Her gün Nasıl Mutlu ve İyi Hissedilir?

Her gün Nasıl Mutlu ve İyi Hissedilir?

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Çoğunlukla moraliniz bozuk olabilir, hiçbir şey yapmak istemeyebilirsiniz ya da kötü bir ruh hali içinde olabilirsiniz. Tüm bu duyguların pek çok sebebi olabilir ancak en önemli sebeplerden biri günlük beslenmenizdir. Bu makalede sizlere, ruh halinizi iyileştirmeye ve böylece her gün mutlu ve iyi hissetmenizi sağlayabilecek bazı ipuçları vereceğiz. Yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınızdaki bu günlük değişimler, aktif ve sosyal olmak için gerekli enerji ve isteğinizi artırmaya yardımcı olabilir.

Her gün Nasıl Mutlu ve İyi Hissedilir?

Her Gün Egzersiz Yapın

egzersiz yapan kadınlar

Egzersiz yapmak, iyi hissetmek için gerçekten birebirdir. Ancak çoğu kişinin her gün egzersiz yapmak için yeterince boş zamanı yoktur. Bu soruna bazı yöntemlerle çözüm getirebilirsiniz.

Egzersiz yapabilmenin kolay bir yolu; egzersizleri kısa kısa sürelerle yapmak ve gün içerisinde fırsat bulduğunuz herhangi bir zaman birkaç kez tekrar etmektir. Mesela sabah işe gitmeden önce ya da gece yatmadan önce yapabilirsiniz. Egzersizleri saat kaçta yaptığınız değil, yapmanız önemlidir.

Sıkı Diyetler Uygulamayın

Kilo almaktan korktuğunuz için çok sevdiğiniz bir şeyi yememeye başlamanız ruh halinizi değiştirebilir ve biraz da üzgün hissetmenize neden olabilir. Bu açıdan, beslenmeniz oldukça önemlidir.

Yüzünüzdeki sinirli ifadeyi mutluluğa çevirecek olan, o çok canınızın çektiği yiyecekleri ara sıra yiyebilirsiniz, çünkü bu ufacık hareket mutlu ve iyi hissetmenizi sağlıyor. Aşırıya kaçıp ihtiyacınız olandan fazla yemenize gerek yok. Vücudunuzun ihtiyacını dindirmek için küçük bir porsiyon yeterli olacaktır.

Taze Çiçeklerle Dolu Bir Vazonuz Olsun

beyaz çiçekler

Etrafınızı hoş kokulu, güzel çiçeklerle sardığınızda her şey gözünüze ışıl ışıl gözükecek. Bu yüzden, güzel kokulu ve rengarenk çiçeklerle donatılmış bir ortamda yapılan egzersizler daha keyifli ve rahatlatıcı olur.

Bol Bol Su İçin

Vücudunuzun düzgün bir şekilde işleyebilmesi için gerekli olan miktardaki suyu tüketmezseniz, kendinizi yorgun ve kötü hissedebilirsiniz. Bunun sebebi vücudunuzun sıvı eksikliğinden dolayı susuz kalmasıdır.

Yosun Tüketmeye Çalışın

yosun

B vitamini, karbonhidratları parçalayıp vücudunuzun günlük fiziksel aktiviteleri yerine getirebilmesi için gerekli enerjinin sağlanmasına yardımcı olur. Mağazalarda yosun takviyeleri bulabilirsiniz.

Daha Az Şeker Tüketin

Bazen bol şekerli bir tatlı yemenin, gün boyu enerjik ve mutlu hissetmenize yardımcı olacağını düşünebilirsiniz ancak bu çok yanlıştır. Bu enerji çok uzun sürmez ve vücudunuza çok zarar verir. Yapmanız gereken şey; size yeterli miktarda güç ve enerji verecek, daha az şeker ve kalori içeren bir atıştırmalığı tercih etmek – mesela bir tahıl barı.

Öğle Yemeğinden Önce Yürüyüşe Çıkın

el ele yürüyen çift

Tam da bu saatlerde vücudunuz; uyku hali yapan melatonin hormonunu salgıladığından, öğleden önce kısa bir yürüyüş yapmak çok önemlidir. Dışarıda kısa bir yürüyüş yaptığınızda, bu uyku hali çabucak ortadan kalkacak ve günün geri kalan kısmında motivasyonunuz yüksek olacaktır.

Her Zaman Kahvaltınızı Edin

Kahvaltıyı asla atlamamalısınız. Ayrıca günün ilk öğünü olduğu için, kahvaltınız her zaman güzel olmalı. Unutmayın ki saatlerce hiçbir şey yemeden durdunuz. Bu yüzden, bütün gün iyi hissetmeniz çok önemli. Kahvaltıda protein, taze meyveler ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Yukarıdaki ipuçlarını uygulamak oldukça basit. Bunları uygulamanızı ve özellikle de, her zaman iyi bir ruh haline ve sağlığa sahip olabilmeniz için size yardımcı olmasını umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bekhet, A. Zauszniewski, J. Nakhla, W. (2008). Happiness: Theoretical and Empirical Considerations. Nursing Forum. Vol. 43, Enero-Marzo.
  • Serrano, J. (1984). Concepto y pensamiento: Editorial Trillas.
  • Instituto de la Felicidad (2008). 1º Informe Coca-Cola de la Felicidad: Cocacola Iberia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.