Daha Güçlü Kaslar İçin Karpuzda Bulunan “Gizli” Bileşen

12 Nisan, 2019
Amino asit içeriği, özellikle de L-arginin sayesinde karpuz, sadece sporcular için değil, aynı zamanda yorgunluktan kaçınmak ve ekstra enerji almak isteyenler için de idealdir.

Karpuzu düşündüğümüz zaman, aklımıza derhal hoş bir tazelik duygusu, doyum ve huzur gelir. Ayrıca daha güçlü kaslar için de birebirdir.

Karpuz yaza ait bir meyvedir. Doğal özellikleri salata ve meyve suları ile çok iyi kombinasyonlar sunar.

Bununla birlikte, kendinize sık sık karpuzun “tamamen su” olduğunu ve besin içeriğinin yok olmasa da çok az olduğunu söylemeniz mümkündür.

Karpuz % 92 oranında sudan meydana gelmesine rağmen bunu duyduğunuza sevineceksiniz; tükettiğimiz her lokması, A, B6 ve C vitaminleri ile antioksidanların ve aminoasitlerin sonsuz bir listesini içerir.

Bunun üzerine, sodyum içermez ve yağ içeriği neredeyse yoktur. Daha ne isteyebiliriz ki?

Gerçekte, bir şey daha isteyebiliriz: bizi tazelemesi, bize enerji vermesi ve yorulduğumuz zaman kaslarımıza direnç kazandırması.

Bu size inanılmaz mı geliyor? Karpuz, daha güçlü kaslar için bilmediğiniz bir sırrı gizlemekte ve bu makalede size bunu açıklamak istiyoruz.

L-sitrülin ile daha güçlü kaslar

daha güçlü kaslar için karpuz

Eğer L-sitrülin’i hiç duymadıysanız şaşırmayın. En iyi spor dünyasında bilinir çünkü sporcuların performanslarını arttırmalarına yardımcı olan ve ikinci dereceden bir aminoasittir.

“İkinci dereceden aminoasit” terimi dikkatinizi çekmiş olabilir. Peki bu tam olarak ne anlama gelir?

  • İkinci dereceden aminoasitler vücudun sentezini kendisinin gerçekleştirebileceği maddelerdir ve bu nedenle normal bir diyet içerisinde her gün tüketilmek zorunda değillerdir.

Şimdi sırada, bu ilginç bileşenin bizim için neler yapabileceğine bir bakalım.

Ayrıca bakınız: Gece Tükettiğinizde Düz Bir Karına Sahip Olmanızı Sağlayacak 9 Yiyecek

L-sitrülin, çok sağlıklı bir aminoasit

L-sitrülin’i sadece karpuzda değil aynı zamanda nohut, et, sarımsak, fındık ve bitter çikolata da bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, hepsi çok “enerjik” besinlerdir, sadece performansınızı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınıza özen de gösterirler.

İlginç bir bilgi olarak, sitrülin ve arginin aminoasitleri birleştiğinde, vücudumuzun nitrik oksit diye bilinen çok faydalı bir gaz ürettiğini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Bu gazın bizim için ne yaptığını tahmin edebiliyor musunuz? Kan basıncını ve kolesterolü düşürür.

Bize enerji verir

daha güçlü kaslar

L-sitrülin ayrıca başka bir sansasyonel özelliğe sahiptir: kas dokularında oluşan laktik asit ve amonyak miktarını azaltmanız konusunda size yardımcı olur.

Bu önemli özellik, kaslarımızın anında iyileşmesine yardımcı olur: daha az gerginlik, daha az kramp ve daha az yorgunluğa sahip olduğumuzun farkına varırız.

Enerjimizi toparlar ve fiziksel performansımız neredeyse anında iyileşir.

Daha güçlü kaslar için metabolizmada değişiklikler sağlar

Birçok sporcu, L-sitrülin’e dayalı gıda takviyelerini tüketmeyi seçer.

Bu aminoasit, aerobik enerjiyi sentezleyen ve yorgunluk hissini geciktiren metabolizmaya ait reaksiyonlara neden olur.

Elbette ki çoğunluk sporcu değildir ve rekabet etmemektedir, bu nedenle bu takviyeyi ayrıca almaya gerek yoktur.

Karpuzun L-sitrülin içeriğinden, diğer tüm vitamin ve mineralleri ile birlikte en iyi şekilde yararlanılması önerilir.

Ayrıca bakınız: Adrenal Yorgunluk: Her Zaman Yorgun Hissetmenizin Sebebi

Atık ürünlerin birikmesini önler

karpuz salatası

Karpuz yemek sadece gücümüzü ve kaslarımızın direncini iyileştirmemiz konusunda bize yardımcı olmaz, aynı zamanda yorgunluktan kurtulmamıza da yardımcı olur. L-sitrülin ile ilgili ilginç bilgilerden biri, vücudumuzda bulunan atık maddelerin birikimini önlemesidir.

Bunlar, örneğin, ağrı ve sızı, kramp ya da bölgesel sıvı tutulumu şeklinde ortaya çıkabilir.

Erektil işlev güçlüğünü iyileştirmeye yardımcı olur

Son ve ayrıca ilginç bir bilgi olarak, karpuz ve onun güçlü L-sitrülin içeriği, hafif sertleşme güçlüğü vakaları açısından çok yararlıdır.

Nitrik oksit ve endotelyal fonksiyon aracılığıyla damar genişlemesini destekleyen özelliği sayesinde bunu gerçekleştirir.

Kan dolaşımını doğal olarak iyileştirerek, hafif sertleşme problemlerini hafifletebilir.

Tüm bunlar bize bir kez daha, ilaç tedavisine başlamak yerine hayat tarzımızı ve beslenme alışkanlıklarımızı iyileştirerek işe başlamanın en iyi yol olduğunu hatırlatmaktadır.

Ancak, sorun devam ederse bir uzmana danışmak en iyisidir.

Sonuç olarak, açıkça da gördüğümüz gibi, karpuz sadece serinletici bir yaz meyvesinden daha fazlasıdır.

Şifalı, sağlıklı ve enerjik bir meyveden bahsediyoruz. Mevsimi gelince, onu diğer gıdalarla birleştirin ve en iyi şekilde ondan faydalanın.

Sizin iyiliğiniz buna değer.

  • Trexler ET, Keith DS, Schwartz TA, Ryan ED, Stoner L, Persky AM, Smith-Ryan AE. Effects of Citrulline Malate and Beetroot Juice Supplementation on Blood Flow, Energy Metabolism, and Performance During Maximum Effort Leg Extension Exercise. J Strength Cond Res. 2019 Sep;33(9):2321-2329
  • Bacanli M, Dilsiz SA, Başaran N, Başaran AA. Effects of phytochemicals against diabetes. Adv Food Nutr Res. 2019;89:209-238
  • Farney TM, Bliss MV, Hearon CM, Salazar DA. The Effect of Citrulline Malate Supplementation on Muscle Fatigue Among Healthy Participants. J Strength Cond Res. 2019 Sep;33(9):2464-2470.