Kandaki Toksin Birikimini Gidermek İçin 5 Şifalı Bitki

Kandaki Toksin Birikimini Gidermek İçin 5 Şifalı Bitki

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Kendinizi yorgun ve şişmiş mi hissediyorsunuz? Cildiniz kuru ve mat mı? Bunların hepsi kanınızda yüksek miktarda toksin olduğunu gösteriyor olabilir. Ayrıca vitamin eksikliğinin yanı sıra, hücrelerimiz atık maddelerle dolmuş olabilir. Bu yazımızda kandaki toksin birikimini gidermek için 5 şifalı bitki paylaşacağız.

Temiz Kan

kan hücreleri

Kanımızı temizleyip bedenimizi toksinlerden arındırmakla yükümlü organlarımız böbrekler ve karaciğerimizdir. Bu organlarımızın daha iyi çalışmasına dengeli beslenerek ve kanımızı arındırmaya yardımcı olan çeşitli çaylar içerek yardımcı olabiliriz.

Kanımızın sağlıklı olması hem çeşitli hastalıkların önlenmesi için hem de cildin kuru ve mat olmasının önlenmesi ve hücrelerin erken yaşlanmasının engellenmesi için önemlidir. Bu yüzden, temel besinleri yeterli miktarda tüketip ve vitamin eksikliği olmamasına dikkat edip bedeninizi zaman zaman arındırarak kanınızı temiz ve sağlıklı tutmalısınız.

Bu yazımızda kandaki toksin birikimini gidermek için 5 şifalı bitki paylaşacağız.

Kanımı Nasıl Arındırabilirim?

Kanınızı arındırmak için en uygun bitkilerden bahsetmeden önce hangi yiyeceklerin size yardımcı olabileceğine de değinmek istiyoruz.

  • Yardımcı meyveler: limon, üzüm, portakal, greyfurt, ananas, yaban mersini, kivi, çilek, vb…
  • Kanı arındıran sebzeler: sarımsak, soğan, havuç, kereviz, maydanoz, alfaalfa, soya, vb…

Kandaki Toksin Birikimini Gidermek İçin 5 Şifalı Bitki

1- Dulavratotu kökü

çay

Bu bitki hem dolaşım sistemi hem de lenfatik sistemler için harika bir arındırıcıdır. Bu bitki, arındırıcı etki göstermesinin yanı sıra kan dolaşımına da iyi gelir, ödem birikmesini ve şişkinliği önler.

Dulavratotu kökünü aktarlarda ve doğal ürünler satan yerlerde bulabilirsiniz.

Cildimiz aracılığıyla veya idrarla vücudumuzdan toksinleri atarken bir yandan da ürik asit atarız. Ayrıca dulavratotu; artrit, siyatik, gut, cilt kızarıklıkları, akne, mide yanması, böbrek veya safra kesesi taşları, karaciğer rahatsızlıkları, sistit, uçuk, ateş ve diyabete de iyi gelir.

Bir bardak kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı dulavratotu kökü ekleyerek hazırlayacağınız bu çaydan günde iki bardak içebilirsiniz. Denedikten kısa süre sonra etkilerini göreceksiniz!

2- Mürver çiçeği

mürver çiçeği çayı

Daha önce mürver çiçeğini duymuş muydunuz? Mürver çiçeğinin harika laksatif etkisinin yanı sıra arındırıcı ve antiseptik özellikleri de vardır. Şişkinliği azaltır, kanı arındırır, antibakteriyeldir ve doğal bir astrenjandır. Ayrıca böbreklere ve karaciğere de iyi gelir.

Mürver çiçeğini aktarlarda bulabilirsiniz; ayrıca sıvı halde veya tablet olarak da alabilirsiniz. Her öğünden sonra bir bardak mürver çiçeği çayı etkisini hemen gösterecektir.

3- Isırgan otu

ısırgan otu çayı

Eminiz hepiniz ısırgan otunun faydalarını duymuşsunuzdur. Öğleden sonra sıcak bir bardak ısırgan otu çayının iyi gelemeyeceği çok az şey vardır. Isırgan otu, kandaki toksin birikimini gidermek için harika bir arındırıcı bitkidir.

Isırgan otu da bahsettiğimiz diğer bitkiler gibi bir idrar söktürücüdür ve böbrekler ve karaciğer için faydalıdır. Bedeninizi arındırmak için ısırgan otu harika bir seçimdir.

4- Karahindiba

karahindiba çayı

Akşam üstü içmek için harika bir seçenek olan karahindiba çayı, bedendeki ve kandaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve kan dolaşımına iyi gelir.

Bir bardak kaynar suyun içerisine bir kaç karahindiba çiçeği ekleyip, içmeden önce 5 dakika deminin çıkmasını bekleyin.

5- Çördük otu (zufa otu)

çördük otu çayı

Çördük otunun kanı arındırma ve bedendeki zararlı yağları atmaya yardımcı olma konusundaki inanılmaz faydalarını daha önce duymuş muydunuz?

Çördük otunu aktarlarda ve doğal ürünler satan yerlerde bulabilirsiniz, eminiz bu bitkiyi aldığınız aktar da size çördük otunun kilo vermeye yardımcı ve bedeninizdeki kanın kalitesini arttırıcı özelliklerinden bahsedecektir.

Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı çördük otu ekleyerek hazırlayacağınız çaydan günde 2 bardak içmenizi öneriyoruz.

6- Aloe vera

aloe vera jeli

Herkes aloe vera bitkisinin pek çok şeye iyi geldiğini bilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden bedeni arındırmaya, antibakteriyel, antifungal ve antiviral tedavilere kadar pek çok şey için aloe vera kullanabilirsiniz. Ayrıca aloe vera böbrekler ve karaciğere de çok iyi gelen bir bitkidir; tüm bedenin canlanmasına yardımcı olur.

Her öğleden sonra bir bardak aloe vera çayı içmek sizin için çok yararlı olacaktır. Tek ihtiyacınız olan şey, aloe yapraklarının içindeki jelden bir yemek kaşığı çıkartmak.

  • Jeli yaprağın içinden dikkatlice çıkartıp bir bardak kaynar suya ekleyin.
  • İyicene karıştırdıktan sonra ocaktan alıp 5 dakika bekletin.
  • İçerisine bir kaç damla limon suyu ekleyerek tadını daha da lezzetli hale getirebilirsiniz!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.