Karın Yağı ve Ödemle Başa Çıkmak İçin Çözüm Önerileri

Zencefil metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakmanızı ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Tarçın da vücut sıcaklığınızı arttırarak aynı etkiyi yaratır.
Karın Yağı ve Ödemle Başa Çıkmak İçin Çözüm Önerileri
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 13 Ekim, 2020

Hangimizin bel bölgemizdeki fazla yağlardan şikayetçi değiliz ki? Yaşımız ilerledikçe metabolizmamız zayıflar. Bu durum karın bölgesinde yağ oluşumu ve vücutta ödem birikmesine yol açar.

Özellikle de kadınlar arasında yaygın olan karın yağı ve ödem sorunuyla mücadele etmenize yardımcı olacak kolay bir yöntem öğrenmek ister misiniz? Öyleyse, bu yazımızı mutlaka okuyun!

Karın yağı ve ödemden kurtulmanın kolay yolu

çay 2

Bu iki sorunla aynı anda mücadele etmek gerçekten mümkün mü? Fazla yağlarla mücadele ederken ödemden kurtulmak tabii ki mümkün ama bunu başarmak için mucize bir yöntem yok.

Bizim size sunacağımız şey her gün uygulamanız gereken basit bir yöntem. Özellikle şifalı bitkiler söz konusu olduğunda, bazen en etkili sonuçları en basit çözümlerle elde ederiz . Peki “şifalı bitkiler” derken neyi kast ediyoruz? Aşağıda verdiğimiz malzemelere bir göz atın:

Ayrıca bakınız: 5 Doğal Yağ Yakıcı Gıda

Karahindiba: Yağ yakmak için en etkili bitkilerden biri karahindibadır. Uzmanlara göre bitkinin yağ yakmada asıl etkili kısmı kökleridir. Karahindiba kökünü aktarlarda bulabilirsiniz.

Kullanınca gerçekten işe yaradığını göreceksiniz. Böbrek ve karaciğer için etkili bir arındırıcı olmasının yanında ayrıca idrar sökücü özelliği de vardır. Bu da midenizdeki iltihabı ve yanma hissini azaltır, kan şekerinizi düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Şahane bir şey!

Ezilmiş taze zencefil: Muhtemelen zencefilin yağ yakıcı, vücudu arındırıcı ve iltihap sökücü etkilerini duymuşsunuzdur.

Üstelik Maastricht Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre bu bitki metabolizmanızı hızlandırıp daha fazla yağ yakmanıza yardım ediyor. Zencefil ayrıca daha tok hissetmenizi sağlıyor ve böylece güne daha iyi başlamış oluyorsunuz.

Tarçın: Tarçın tüketiminin yağlardan kurtulmak ve kilo vermek için iyi bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Lezzetli olmasına ek olarak, bazı yiyecekler ve çaylarla karıştırıldığında insülin artışının önüne geçerek kan şekeri seviyesinin düşürülmesinde de etkilidir.

Tarçın ayrıca vücut ısınızı yavaşça yükseltir ve böylece metabolizma hızınızı arttırmaya yardım olur. Oluşan bu ısı yükselmesi sayesinde daha fazla kalori yakılır.

Nane: Nanenin kendine has tadını sever misiniz? Vücuttaki yağları azaltmak, sindirim fonksiyonlarını geliştirmek, metabolizmanızı güçlendirmek, safra kesesinin daha etkili çalışması için safra üretimini arttırmak gibi çeşitli tıbbi amaçlarla kullanıldığında etkileri mükemmeldir.

Karın Yağı ve Ödem Karşıtı Bu Çay Nasıl Tüketilir?

zencefil 3

Aşağıda saydığımız malzemeler ihtiyacınızı karşılayacaktır:

  • 1 yemek kaşığı karahindiba kökü
  • 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil
  • Bir tutam tarçın
  • 5 nane yaprağı
  • Bir buçuk bardak su
  • 2 yemek kaşığı bal

Nasıl hazırlayacaksınız?

düz karın 4

Karın yağı ve ödem sorunundan kurtulmanıza yardımcı olacak bu kolay çay tarifini  haftanın üç günü, günde üç defa uygulamanız gerekiyor. İlk “dozu” sabah kahvaltısından önce, uyandıktan hemen sonra mideniz boşken içmelisiniz. Karışım ılık olmalı.

Kullandığınız bütün malzemelerin taze olmasına da dikkat edin. Bu bitkiler neredeyse her yerde kolayca bulunabildiği için tedarik etmesi oldukça kolaydır. Ancak karahindibanın her zaman kökünü kullanın. Daha önce de söylediğimiz gibi bu bitkinin yağ yakıcı etkiye sahip kısmı kökleridir.

İkinci “dozu” öğle yemeğinden hemen sonra içmelisiniz. Böylece yediklerinizi sindirmeniz kolaylaşacak ve vücudunuzu da arındırmış olacaksınız. Üçüncü ve son dozu ise yatağa gitmeden hemen önce içmelisiniz. Yine karışımın ılık olmasına dikkat edin.

Diğer bütün etkilerine ek olarak bal, nane ve zencefil daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Bu çay yağ yakmanızı sağlamanın yanında vücudunuzu ve sindirim sisteminizi de güçlendiren mükemmel bir ilaçtır.

Çayınızı hazırlamak için ihtiyacınız olan tek şey yarısına kadar su dolu bir kap. Kabın içine malzemeleri koyun ve kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra çayınızı cam bir kaba döküp ılımasını bekleyin.

Hazırladığınız bu çayı günde üç kere için. Karın yağı ve ödem sorununa karşı en iyi sonucu elde etmek için bunu haftada üç kere tekrarlayın.

Elbette karın yağı ve ödem sorunundan kurtulmak için bu çay tek başına yeterli olmaz. Bunun yanında dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Ayrıca her gün en az 30 dakika egzersiz yapmalısınız. Bu, tempolu yürüyüş ya da başka bir egzersiz olabilir. Hatta bir arkadaşınızla beraber egzersiz yapmak daha kolay olacaktır. Değişim elinizde!

İlginizi çekebilir ...
Yağ Yakmak ve Duruşunuzu Düzeltmek İçin Egzersizler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yağ Yakmak ve Duruşunuzu Düzeltmek İçin Egzersizler

Eğer bu egzersizler aynı zamanda duruşunuzu düzeltmek konusunda da yardımcı olursa, sonuçlar çok daha iyi olabilir. Detaylar için okumaya devam edi...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.