Sağlıksız Olduğunu Düşündüğünüz ama Diyetisyenlerin Önerdiği 5 Besin

Tereyağı, yumurta, dana eti yağı ve süt ve süt ürünleri, oranında tüketildiği zaman vücudunuz için birçok sağlıklı fayda sağlar.
Sağlıksız Olduğunu Düşündüğünüz ama Diyetisyenlerin Önerdiği 5 Besin

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Her gün, ne olduklarını bilmediğimiz ürünler yiyerek sağlığımızı tehlikeye atma hatasını yapıyoruz.

Aşağıdaki besinlerin siz zararlı olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında durum sandığınız gibi değil. Aksine, diyetisyenler bunları öneriyor!

Her koşulda, bu ürünlerin hepsi için bir öneri vardır: eğer bunlardan bazılarını beslenme programınıza almayı düşünüyorsanız, yüksek kalitede olan markalara yönelmeye bakın. Aynı zamanda, önerilseler de aşırıya kaçılmaması gerekli olduğu için beslenme programınıza dahil ettiğiniz yemeklerin oranına dikkat etmeniz gerekir.

Sade yağ (saflaştırılmış)

bir kalıp sade yağ

Sade yağ, saflaştırılmış yağ olarak da bilinir, sağlığa zararlı değildir. Protein alt kısımda katılaşıp, şeker üst katmana çıkana kadar kaynatılarak elde edilen bir tür yağ şeklidir.

Böylelikle, düşündüğünüzün aksine diyetisyenler,  sindirimi kolay olan ve yağlı asit oranı yüksek bu besini önermektedir. Ayrıca, doğrudan bir enerji kaynağıdır.

Ek olarak, bağırsaklarınızda hücreleri besleyen bütirik asit ve ağız sağlığını korumak için temel olan K2 vitamini açısından da zengindir.

Vücuttaki yağı yakmak ve damarlarınızı korumak açısından yardımcı olan linoleik asit açısından da oldukça besleyicidir. 

Yumurta

Yumurta yemenin zararlı olduğunu düşünen birçok insan olsa da, aslında gönül rahatlığı ile yiyebileceğiniz sağlıklı bir besindir. Aslında, yumurta yemenin kolesterol seviyesini arttırmak gibi bir duruma mahal vermediğini kanıtlayan birçok çalışma vardır.

Ek olarak, yumurta yemenin herhangi bir kardiyovasküler hastalık ile bir ilgisi yoktur.

Yumurtaların, iltihap önleyici özellikleri ile beraber, harika birer omega-3 yağ asidir, B12 vitamini, protein ve görmek için temel bir madde olan karotenoid deposu olduğunu unutmayın.

Bir öneri olarak, beslenme şekilleri dolayısı ile, marketten alacağınız yumurtalardan daha ziyade, serbest gezen kafessiz tavukların yumurtalarını tüketmeye bakın.

Süt ve süt ürünleri

süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri, yüksek oranda protein ve kalsiyum içerir ve her ne kadar temel gıdalara dayalı bir beslenme ürünü olsalar da, bu alışkanlıklar yakın zaman içerisinde değişmeye başlamıştır.

Süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketimi, yağ tüketimi anlamına gelmez. Sonuç olarak, ayarında tüketildiği müddetçe, endişelenecek bir durum yoktur.

Süt ve süt ürünlerin her zaman dengeli bir beslenme programının bir parçası olacağını unutmayın. Kaymaksız olanların en çok tercih edilenler olduğu için, düşük yağ oranına sahip olanlarına yönelin. En iyi seçenek günde üç kez bu ürünlerin birini tüketmek ve laktoz toleransınız varsa, buna göre hareket etmektir.

Dana eti yağı

Dana eti yağı, E vitamini, kolin ve linoleik asit açısından zengin olduğu için, bu asit sayesinde vücuttaki yağ oranını düşürebilirsiniz.

Ek olarak, bu tür bir asit vücuttaki tümör oluşum riskini de azaltır. Doymuş bir yağ olduğu için, yüksek derecelerde pişirilmesi diğer yağlara göre daha sağlıklıdır.

Yine de, tüm dana yağı türlerinin vücudunuz için yararlı olmadığının altını çizelim.

Tıpkı yumurtalarda olduğu gibi, yağın kalitesinin buradaki belirleyici faktör olduğunu unutmamak gerekir.

Patates

bir sepet patates

Patateslerin sizi şişmanlattığı söylenir ama bu sebzenin sağlıklı olduğu gerçeğini değiştirmez. Ayarında tüketildiği zaman, oldukça sağlıklı olurlar. Kaçınmanız gereken rafine karbonhidratlı ürünlerde bu besine rastlayabilirsiniz. Yine de,  karbonhidrat, C vitamini, bazı B vitaminleri ve eser maddeler açısından zengindir.

Tüketimi açısından iyi bir seçenek kızartmadan daha ziyade, ızgara, fırın ya da haşlama olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.