İştahınızı Yatıştırmak İçin Tüketebileceğiniz En İyi Besinler

Kilo vermek istiyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bu yazıda iştahınızı daha kolay bir şekilde kontrol altında tutabilmek için hangi yiyecekleri tüketmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. 
İştahınızı Yatıştırmak İçin Tüketebileceğiniz En İyi Besinler
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 24 Ekim, 2018

Kilo vermek için diyet yapıyorsanız kalorili yiyecekleri (hem tatlı hem tuzlu) yemek istemeniz doğaldır. Endişeli veya depresif hissettiğinizde de aynı şey olur.

Bu tür durumlardan kaçınabilmeniz için size iştahınızı yatıştırmak amacıyla tüketebileceğiniz bazı yiyecekler önermek istiyoruz. Üstelik onları ne zaman isterseniz yiyebilirsiniz.

mutsuz kadın beyaz tabak

Bazen aç olduğunuzu hissedersiniz. Ancak böyle hissetmenizin asıl sebebi sıkılmanız, endişeli veya depresif hissetmenizdir. Önünüze geleni yeme isteği duyduğunuzda, koca bir paket cipsi veya bir kekin tamamını farkına bile varmadan bitirebilirsiniz.

Kilo vermek için diyet yapan insanların bir şeyler yeme isteklerinin “tavan” yaptığı dönemler olması normaldir. Özellikle ana ve ara öğünlerinin toplam kalori miktarı, vücutlarının ihtiyaç duyduğu kalori miktarından azsa böyle bir durum başlarına gelebilir.

Çabalarınızın karşılığını almak ve iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız, iştahınızı yatıştırmak için aşağıda bahsedeceğimiz yiyecekleri tercih etmenizi öneriyoruz. Bunların size kilo verdirecek mucizevi yiyecekler olmadığını unutmayın. Yine de hedefinize ulaşmanız için size yardımcı olabilirler.

İştahınızı yatıştırmak için hangi besinleri tüketmelisiniz?

1. Süzme yoğurt

bir kase yoğurt

Sıradan yoğurdun aksine, süzme yoğurdun daha katı ve kremsi bir yapısı vardır. Protein doludur.

Çok aç hissettiğinizde bir porsiyon süzme yoğurt yiyin. Böylece 15 gram yüksek kaliteli protein almış olacaksınız (sıradan yoğurtların bir porsiyonunda yalnızca 7 gram protein bulunur).

Bu protein dolu besin, iştahınızı yatıştırmak için idealdir. Karbonhidratlardan ve yağlardan daha iyidir. Üstelik kalori miktarı da onlara göre daha azdır.

2. Peynir

peynir zeytin zeytinyağı

Bir veya iki küp peynir iştahınızı yatıştırmak için yeterli olur. Sodyum ve yağ oranı daha düşük olan peynirleri tercih edebilirsiniz. Önemli olan midenizdeki açlık hissini yatıştırmaya yetecek miktarda protein almanızdır.

Bir saniye daha bir şeyler yemeden duramayacağınızı düşünüyorsanız, bir iki parça peynir size çok iyi gelebilir.

3. Sade kahve

bir fincan kahve

Bazı etkileri nedeniyle kafein tüketimine karşı olan insanlar da vardır destekleyenler de. Ancak bu kafa karışıklığından bağımsız olarak günde bir bardak kahve içmenin sağlığınız için kötü bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Kahvenin belli bazı özelliklerine dikkat etmelisiniz. Şekersiz ve kremasız sade kahve tercih edebilirsiniz.

Kahve metabolizmanızı hızlandırabilir ve iştahınızı yatıştırabilir. Kahvenin etkileri içtikten sonra 3 saat kadar devam edebilir.

4. Avokado

avokado

İştahı yatıştırmak için en çok tavsiye edilen yiyeceklerden biri de avokadodur. Omega 9 yağ asitleri (dolaşım sisteminiz ve kalbiniz için iyidir) başta olmak üzere pek çok kaliteli bileşen içerir. Avokado, karbonhidratlardan hatta proteinlerden de hızlı bir şekilde iştahınızı yatıştırmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek oranda yağ asidi içeren bitkisel yağlar “oleoylethanolamide” olarak adlandırılan bir bileşene dönüşür. Bu madde beyninize ve sinir uçlarınıza tok olduğunuzu söyleyen sinyaller gönderir. 

Ayrıca bu meyve, sandviçlere ve salatalara eklemek ve etle birlikte tüketmek için de uygundur.

5. Zeytinyağı

yeşil zeytin siyah zeytin zeytinyağı

Zeytinyağının avokadoya benzer bir etkisi vardır.

Natürel sızma zeytinyağı, büyük oranda yemek yeme isteğinizi bastıran temel besinleri içerir. Bunun yanında yediklerinizin tadını da tamamen değiştirir.

Çok aç hissettiğinizde birkaç zeytin yiyebilir veya salatalarınıza biraz zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu mideniz boşmuş gibi hissetmenizi engelleyecektir. Pek çok diyette yer verilen yaygın bir iştah bastırıcıdır.

6. Sebze suyu

soğan suyu çorba iştahınızı yatıştırmak

Hiç şüphesiz sebze suyu iştahınızı azaltacak en iyi besinlerden biridir. Bunun pek çok nedeni vardır. Birincisi karnınızı birkaç saatliğine “dolduran” sıcak sudan yapılmıştır. İkincisi içinde protein kaynağı olan farklı sebzeler vardır.

Havuç, kabak, pırasa veya pazı gibi sebzeleri kullanarak sebze suyu yapabilirsiniz. Sabahla öğlen veya öğlenle ilkindi arasında ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca sizi doyuracak bir karışım elde etmek için istediğiniz zaman evinizde bulunan sebzeleri blender’dan geçirebilirsiniz.

Bir bardak sıcak sebze suyu stresinizi ve anksiyetenizi azaltabilir. Stres ve anksiyetenin fazla yeme davranışını tetiklediği düşünülürse bu oldukça iyi bir şeydir. Ayrıca kış ayları için de harika bir seçenektir!

7. Kırmızı biber

bir kase kırmızı biber

Baharatlı yiyecekleri seviyorsanız, kırmızı biberin özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Kırmızı biber, kilo vermenize ve iştahınızı yatıştırmanıza yardımcı olacaktır. Yemeklerinize ve atıştırmalıklarınıza kırmızı biber serperseniz gün boyunda tükettiğiniz kalori miktarı azalacaktır.

Kırmızı biber ağzın içindeki alıcıları aktif hale getirir ve böylece yanma hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum vücuttaki “savaş ya da kaç” mekanizmasını tetikler. Bu da sizi fazla yemek yemekten alıkoyar.

Baharatlı yiyecekleri sevmiyorsanız makarnanıza, pizzanıza veya tavuğunuza az miktarda kırmızı biber ekerek işe başlayın.

8. Meyveli smoothieler

pancar dilimleri pancar smoothie

İş gününün ortasında bir elma veya armut yemek, farklı meyvelerle yapılmış zengin bir smoothie içmekle aynı şey değildir. Smoothieniz’in içine haftada bir ya da iki kez muz bile ekleyebilirsiniz. Smoothie yapmak oldukça kolaydır. İçinde hangi meyveler olacağını belirlemek size kalmış.

Şeker eklemeyin. Çok katı olmaması için biraz su ekleyebilirsiniz. Her gün başka bir karışım deneyin. Elma, armut, üzüm, portakal… istediğiniz meyve türünü tercih edebilirsiniz. Bu karışımlar özellikle yaz mevsiminde ferahlatıcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Icken D, Feller S, Engeli S, Mayr A, Müller A, Hilbert A, de Zwaan M. Caffeine intake is related to successful weight loss maintenance. Eur J Clin Nutr. 2016 Apr;70(4):532-4. doi: 10.1038/ejcn.2015.183. Epub 2015 Nov 11. PMID: 26554757.
  • Estruch R, Ros E, Salas-Salvadó J, Covas MI, Corella D, Arós F, Gómez-Gracia E, Ruiz-Gutiérrez V, Fiol M, Lapetra J, Lamuela-Raventos RM, Serra-Majem L, Pintó X, Basora J, Muñoz MA, Sorlí JV, Martínez JA, Fitó M, Gea A, Hernán MA, Martínez-González MA; PREDIMED Study Investigators. Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet Supplemented with Extra-Virgin Olive Oil or Nuts. N Engl J Med. 2018 Jun 21;378(25):e34. doi: 10.1056/NEJMoa1800389. Epub 2018 Jun 13. PMID: 29897866.
  • Varghese S, Kubatka P, Rodrigo L, Gazdikova K, Caprnda M, Fedotova J, Zulli A, Kruzliak P, Büsselberg D. Chili pepper as a body weight-loss food. Int J Food Sci Nutr. 2017 Jun;68(4):392-401. doi: 10.1080/09637486.2016.1258044. Epub 2016 Nov 29. PMID: 27899046.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.