Hipotansiyonu Kontrol Altına Almak İçin 8 Yiyecek

Düzenlik olarak tansiyon düşüklüğünden şikayetçi misiniz? Buradaki yiyecekleri daha çok tüketin ve herhangi bir yan etki olmadan tansiyonunuzu düzelttiğini keşfedin.
Hipotansiyonu Kontrol Altına Almak İçin 8 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hipotansiyon (düşük tansiyon), kan basıncının normalin altında olmasıyla oluşan tıbbi bir durumdur. Sık sık baş dönmesine ve sersemliğe, bazen bayılma, baş ağrıları ve güçsüzlüğe neden olur. Hipotansiyonu kontrol altına almak için bu 8 yiyeceği mutlaka deneyin!

Bunun nedeni, düşük kan basıncının, hücresel aktiviteyi doğrudan etkileyerek oksijen ve besin maddelerinin vücudunuza dağılımını bozmasıdır.

Bir kişinin kan basıncı 60 mmHg ve 100 mmHg’dan düşük olduğunda hipotansiyon gerçekleşir. Yalnızca birkaç saniye veya dakika sürer, ancak tekrar tekrar olmaması için dikkat edilmesi gerekir.

Neyse ki, kan basıncınızı normale döndürmeye yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini elde etmek için diyetinizi düzenleyebilirsiniz.

Burada, hipotansiyonu kontrol altına almak için yardımcı olacak 8 sağlıklı gıdayı paylaşmak istiyoruz.

Hipotansiyonu Kontrol Altına Almak İçin 8 Yiyecek

1. Bitter çikolata

bitter çikolata

Hipotansiyon olan insanlar önleyici bir yöntem olarak orta miktarda çikolata tüketebilirler. Bu lezzetli yiyecek arterlerindeki kan akışını artırır ve kan basıncının normale dönmesine yardımcı olur.

Bunun nedeni, içinde bulunan teobrominin, dolaşımınız ve arterleriniz için sağlıklı bir bileşik olmasıdır.

Buna ek olarak, bu durumun tedavisinde işe yarayan harika yağ asitleri ve antioksidanlar içerir.

Daha fazla öğrenmek mi istiyorsunuz? Hipotansiyonu Azaltan 10 Gıda

2. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu, düşük tansiyona karşı yardımcı yüksek düzeyde elektrolit ve antioksidan içeren doğal bir içecektir.

Bazıları, popüler kimyasallardan daha iyi bir seçenek olduğunu düşünür, çünkü eklenen kimyasallar olmadan eksik minerallerin yerini doldurur.

Mağazadan alınmış elektrolit içecekler ile karşılaştırıldığında kalorisi çok düşüktür ve bu nedenle hidrasyon için mükemmeldir.

Buna ek olarak, hücresel oksijenasyonu geliştirir ve hipotansiyon belirtileri ile savaşmaya yardımcı olur.

3. Peynir

peynir çeşitleri

Peynir, aslında hipotansiyonu yönetmek için önemli oranda sodyum içerir (tabii ki hipertansiyon için kötüdür).

Küçük porsiyonlarda yediğinizde, arterlerinizde iyi kan akışı sağlar ve bu durumla ilgili sorunlara yardımcı olur.

Bununla birlikte, peynirin fazla tüketilmemesi gerektiğini açıklığa kavuşturmak önemli, çünkü kan basıncını çok fazla artırabilir ve sağlığınız için tehlikeli bir hal alır.

4. Çerezler

Çerezler, yüksek tansiyonunuz veya düşük tansiyonunuz olsun, mükemmel bir seçenektir.

Bunun nedeni, yüksek seviyedeki B vitamini ve sağlıklı yağ asitleri sayesinde kan akışınızı normale döndürmeleridir.

Vücudunuza enerji artışı sağlayarak hipotansiyonun neden olduğu uyuşukluk ve halsizliği hafifletmeye yardımcı olurlar.

5. Yumurta

yumurta

Yumurta vücudunuza hipotansiyon ataklarını azaltmaya yardımcı olan önemli miktarda B vitamini ve gerekli amino asidi sağlar.

Zihinsel ve fiziksel verimliliğinizin yanı sıra enerji seviyenizi arttırmak için de önerilir.

6. Narenciye

Turunçgil meyvelerinin her çeşidi hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyonu düzenlemek için C vitamini ve su içerir.

Taze turunçgilli meyve suyu veya bütün meyveyi yemek, elektrolitlerinizi dengeler ve böylece kan basıncınızı dengede tutmaya yardımcı olur.

Beslenme düzeninize aşağıdakilerden bir kısmını mutlaka ekleyin:

  • Mandalina
  • Portakal
  • Limon
  • Misket limonu
  • Greyfurt

7. Yağsız et

yağsız et çeşitleri

Az miktarda yağsız et düşük tansiyonu hızla düzenlemek için iyidir. İçeriğindeki sağlıklı proteinler ve diğer minerallerin yanında yüksek miktarda sodyum tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olur.

Vücudunuza enerji vermek, baş dönmesi ve halsizlik gibi rahatsızlıkları önlemek için gerekli besleyici maddelerin mükemmel bir kaynağıdır.

8. Su

Son olarak, günlük su alımını artırmanız önemlidir. Dehidrasyon veya sıcak çarpması sonucu oluşan hipotansiyonu önlemeye yardımcı olur. Düzenlik olarak tansiyon düşüklüğünden şikayetçi misiniz? Buradaki yiyecekleri daha çok tüketin ve herhangi bir yan etki olmadan tansiyonunuzu düzelttiğini keşfedin.

Bu hayati sıvı, hücre aktivitesini iyileştirir ve iyi dolaşımı yeniden kurduğundan, oksijenasyon işlemlerini de geliştirir.

Hipotansiyondan düzenli olarak muzdarip misiniz? Bu gıdaların alımını artırın ve vücudunuzu yan etkilere maruz bırakmadan tansiyonunuzu düzenlemeye yardımcı olduklarını görün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.