Bu Gıdaların Kan Basıncınızı Artırdığını Biliyor Muydunuz?

Bazı gıdalar kan basıncınızı yükseltebilirken, bol miktarda meyve ve sebze yemek, kan basıncınızı kontrol etmekte büyük bir yardımcı olabilir.
Bu Gıdaların Kan Basıncınızı Artırdığını Biliyor Muydunuz?
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Birçok gıdanın kan basıncınızı artırdığını biliyor muydunuz? Bu yazımızda kaçınmanız gereken yiyecekleri öğrenebilirsiniz.

Kan basıncı, kanınızın vücudunuza pompalandığı kuvvettir.

Sürekli olarak değişiyor olsa da, hipertansiyon olarak adlandırdığımız yüksek sayıları ya da hipotansiyon olarak adlandırdığımız düşük sayıları görebilirsiniz.

  • 90’a 140’tan yüksek olduğu zaman, hipertansiyon olarak kabul edilir.
  • 60’a 100’ün altındayken, hipotansiyon hakkında konuşuyoruz demektir.

Hipertansiyon hastaları için genelde ilaç reçete edilirken , hipotansiyonu olanlar için çoğu zaman ilaç gerekmez.

İkisinin de fazlası, kalp sağlığınıza zararlıdır ve sağlıklı yemek yemek kan basıncınızı normale döndürmek için vazgeçilmezdir.

Kan basıncınızı düşürmeniz gerekiyorsa ya da doğal olarak yükselmeniz gerekiyorsa, bugün hangi 8 gıdanın kan basıncınızı artıracağını söyleyelim.

Kan basıncınızı arttıran gıdalar

1. Tuz

tuz kan basıncınızı artırır

Bazı gıdalar kan basıncınızı arttırır ve tuz, bunların en etkili olanlarından biridir.

Hipertansiyonunuz varsa, tuz tüketiminizi azaltmanız önerilir.

Öte yandan, hipotansiyonunuz varsa, denize girmeden önce tuz alımınızı artırmanız iyi olur. Şarküteri ürünleri, kan basıncında aniden düşüşünüz olduğu zaman mükemmel bir tuz kaynağıdır.

2. Kuruyemişler

Ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler, kan basıncınızı dengeli tutmak için gerekli besin maddesi olan B vitamininin mükemmel bir kaynağıdır.

Yeterli miktarda B vitamini içeren gıda yememek, kan basıncında çok daha fazla düşüşe neden olabilir.

Yumurta, tahıl ve süt ürünlerinde de bulabilirsiniz.

3. Şarküteri ürünleri

şarküteri

Şarküteri ürünleri, sosisli sandviçler ve jambonlar yüksek miktarlarda tuz ve yağ kaynağı olarak bilinirler, bu nedenle hipotansiyonu olanlar için çok uygundurlar.

Bununla birlikte, hipertansiyonunuz varsa bunlardan kaçınmak ve böylece kan basıncındaki ani artışları önlemek iyi olur.

Her iki durumda da çok fazla yemek yemeyin, çünkü hepsinin çok yüksek miktarda yağ içerdiğini unutmayın.

4. Kahve ya da çay

Kahve, çay ve hatta kola gibi kafeinli içecekler kalp atış hızınızı arttırır ve bunun sonucunda kan basıncınızı yükseltir.

Hipotansiyon olan kişiler için, seviyelerinizi normal tutmak için günde bir ya da iki fincan kahve içmeniz tavsiye edilir.

Öte yandan, hipertansiyonu olan insanlar sorunları önlemek için tüketimlerini azaltmalıdır.

Her iki durumda da, taşikardiyi önlemek için kafein tüketiminizi kontrol altında tutun, özellikle de kahve tüketiminizi.

5. Çikolata

çikolata

İçindeki teobromin sayesinde, çikolata kalp atış hızınızı arttırmak için mükemmeldir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, sabahları en az % 70 kakao içeren bitter çikolatadan bir ya da iki parça yemektir.

Sütlü çikolatadan daha az yağ içerir ve bu yüzden sizin için çok iyidir. Bununla birlikte, hipertansiyonu olan insanlar tüketimlerini azaltmalıdır.

6. Et

Ciddi bir hipertansiyon atağı yaşadıysanız, et bir başka uygun bir seçenektir. Yüksek yağ içeriğine sahip kırmızı et tüketmek en iyisidir.

Bununla birlikte, yüksek kolesterol ya da trigliserid gibi daha büyük problemlerden kaçınmak için, tansiyonunuz ne olursa olsun aşırıya kaçmamanız çok önemlidir.

Hipertansiyonu olanlar için, yağsız etler en iyisidir ve tüketiminizi haftada bir veya iki defaya indirmek iyi bir fikirdir.

7. Elektrolit içeren içecekler veya enerji içecekleri

enerji içeceği

Bunlar, kan basıncınızı artırmak için çok iyidir. İçeriğindeki yüksek seviyedeki potasyum, magnezyum ve sodyum nedeniyle hipotansiyonunuz varsa kan basıncınızı artırmak için iyi bir fikirdir.

8. Alkol (şarap)

Burada, özellikle şarap ile ilgileniyoruz. Günde bir kadeh şarap tüketmenin, sağlığınız için mükemmel olduğu gösterildi.

Hipotansiyonunuz varsa, günlük bir kadeh şarap önerilir.

Ancak hipertansiyonunuz varsa, mümkün olduğunca alkollü içeceklerden kaçınmak en iyisidir.

Ana görsel referansı: wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ndanuko RN, Tapsell LC, Charlton KE, Neale EP, Batterham MJ. Dietary Patterns and Blood Pressure in Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Adv Nutr. 2016;7(1):76–89. Published 2016 Jan 15. doi:10.3945/an.115.009753
  • Simonds, S. E., Pryor, J. T., Ravussin, E., Greenway, F. L., Dileone, R., Allen, A. M., … Cowley, M. A. (2014). Leptin mediates the increase in blood pressure associated with obesity. Cell. https://doi.org/10.1016/j.cell.2014.10.058
  • Ha SK. Dietary salt intake and hypertension. Electrolyte Blood Press. 2014;12(1):7–18. doi:10.5049/EBP.2014.12.1.7 https://doi.org/10.3109/19390210903535035
  • Wu PY, Yang SH, Wong TC, et al. Association of Processed Meat Intake with Hypertension Risk in Hemodialysis Patients: A Cross-Sectional Study. PLoS One. 2015;10(10):e0141917. Published 2015 Oct 30. doi:10.1371/journal.pone.0141917
  • Penn State. “Eating lean beef daily can help lower blood pressure, study suggests.” ScienceDaily. ScienceDaily, 17 July 2014. <www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140717142049.htm>
  • Tzoulaki I, Brown IJ, Chan Q, et al. Relation of iron and red meat intake to blood pressure: cross sectional epidemiological study. BMJ. 2008;337:a258. Published 2008 Jul 15. doi:10.1136/bmj.a258
  • Saleem TS, Basha SD. Red wine: A drink to your heart. J Cardiovasc Dis Res. 2010;1(4):171–176. doi:10.4103/0975-3583.74259

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.