Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

Böbrek sorunlarından muzdarip insanların büyük bir çoğunluğunun bunun farkında olmadığını biliyor muydunuz? Bunun nedeni bu hastalıkların ilk belirtilerinin neredeyse algılanamaz olmasıdır. Böbrek yetersizliğinin ilk belirtilerinin başlaması ve böbrek hastalığının ortaya çıkışı arasında seneler geçebilir. Aşağıdaki bu makalede böbrek hastalığının belirtilerini öğrenebilirsiniz.

Böbrek sorunlarının işaretleri

Doktorlar, hastalar böbrek hastalığının bilincinde olsun ya da olmasınlar ve ağrı yoğunluğu ne olursa olsun, mümkün olan en çabuk şekilde gerekli önlemleri alabilmek için belirtileri bilmelerini gerektiğini doğrulamıştır. Bu, tedaviyi daha etkili kılar ve daha kısa süreli olmasını sağlar. Aşağıda bir kişinin böbrek yetersizliğinden muzdarip olduğunun en yaygın belirtilerini bulabilirsiniz.

Eğer bu belirtilerden iki veya üç tanesinden muzdaripseniz paniğe kapılmayın, ancak gerekli kan ve idrar tahlillerinin yapılması için doktorunuza görünün. Aynı şekilde, bu belirtilerin pek çoğunun sadece böbrek sorunuyla ilişkili olmadığını da unutmayın.

böbrekler-21

  • İdrarda değişiklik: Böbreklerde sorun yaşandığında idrarda değişiklikler söz konusu olur. Geceleyin uyanıp tuvalete gittiğinizde idrarınızın köpüksü ve kabarcıklı olduğunu görebilirsiniz, daha sık veya daha ufak miktarlarda idrar çıkarmanız gerekebilir veya idrarınız çok açık renkte veya tam tersi çok koyu renkte olabilir. Benzer bir şekilde saatlerce idrar çıkarmayabilirsiniz ve ardından idrarınız koyu ve kanlı olabilir. İdrarınızı tutamayabileceğinizi hissedebilirsiniz veya idrar çıkarmada zorluk yaşayabilirsiniz veya pelvisin ön kısmında bir sıkışma veya bolca baskı hissedebilirsiniz.
  • Şişkinlik: Böbrekleriniz düzgün bir şekilde çalışmadığında fazla sıvıları elimine edemezler ve bu nedenle vücutta ödem birikimi görülür. Bu bacaklarda, bileklerde, ellerde ve yüzde şişkinliğe neden olur.
  • Yorgunluk: Böbrekleriniz sağlıklı olduğunda eritropoetin adında bir kimyasal üretir. Bu vücudun kana oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri üretmesinden sorumludur. Ancak böbrek yetmezliği yaşamaya başladığınızda, vücudun bu hormonu üretmedeki başarısı da olumsuz etkilenir. Ardından kaslarınız ve zihniniz normale göre daha hızlı bir şekilde yorulmaya başlar. Hastalar bir şeyler yapmak için ne enerjiye, ne de arzuya sahip olur. Çok uyurlar, kendilerini bitkin ve zayıf hissederler. Bu belirti aynı zamanda anemi olarak da bilinir ve diyette demir eksikliğini işaret eder.

böbrekler-31

  • Ciltte kaşıntı: Vücuttaki atıklar böbrekler aracılığıyla elimine edilmektedir. Böbrekler düzgün çalışmamaya başlayınca kan akışında atıklar birikir. Bu da cildin yanı sıra kaslarda ve hatta kemiklerde bile hissedilen aşırı kaşıntıya neden olabilir.
  • Ağızda metalik tat ve amonyak kokusu: Kanda atık biriktiğinde (buna üremi denir) besinlerin tadı değişir ve ağızda kötü kokular oluşur. Bazı hastalar artık et yemekten zevk almadıklarını görürler veya iştahları olmadığı için kilo kaybetmeye başlarlar. Gün boyunca ağızlarında kötü bir tat söz konusu olur ve bu dişleri fırçalayarak, gargara yaparak veya sakız çiğneyerek giderilemez.
  • Bulantı ve kusma: Bir kez daha, buna neden olan üremidir. Bu ayrıca iştah kaybına neden olarak kilo kaybını ortaya çıkarabilir ve mide gıdalara, sıvılara ve ilaçlara tahammül etmemeye başlar. Yediğinizi sindirmede güçlük çekersiniz.
  • Nefes darlığı: Nefes almada zorluk iki farklı şekilde akciğer işlevi bozukluğunu işaret edebilir. İlk olarak, elimine edilemeyen sıvılar akciğerlerde birikmeye başlar. İkincisi, anemi (kana oksijen taşımak için gerekli kırmızı kan hücresi yetersizliği) nedeniyle vücutta yorgunluk ve nefes darlığı görülebilir. Bu herhangi bir egzersiz yapmadan veya bir çaba sarf etmeden de deneyimlenebilir. Otururken ve yatarken bile söz konusu olabilir.
  • Mevsime bakılmaksızın kendini çok soğuk hissetme: Anemi bir bireyin ortam sıcak olduğunda dahi kendini soğuk hissetmesine neden olur. Kalın giysiler giyerler ve yataklarında birden fazla battaniye bulunur. Sıcak çay veya kahve içmek veya ılık, hatta neredeyse kaynar bir banyo almak bile bu sorunu çözmez. Bu yazın oldukça yüksek sıcaklıklarda dahi görülebilir ve kişi hem evde, hem de dışarıdayken kendini soğuk hisseder. Titreme, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve soğuk terleme de ilgili bazı diğer belirtilerdir.
  • Baş dönmesi ve konsantrasyon sorunları: Böbrek yetersizliğinin neden olduğu anemi, beynin ihtiyacı olan oksijeni alamadığı zaman görülür. Bu aynı zamanda bir şeyleri hatırlamayı veya ezberlemeyi zorlaştırır, baş dönmesine, zayıf konsantrasyona, konuşurken kısa dikkat süresine ve benzeri sorunlara da neden olabilir. Önceki hafta ne yaptığınızı hatırlamada zorluk çekme, tanıdığınız birisinin adını hatırlamada zorlanma, sürekli bir baş dönmesi hissetme de görülen sorunların arasında yer alır.
  • Sırt ağrısı: Bazı kişiler ağrıları yaptıkları işlerde gösterdikleri çabaya,  iş yerinde rahat oturmamaya veya uyku sıkıntısına bağladıkları için böbrek yetersizliğinden muzdarip olduklarını fark etmezler. Ancak ağrının devam etmesi başka bir şeyin işareti olabilir. Sırtın alt kısmında veya vücudun yan kısmında rahatsızlık, sıkışma veya hatta kramp görülebilir. Ağrı bazen bacaklardan birine veya her ikisine yayılabilir. Hasta polikistik böbreklerden muzdarip olduğunda (bu böbreklerde veya karaciğerde kist birikimidir) kayda değer bir sırt ağrısı deneyimler.
Resimler wonderferret, Hey Paul Studios, MilitaryHealth ve Betsy Weber izinleriyle kullanılmıştır.