quality and nutrient intake, and lower metabolic syndrome risk in US adults: results from the National Health and Nutrition Examination survey. Nutr J, 2013.
 • Adam CL., Gratz SW., Peinado DI., Thomson LM., et al., Effects of dietary fibre and/or increased protein (casein or pea) on satiety, body weight, adiposity and caecal fermentation in high fat diet induce obese rats. PLoS One, 2016.
 • Naz A., Butt MS., Sultan MT., Qayyum MMN., et al., Watermelon lycopene and allied health claims. EXCLI J, 2014. 13: 650-660.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.