5 Doğal Yağ Yakıcı Gıda

Yağ yakıcı sağlıklı besinler mi arıyorsunuz? Bu doğal bileşenleri, zayıflama planınızın bir parçası olarak denemekte hiç tereddüt etmeyin.
5 Doğal Yağ Yakıcı Gıda
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Son yıllarda, marketler, kolaylıkla kilo vermenin bir yolu olduğu iddia edilen “yağ yakıcı” ürünler tarafından işgal edildi. Bunlardan bazıları doğal yağ yakıcı gıdalar; ancak çoğu, zaman içerisinde belirli yan etkilere sahip olabileceklerinden ötürü, tamamen onaylanmayan kimyasal bileşikler içerir.

Buna rağmen, milyonlarca insan onları tercih ediyor ve çok fazla çaba harcamadan sonuç almak adına harika seçenekler olduklarını düşünüyor.

Sorun şu ki, herkesin vücudu gıdaları aynı şekilde işlemez. Aslında, birçoğu, çok az etki yaratır ya da hiç bir etki yaratmaz. Pek çok insanın bilmediği ise, diyetinizi tamamlayan ve herhangi bir yan etkiye yol açmayan % 100 doğal “yağ yakıcı” besinlerin varlığıdır.

Özellikleri sayesinde sağlığınızı riske atmadan kilo vermenize katkıda bulunan çok çeşitli doğal bileşenler vardır.

Doğal yağ yakıcılar nelerdir?

göbekte yağ doku

 • Yavaş bir metabolizmayı “hızlandırmak” ve dolayısıyla harcanan enerji miktarını artırmak için tavsiye edilirler.
 • Diğer özelliklerinin yanı sıra, açlığı engelleyen ve gereksiz yere bir şeyler atıştırmanıza neden olan hisleri azaltan ürünlerdir.
 • Enerji değerleri oldukça yüksektir ve spor ya da antrenman sırasında performansı arttırmaya yardımcı olurlar.

Yağ yakıcı gıdalar hakkındaki gerçek

Bu gıdalar, “Yağ yakıcılar” olarak adlandırılırlar çünkü kilo vermeyi kolaylaştıran bedensel fonksiyonları uyarmaya yardımcı olurlar. Ancak, bunlar zayıflama yolunda “mucizevi” ürünler değillerdir; onların tüketimini diğer sağlıklı alışkanlıklarla birleştirmeniz gerekir.

 • Vermenize yardımcı olabilecekleri kilo miktarı değişebilir. Bu miktar, kişisel metabolizmanızın yanı sıra diyet ve egzersiz rutininize bağlıdır.
 • Diyetiniz, yağ, şeker ve kalori ve katkı maddeleriyle dolu diğer yiyeceklerden oluşuyorsa işe yaramazlar.

Düzenli tüketebileceğiniz doğal yağ yakıcı gıdalar

Tüm bunlar, diyetiniz tamamen doğal yağ yakıcı gıdalardan meydana gelmeli demek değildir. Bununla birlikte, kilo verme yolunda en iyi sonuçları almak için bunları diyetinize tamamlayıcı olarak dahil edebilirsiniz.

1. Enginar

enginar kesmek

zenginenginar, fazlalıklardan kurtulmak için önerilen en önemli doğal yağ yakıcı gıdalardan biridir.
 • Enginarın içeriğinde bulunan bileşikler, yağların sindiriminden sorumlu bir madde olan safranın akışını uyarır.
 • Ayrıca, kalp damar sağlığına müdahale eden lipitler olan kolesterol ve trigliseritlerin yüksek seviyelerini kontrol eder. 
 • Buna ek olarak, atık maddelerin ortadan kaldırılmasını destekleyen detoks yanlısı özellikleri de vardır.
 • Son olarak, içeriğinde bulunan lif sindirimi destekler ve anksiyeteyi azaltır.

2. Ayran

süt ürünleri

 • Aminoasitleri, kasları güçlendirir ve egzersiz sırasında enerji tüketimini artırır.
 • Buna ek olarak, bir yağ yakıcı olarak kabul edilir çünkü vücudun onu sindirmesi için ayrandan aldığından daha fazla enerji kullanması gerekir.

3. Yeşil Çay

yeşil çay

 • Yeşil çayın temel faydaları, metabolizma ve karaciğer sağlığı adına faydalı olan polifenol epigallokateşin gallat’a (EGCG) atfedilir.
 • Ek olarak, bu gıda, termojenez olarak adlandırılan ve kalori yakım süreçlerinde bir artış içeren bir işlemi uyarır.

4. Greyfurt

ortadan kesilmiş greyfurt

 • Yüksek su ve antioksidan içeriği sayesinde idrar söktürücü ve detoks yapıcı özelliklere sahiptir ve kalorisi çok düşüktür.
 • Buna ek olarak, içeriğinde bulunan lif tokluk hissini uzatır ve sağlıklı bir sindirim sistemine katkıda bulunur.
 • Ayrıca, kan şekerinin kontrolünü artırır bu da enerji harcamalarını ideal hale getirir.

5. Arnavut Biberi

kırmızı acı biber

Onu aşırı miktarlarda tüketmemeniz gerekir;
 • Ana aktif maddesi olan kapsaisin, vücutta yağ yakımını arttıran termojenik bir etkiye sahiptir.
 • Dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur ve atıkları ortadan kaldırmak için çalışan boşaltım organlarını korur.

Sağlıklı, yağ yakıcı gıdalar mı arıyorsunuz? Öyleyse, bu doğal bileşenleri zayıflama planınızın bir parçası olarak denerken için tereddüt etmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Evde Yapabileceğiniz Yağ Yakma Egzersizleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evde Yapabileceğiniz Yağ Yakma Egzersizleri

Fiziksel egzersizle ilgili en iyi şey, metabolizmanızı çalışmaya başlatmasıdır. Evde yapabileceğiniz yağ yakma egzersizleri için tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • López-Molina, D., Navarro-Martínez, M. D., Melgarejo, F. R., Hiner, A. N. P., Chazarra, S., & Rodríguez-López, J. N. (2005). Molecular properties and prebiotic effect of inulin obtained from artichoke (Cynara scolymus L.). Phytochemistry. https://doi.org/10.1016/j.phytochem.2005.04.003
 • Methacanon, P., Krongsin, J., & Gamonpilas, C. (2014). Pomelo (Citrus maxima) pectin: Effects of extraction parameters andits properties. Food Hydrocolloids. https://doi.org/10.1016/j.foodhyd.2013.06.018
 • Cabrera, C., Artacho, R., & Giménez, R. (2006). Beneficial Effects of Green Tea—A Review. Journal of the American College of Nutrition. https://doi.org/10.1080/07315724.2006.10719518
 • Mahboubi, M. (2018). Cynara scolymus (artichoke) and its efficacy in management of obesity. Bulletin of Faculty of Pharmacy, Cairo University. https://doi.org/10.1016/j.bfopcu.2018.10.003
 • Baladia, Eduard, Basulto, Julio, Manera, María, Martínez, Rodrigo, & Calbet, David. (2014). Efecto del consumo de té verde o extractos de té verde en el peso y en la composición corporal: revisión sistemática y metaanálisis. Nutrición Hospitalaria, 29(3), 479-490. https://dx.doi.org/10.3305/NH.2014.29.3.7118
 • Ludy MJ, Moore GE, Mattes RD (2012 ). The effects of capsaicin and capsiate on energy balance: critical review and meta-analyses of studies in humans. Chem Senses. 37(2):103-21. doi: 10.1093/chemse/bjr100

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.