Her Gün Enerjinizi Yükseltmek İçin İpuçları

Gün içerisinde sık sık kendinizi yorgun hissediyor veya bitkinlikten mi şikayet ediyorsunuz? Bu durum bir şeyler yapmanızı zorlaştırıyor mu? Tanıdığınız en heyecanlı kişi olsanız bile, yeterince enerjiniz yoksa bu heyecanınızı dışarı yansıtamayabilirsiniz.

Yaşınızdan bağımsız olarak sürekli yorgunluktan şikayetçi olabilirsiniz. Daha ciddi durumlarda, tüm gece uyuduktan sonra bile kendinizi dinlenmiş hissedemeyebilir ve sabah yorgun kalkabilirsiniz. Ancak bunun bir çözümü olduğunu unutmamalısınız. Size neyin en uygun olduğunu bulmanıza yardımcı olmak için bu yazımızda size enerjinizi doğal bir şekilde yükseltecek çeşitli besinlerden ve alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

Enerjinizi yükseltmek için öneriler

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın

Kahvaltıyı asla es geçmemelisiniz! Asla boş kalori ve karbonhidrat yüklü bir kahvaltı yapmamalısınız, çünkü bu gün içerisinde kendinizi uykulu hissetmenize neden olabilir. Diğer yandan sağlıklı bir kahvaltı metabolizmanızı hızlandırıp gün boyu aktif olmasını sağlar.

Tam tahıl tüketin

tahıllar-2

Sık tükettiğiniz şeker ve nişasta açısından zengin yiyecekleri tam tahıllar ve sebzelerle değiştirmeye çalışın. Bu, kan şekeri seviyelerinizi dengede tutmak ve enerjinizi yükseltmek için önemlidir. Tam tahılları tüketerek bedeninizin insülin hassasiyetini arttırırsınız ve böylece gün boyunca daha enerjik olursunuz.

Bol su için

2-su

Gün içerisinde bol su tüketmek çok önemlidir. Su içmek hem bedeninizi besler hem de kendinizi daha uzun süre enerjik hissetmenize yardımcı olur. Yüksek miktarda şeker içeren meşrubatlar, gazlı içecekler ve özellikle de enerji içeceklerinden uzak durun. Yüksek oranda şeker içeren içeceklerin daha az uyumamıza neden olduğunu gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır.

Gece yarısından sonra bir şey yememeye çalışın

Yemek saatlerinize dikkat etmelisiniz. Yatmadan kısa süre önce bir şeyler yememelisiniz çünkü dolu bir mideyle yattığınızda ortaya çıkan sindirim süreci tüm bedeninizi yorar ve ertesi gün kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur. Akşam yemeklerinde sebze tükettiğinizde, bedeniniz hem daha az kalori almış olur hem de sebzelerin sindirimi diğer yiyeceklere oranla çok daha kolaydır.

Günlük magnezyum alımınızı arttırın

magnezyum1

Magnezyum bedenimize yüksek oranlarda enerji sağlayan, önemli bir mineraldir. Bedenimizin günlük en az 300 miligram magnezyuma ihtiyacı vardır. Bu magnezyumu alabilmek için balık veya tam tahıllı ürünler tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca, daha az miktarda olsa da badem ve ceviz de magnezyum içerir.

Bitter çikolata yiyin

Bitter çikolatanın içerisindeki flavonoidler hem zihinsel performansınıza hem de ruh halinize iyi gelir ve beyne olan kan akışını arttırır. Bu sayede gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissedersiniz

Egzersiz yapın

3-egzersiz

Beslenme düzeninizle alakalı her şey fiziksel aktiviteleriniz ile de ilişkilidir. Günlük egzersizler mutluluk seviyenizi yükseltecek endorfin üretimini arttırır ve kan dolaşımınızı tetikleyerek size enerji verir.