Aç Karnına Sarımsak Yemek Neden Yararlıdır?

Aç Karnına Sarımsak Yemek Neden Yararlıdır?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Aç karnına sarımsak yemek hakkında pek çok farklı görüş bulunur. Çoğu kişi bunun işe yaramadığını düşünse de, aç karnına sarımsak yemek çeşitli hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için çok faydalıdır.

Aç Karnına Sarımsak Yemenin Faydaları

Aç karnına tüketilen sarımsağın güçlü bir doğal antibiyotik olduğunu gösteren pek çok çalışma vardır. Kahvaltıdan önce sarımsak yemek çok daha etkilidir, çünkü açığa çıkan bakterilerin kendilerini sarımsağa karşı koruması mümkün değildir.

Sarımsağın tansiyon hastalarına iyi gelmesinin yanı sıra,  dolaşım sisteminin, karaciğerin ve mesanenin de çalışmasına yardımcı olur. İshal gibi sindirim ve mide sorunlarına iyi gelir. Doğruluğu bilinmese de, aç karnına sarımsak yemenin psikolojik sorunlara da iyi geldiği söylenir.

Sarımsak pek çok mide sorununa da iyi gelir, sindirim ve iştahı tetikler. Ayrıca, stresli olduğunuz zamanlarda, mide asidini önleyerek rahatlamanızı sağlar. 

Sarımsağın sağlığa olan faydaları tüm dünya çapında bilinmektedir. Bu yüzden şifalı yiyecekler arasında yerini almıştır.

Alternatif Tıpta Sarımsak

Sarımsak, alternatif tıpta bedeni arındırmak için kullanılan en güçlü yiyeceklerden birisidir. Sarımsak, sağlığa iyi gelen çok önemli iki madde içermektedir: alisinin ve diallil disülfid.

Uzmanlar sarımsağın, parazit ve kurtları ortadan kaldırıp tifo, diyabet, depresyon ve bazı kanser türlerini önleyebileceğini söylemektedir.

sarımsak dişleri

Eğer sarımsağa alerjiniz varsa, sarımsağı çiğ olarak tüketmemelisiniz. Eğer cildinizde kabarma, ateş, baş ağrısı gibi yan etkilere rastlarsanız, sarımsak yemeyi derhal bırakmalısınız.

Sarımsağın, HIV/AIDS ilacı kullanan kişilerde yan etkilere yol açtığını gösteren çalışmalar vardır. Bu nedenle, çok dikkatli olmalı ve sarımsak yemeye devam etmeden önce bu belirtilere dikkat etmelisiniz.

Sarımsağın keskin kokusu sizin için dayanılmaz bir hal alır ve yemeye devam edemezseniz, bu yüzden onun sunduğu şifadan mahrum kalmanıza gerek yok. Hap şeklinde alabileceğiniz doğal takviyeleri kullanabilirsiniz.

Sarımsağın Diğer Faydaları

Solunum hastalıkları için sarımsak: tüberküloz, zatürre, soğuk algınlığı, bronşit, kronik bronşit, akciğer tıkanıklığı, astım ve boğmaca gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.

Tüberküloz için, her gün bir baş sarımsak yenmelidir. Sarımsağı çiğ veya fırında hafif pişmiş olarak yemeniz sizin için en iyisi olacaktır. Eğer isterseniz yumurta sarısı ve yağ ile bir sos hazırlayabilirsiniz. Eğer bu karışımı hazırlarsanız, kaynatmamalısınız, çünkü kaynadığında sarımsağın şifalı özelliklerinin çoğu kaybolacaktır.

Eğer bronşlarınızla ilgili bir rahatsızlığınız varsa, özel bir karışım hazırlayabilirsiniz. 200 gram sarımsak, 700 gram şeker ve 1000 gram suya ihtiyacınız var. Suyun içine sarımsak koyup kaynatın ve şekeri ekleyin. Her gün bu karışımdan 3 kaşık için.

bronşit hastalıkları

Kronik bronşit için sarımsak özü hazırlayabilirsiniz: 40 gram sarımsağı iyice yıkayıp ufak ufak doğrayın ve 100 gram 90 derecelik alkol ile ağzını kapatabileceğiniz bir şişeye koyun. 5-6 gün beklettikten sonra süzün. Her gün bu karışımdan bir bardak içmenizi öneriyoruz. Ayrıca, bu karışımı uzun süre dolabınızda saklayabilirsiniz.

Aynı karışımı soğuk algınlığı veya astım için de kullanabilirsiniz.  Bir miktar sıcak suyun içine 15 ila 30 damla damlatıp için. Eğer sarımsağın kokusu ve tadı sizin için çok keskinse içine biraz nane katmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca, sarımsağı harici olarak da kullanabilirsiniz. Soğuk algınlığında göğsünüze sarımsak lapası sürebilirsiniz. Ayrıca zehirli hayvan sokmalarına karşı da etkilidir.

Ufak bir parça sarımsak ile siğillerin acısız bir şekilde kuruyup düşmesini sağlayabilirsiniz. Bir parça sarımsağı, ağrısını dindirmek için, ağrıyan dişin üzerine koyarak kullananlar da vardır.

Sarımsağın basur, kabızlık ve kulak ağrısına da iyi geldiğini unutmayın. Kabızlık veya basur için, bol miktarda sarımsağı kaynatın ve buharını soluyabileceğiniz bir kaba koyun. Su soğuyana kadar bu buharı soluyun. Kulak ağrısı için ise, bir diş sarımsağın suyunu çıkarıp ağrıyan kulağa bir iki damla damlatın.

Unutmayın…

Sarımsak çok şifalı bir bitkidir ve sık sık tüketildiğinde sağlığınız için yararlı olacaktır. Her gün bir diş sarımsak yemek, sağlığınızı ve dolayısıyla hayat kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Mutlaka Denemeniz Gereken Sarımsak Çorbası Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutlaka Denemeniz Gereken Sarımsak Çorbası Tarifi

Bu sarımsak çorbası İspanya’nın Kastilya ve Leon bölgesinden gelmektedir ve eski yıllardan beri pişirilen oldukça geleneksel bir yemektir.

 

 


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.