Boş Mideye Sarımsak Yemek Neden Yararlıdır?

14 Şubat, 2015

Boş mideyle sarımsak yemek hakkında pek çok farklı görüş var. Pek çok kişi bunun işe yaramayan bir kocakarı tarifi olduğunu söylese de, aslında çeşitli hastalıkları tedavi etmek hatta önlemek için çok faydalıdır.

Mideniz Boşken Sarımsak Yemek Neden Yararlıdır?

Sarımsağın, mideniz boşken yediğinizde çok güçlü doğal bir antibiyotik olduğunu gösteren pek çok çalışma var. Hatta eğer kahvaltınızı yapmadan önce yerseniz çok daha etkili olacaktır, çünkü açığa çıkmış bakterilerin kendilerini sarımsağa karşı korumaları mümkün olmayacaktır.

Yüksek tansiyondan şikayetçi pek çok kişi, sarımsağın onlara iyi geldiğini bilirler. Sarımsak dolaşım sistemine iyi gelmesinin yanı sıra, karaciğer ve mesanenin de çalışmasına yardımcı olur. İshal gibi sindirim ve mide sorunlarına da iyi gelir. Boş mideye sarımsak yemenin sinir sorunlarına da iyi geldiğini söyleyenler vardır.

Ayrıca sarımsak pek çok mide sorununa da iyi gelir, sindirim ve iştahı tetikler. Ayrıca stresli olduğunuzda da, mide asidini önleyerek rahatlamanızı sağlar. 

Sarımsağın şifalı özellikleri dünya çapında bilinmektedir. Bu yüzden şifalı yiyecekler arasında yerini almıştır.

Alternatif Bir İlaç Olarak Sarımsak

Sarımsak, alternatif tıpta bedeni arındırmak için kullanılan en güçlü yiyeceklerden birisidir. Bu alanda çalışan uzmanlar sarımsağın, parazit ve kurtları ortadan kaldırıp tifo, diyabet, depresyon ve bazı kanser türlerini önleyebileceğini söylüyorlar.

sarimsak-2

Sarımsak, sağlığınıza iyi gelecek çok önemli iki madde içermektedir: alisinin ve diallildisülfid

Sarımsağa alerjisi olanların dikkat etmesi gereken önemli iki şey var; sarımsağı çiğ yememelisiniz ve eğer cildinizde kabarma, ateş yükselmesi veya başağrısı gibi yan etkiler görürseniz, sarımsak yemeyi anında kesmelisiniz. Sarımsak tüketmenin HIV/AIDS ilacı alan kişilerde yan etkiler ortaya çıkmasına neden olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu nedenle, çok dikkatli olmalı ve sarımsak yemeye devam etmeden önce bu belirtilere dikkat etmelisiniz.

Eğer sarımsağın keskin kokusu sizin için dayanılmaz bir hal alır ve yemeye devam edemezseniz, bu yüzden onun sunduğu şifadan mahrum kalmanıza gerek yok. Hap şeklinde alabileceğiniz doğal takviyeleri kullanabilirsiniz.

Sarımsağın Diğer Faydaları

Solunum hastalıkları için sarımsak: tüberküloz, zatüre, soğuk algınlığı, bronşit, kronik bronşit, akciğer tıkanıklığı, astım ve boğmaca gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.

Tüberküloz için, her gün bir baş sarımsak yenmelidir. İstediğiniz gibi tüketebilmeniz için sarımsağı dişlere ayırın. Sarımsağı çiğ veya fırında hafif pişmiş olarak yemeniz sizin için en iyisi olacaktır. Eğer isterseniz yumurta sarısı ve yağ ile bir sos hazırlayabilirsiniz. Eğer bu karışımı hazırlarsanız, kaynatmamaya özen gösterin çünkü kaynadığında sarımsağın şifalı özelliklerinin çoğu kaybolacaktır.

Eğer bronşlarınızla ilgili bir rahatsızlığınız varsa, özel bir karışım hazırlayabilirsiniz. 200 gram sarımsak, 700 gram şeker ve 1000 gram suya ihtiyacınız var. Suyun içine sarımsak koyup kaynatın ve şekeri ekleyin. Her gün bu karışımdan 3 kaşık için.

Bronchitis

Kronik bronşit için sarımsak özü hazırlayabilirsiniz: 40 gram sarımsağı iyice yıkayıp ufak ufak doğrayın ve 100 gram 90 derecelik alkol ile ağzını kapatabileceğiniz bir şişeye koyun. 5-6 gün beklettikten sonra süzün. Her gün bu karışımdan bir bardak içmenizi öneriyoruz. Ayrıca çok uzun süre dolabınızda saklayabilirsiniz de.

Aynı karışımı soğuk algınlığı veya astım için de kullanabilirsiniz.  Bir miktar sıcak suyun içine 15 ila 30 damla damlatıp için. Eğer sarımsağın kokusu ve tadı sizin için çok keskinse içine biraz nane esansı katmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca, sarımsağı harici olarak da kullanabilirsiniz. Soğuk algınlığında göğsünüze sarımsak lapası sürebilirsiniz. Ayrıca zehirli hayvan sokmalarına karşı da etkilidir. Ufak bir parça sarımsak ile siğillerinizin acısız bir şekilde kuruyup düşmesini sağlayabilirsiniz. Bir parça sarımsağı, ağrısını dindirmek için, ağrıyan dişin üzerine koyarak kullananlar da var.

Sarımsağın basur, kabızlık ve kulak ağrısına da iyi geldiğini unutmayın. Kabızlık veya basur durumlarında, bol miktarda sarımsağı kaynatın ve karışımı buharını soluyabileceğiniz bir kaba koyun. Su soğuyana kadar bu buharı soluyun. Kulak ağrısı için ise, bir diş sarımsağın suyunu çıkarıp ağrıyan kulağa bir iki damla damlatın.

Unutmayın…

Sarımsak çok şifalı bir bitkidir ve sık sık tüketildiğinde sağlığınız için yararlı olacaktır. Her gün tüketerek, size sunduğu faydalardan yararlanıp, hayatınızı doğal bir yöntemle iyileştirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir