Ev Yapımı Süzme Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Süzme Yoğurt Tarifi
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Birçok kişi fit kalmak istediği için yediklerine dikkat eder. Bu yüzden de “siz yediklerinizsiniz” sözü ortaya çıkmıştır. Eğer sağlıklı besleniyorsanız muhtemelen genel olarak da sağlıklı alışkanlıkları olan birisiniz. Bugün, evde yapacağınız lezzetli bir süzme yoğurt tarifi öğrenebilirsiniz.

Bu tarif kalori alımını ve karbonhidrat tüketimini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yoğurt neredeyse her şeyin yanına yakışan bir besindir ve kahvaltıda sos ya da atıştırmalık olarak servis edilebilir. 

Tarihte yoğurt, mutfak dünyasının tatlı yapımında kullanılan bir malzemesi olmuştur ancak dilediğiniz her şeyde, damak zevkinize göre kullanabilirsiniz. Yoğurt diyetisyenlerin dengeli bir beslenmenin temeli olarak onayladığı en sağlıklı besinlerden biridir.

Süzme yoğurt inek ya da keçi sütünün mayalandırılmasıyla elde edilir ve en az %9 süt yağı içermesi gerekir. Bu yüzden de geleneksel yoğurda göre daha  kremsi, yoğun ve lezzetli bir yoğurt çeşididir. 

yoğurt

Geleneksel yoğurttan daha güzel omasının sebebi, mayalanma sürecinin daha az otomatik olması ve daha çok protein ile mineral içermesidir. Yani süzme yoğurt orijinalinden daha sağlıklı ve zengindir.

Bu çeşit yoğurtları marketlerde (yüksek fiyatlara) bulmak mümkün olsa da kimisi evde kendi yapmayı tercih eder. Bu şekilde daha ucuz olur ve yoğurt yemeyi daha keyifli hale getirir.

Bu yazımızı da okuyun: Yaban mersinli ayran ile detox yapın

Evde süzme yoğurt yapımı

Yoğur yaparken sütün mayalanma süreci çok önemlidir. Bir yoğurt makinesi ya da hava geçirmez bir kavanoz kullanmanız ve sabit sıcaklıktaki ılık bir ortamda bekletmeniz gerekir.

Malzemeler

 • 4 ½ bardak tam yağlı keçi ya da inek sütü (900 ml)
 • ½ bardak krema (100 ml)
 • ¼ bardak sade yoğurt (50ml)

Yoğurt makinesi kullananlar için talimatlar

 • Eğer evinizde yoğurt makinesi varsa yoğurt yapmak daha kolay olacaktır. Tek yapmanız gereken tüm malzemeleri içine koyup en az sekiz saat mayalanmasını beklemektir. 
 • Zamanı dolunca yoğurt makinesinin içindeki karışımı bir saklama kabına aktarın ve 4 saat boyunca buzdolabında bekletin.
yoğurt tarifi

Yoğurt makinesi yoksa kullanacağınız tarif

Asırlar önce de olduğu gibi, ev yapımı süzme yoğurdu yapmak son derece kolaydır. Sadece biraz sabır isteyen bir şeydir çünkü uzun bir mayalanma sürecinden geçmesi gerekir. Ancak en sağlıklı yoğurt da kesinlikle budur.

 • Öncelikle, tüm malzemeleri bir pişirme kabına koyun ve orta ateşte kaynatın.
 • İdeal sıcaklık 85 °C olmalıdır. Eğer evinizde varsa bir mutfak termometresi kullanabilirsiniz. Eğer yoksa parmağınızla test ederek parmağınızı sütün içinde en az 5 saniye tutabiliyor musunuz ona bakın, eğer tutabiliyorsanız doğru sıcaklıkta demektir.
 • Kaynamaya başlayınca altını kapatıp 15 dakika soğumasını bekleyin.
 • Daha sonra, karışımı hava geçirmez bir kaba koyup ılık bir ortamda mayalanması için 8 ila 10 saat bekletin.
 • Bekleme süresi geçtikten sonra yoğurdu farklı bir saklama kabına almak üzere süzün. Süzme işlemi için ince telli bir elek ya da tülbent bezi kullanmalısınız.
 • Bu işlem uzun süreceği için buzdolabına koyup süzülmesini bekleyebilirsiniz.
 • Son olarak yoğurt yapımını tamamladığınız zaman ayrı ayrı daha küçük kaplara paylaştırın. Yoğurttan artakalan sıvı ise süt serumudur: bunu içebilir ya da başka tariflerde kullanabilirsiniz.
 • Artık ev yapımı bu lezzetli süzme yoğurdun tadını çıkarmaya hazırsınız.

Tavsiyeler

 • Yoğurdun mayalanması için en ideal yer fırındır. Fırını düşük sıcaklıkta önceden ısıtıp kapattıktan sonra yoğurt kavanozunu içinde bekletebilirsiniz.
 • Eğer hava geçirmeyen bir kavanozunuz yoksa, karışımı bir kaseye koyup üzerini bezle kapatarak streç filmle ya da poşetle etrafını sarabilirsiniz.
 • Yoğurdun daha yoğun bir kıvama gelmesini istiyorsanız 1 ya da 2 yemek kaşığı süt tozu ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak karışımın kıvamını mayalanmadan önce koyulaştırmaya yarar.
 • Yoğurdunuzun daha düşük kalorili olmasını tercih ediyorsanız yağı azaltılmış süt ya da yağsız yoğurt gibi daha hafif malzemeler kullanabilirsiniz. 
 • Hazırlamak istediğiniz her yoğurt için kullanacağınız kabın 1 litrelik olması tavsiye edilir.
 • Keçi sütü kullanıyorsanız mayalanma süresi iki katına çıkar, yani 20-24 saat bekletilmesi gerekir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.