Düz Bir Karın İçin Geceleri Tüketeceğiniz 9 Yiyecek

Düz bir karna sahip olmak için sabırlı olmalısınız. Bunun yanında idrar söktürücü özellikte olan besinleri tüketip doğal gıdaları tercih etmelisiniz. Nihayetinde yağlarınızı eritmek için de egzersiz yapmanız gerekmektedir.
Düz Bir Karın İçin Geceleri Tüketeceğiniz 9 Yiyecek
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Düz bir karna sahip olmak ister misiniz? Bildiğiniz üzere böyle bir hedefe sahip olmak şu üç ana noktayı da beraberinde gerektirir: Tutarlı olmak, egzersiz yapmak ve dengeli bir diyet uygulamak. Düz bir karın hedefinizi bir günde ya da bir ayda bile tamamlayamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Ancak unutmayın ki; fiziksel görünüşünüzden öte, çok daha önemli bir nedenden dolayı karnınızın ölçüsüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu konuda asıl önemli olan şey sağlığınızdır. Şişkin bir karna sahip olmanın kalp ve damar hastalıklarıyla yakından ilişkisi vardır.

Bu nedenle tüm çabanızı ortaya koyup bu durumu önlemeniz oldukça önemlidir. Eğer düz bir karna sahip olmak istiyorsanız, diyetinize uymaktan daha iyi bir yol bulunmamaktadır. Bu yazımızda düz bir karın hedefinizde size yardımcı olacak yiyecekleri listeleyeceğiz. Bu yiyecekleri geceleri tüketebileceksiniz.

1. Düz Bir Karın İçin Lifli Yeşil Sebzelere Evet Demelisiniz

Düz bir karna sahip olmanın en hızlı yolu zararlı yiyecekleri yemek yerine her gün yeşil ve lifli sebzeleri tüketmektir. Bununla birlikte, hazımsızlığa neden olmayacak yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Özellikle gün içindeki son öğününüze dikkat etmeniz gerekiyor; çünkü bu şekilde kesintisiz ve rahat bir uykuya sahip olabileceksiniz. Bu konuda sizin için en iyi yeşil gıdalar lahana, ıspanak ve maruldur.

Bu gıdalar pişirmeden yiyemeyeceğiniz kadar sertse her zaman buharda pişirerek yiyebilirsiniz. Bu şekilde bu gıdalar besleyici özelliklerinin önemli bir bölümünü kaybetmemiş olacak ve midenizin dinlenmesine de yardımcı olacaktır.

2. Zeytinyağı

İster inanın ister inanmayın, zeytinyağı düz bir karın için size yardımcı olacak besinlerden biridir. Sızma zeytin yağında bulunan oleik asit gibi yağ asitleri, özellikle karın bölgesinde bulunan, daha dayanıklı ve parçalanması zor yağların parçalanmasına yardımcı olur.

3. Nane Çayı

Yatmadan önce güzel bir nane çayı içmekten çekinmemelisiniz. Nane, kas gevşetici özelliği göstermesinin yanı sıra, vücudunuzun detoks yapmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte güçlü bir antienflamatuvar özelliği gösterir ve karaciğerinizin sağlığını korumak için de muhteşem bir yardımcıdır. Gün içinde iki bardak nane çayı içebilirsiniz. Kilo vermek ve daha sağlıklı olmak için nane çayı tüketebileceğiniz en iyi zaman gecedir.

4. Su Yosunu

su yosunu

Eğer su yosunundan haberdar değilseniz öğrenmenin zamanı geldi. Su yosunu yüksek seviyede iyot içerir ve metabolizma hızını (aynı zamanda vücudumuzun yağ yakma hızı) ayarlama özelliği bakımından oldukça önemlidir.

Su yosunu aynı zamanda bünyesinde birçok vitamini bulundurur. Bu vitaminler vücutta yağ yakımının sağlanması ve su tutma oranını azaltması açısından idealdir. Süpermarketlerin daha özel bölümlerinde bu gıdayı bulabilirsiniz.

5. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz vitaminlerle (A, B kompleksi, C ve E vitaminleri), çinko ve potasyum gibi minerallerle doludur. Tüm bunların hepsi vücudunuzdaki fazla sıvının ortadan kaldırılmasını sağlamak için gereklidir.

6. Domates

domates püresi

sağlıklı bir akşam yemeği için muazzam bir seçenek elde etmiş olursunuz. 

Birçok nedenden dolayı kilo vermemize yardımcı olurlar. Domates, iltihaplanma ve sıvı tutulması ile mücadele eder. Ayrıca domatesin içinde bulunan leptin isimli protein sayesinde metabolizmanızı düzenleyebilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. 

7. Karpuz

Karpuz su ile dolu olmasının yanında, potasyum bakımından da zengindir. Bu besin maddesi vücudunuzda fazla miktarda bulunan sıvıların giderilmesi için gerekli olan bir mineraldir.

Ayrıca karpuz, bağışıklık sisteminizle yakından ilgisi olan ve bunun yanı sıra, iltihaplanma ile mücadele eden C vitamini bakımından zengin bir maddedir. Kendinize içine karpuz ekleyebileceğiniz salatalar hazırlayın, çok seveceksiniz!

8. Salatalık

Salatalık aslında karpuz ve kavun ailesinin bir başka üyesidir. Bu nedenle salatalık bu bahsettiğimiz gıdalarla aynı ölçüde kilo verme özelliklerine sahiptir. Lezzetli ve idrar söktürücü özelliği olan bu gıda vitaminler ile doludur. Yemeklerinizde salatalıkları ince dilimler halinde kesip elma sirkesi ile beraber servis edebilirsiniz.

9. Enginar

enginar yemeği

Enginar akşam yemekleri için ideal bir seçimdir. Lif bakımından zengin olan bu gıda, karnınızda oluşan şişkinlik ile savaşır. Oldukça az kaloriyi bünyesinde barındıran enginar besleyici, sindirimi kolay ve lezzetli bir gıdadır.

Bunlara ek olarak, enginarın karaciğerin sağlığına iyi gelen bir sebze olduğunu da unutmamalısınız. Karaciğer sağlığına iyi gelen herhangi bir yiyecek, akşam yemeği için mükemmel bir seçenek olacaktır. Sonuçta tahmin edebileceğiniz gibi bu organınız gece boyunca vücudunuzda detoks etkisi sağlar.

Sonuç olarak, eğer düz bir karın için göbeğinizi eritmek istiyorsanız tutarlı olmanın yanında sağlıklı, dengeli ve çeşitli bir diyeti uygulayıp, ek olarak bazı fiziksel egzersizleri de yapmanız gerekmektedir. Kendinize daha iyi bakmak için tereddüt etmeyin, bu hedefinize bugünden başlayın!

İlginizi çekebilir ...
Yeşil Smoothie’lerden Oluşan Bir Haftalık Detoks Programı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yeşil Smoothie’lerden Oluşan Bir Haftalık Detoks Programı

Detoks vücudu temizlemek anlamına gelir. Sağlık için inanılmaz faydaları olan bir detoks programı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.