Böbrekleriniz için Soğan Çorbası

Böbrekleriniz için Soğan Çorbası
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Soğan en şifalı gıdalardan biridir. Yüksek kan temizleyici, idrar söktürücü ve mikrop önleyici özellikleriyle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, sıvı birikimi ve böbrekle ilişkili benzeri herhangi bir sorunla mücadele etmek için mükemmel bir tedavi sağlar. Bunlardan dolayı soğan çorbası mükemmel bir yemek olur.

Bu makalede size böbreklerinize daha iyi bakmanızı sağlamak için soğan çorbası tüketerek gerçekleştirebileceğiniz 9 günlük bir böbrek temizleme yöntemini açıklayacağız. Sonuçları hemen görmeye başlayacaksınız ve böbrekleriniz size teşekkür edecektir.

Soğanın Özellikleri

Soğan kalsiyum, magnezyum, klor, bakır, demir, fosfor, iyot, silikon, kükürt, vs. gibi mineraller açısından zengindir. Ayrıca A, B, C ve E vitaminlerini içerir. Bu değerler sonucunda aşağıdaki faydaları sağlar:

 • İdrar söktürücüdür ve bu nedenle sıvı birikimi, şişik göz kapakları, ödem, vs. gibi durumlarda yardımcı olur.
 • İltihaplanmayla mücadele eder.
 • Çok önemli bir antioksidandır.
 • Antiseptik, mikro öldürücü ve mantar önleyici özellikleri vardır: bakterilerin, mikropların ve mantarın neden olduğu iltihaplanmalarla mücadele etmeye yardımcı olur.
 • Solunumu iyileştirir.
 • Kalp-damar hastalıklarına karşı korur.

Soğan Çorbası Hazırlanışı

Soğan çorbası hazırlamak için bir litre su başına bir soğan kaynatın. İsteğe bağlı olarak soğanla birlikte maydanoz da kaynatabilirsiniz. Bu da böbreklerinizin derinden temizlenmesine yardımcı olur. İki litre su ve iki soğandan oluşan bu çorbayı her gün için. Fazladan hazırlayıp en fazla iki veya üç gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

soğan çorbası

Nasıl Tüketmeli?

Gün boyunca, ana öğünlerin dışında, mümkünse oda sıcaklığında olmak üzere ufak yudumlar halinde tüketin. Arzu etmeniz durumunda içine az bir miktar limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Bu çorbayı kahvaltıdan en az yarım saat önce aç karna, en az iki bardak miktarında tüketmeniz önerilir. Geceleyin tuvalete gitme ihtiyacıyla karşılaşmamak için çorbayı gün içerisinde tüketmeniz önerilir.

9 Günlük Tedavi

Bizim tavsiye ettiğimiz idrar söktürücü böbrek tedavisi dokuz gün sürmekte. Çorbayı içmeye ilaveten aşağıdaki önerilerimizi de dikkate alınız:

 • Tuz veya tuzlu gıdaları tüketmekten kaçının. Yemeğinize tuz yerine bir miktar tuzlu su ekleyebilirsiniz (doğal ürünler satan dükkanlarda ve bazı süpermarketlerde bulunabilir).
 • Hayvan proteini tüketiminizi azaltın (özellikle et, süt ve süt ürünleri) ve sebze proteinine öncelik verin. Böbrekleriniz için mükemmel baklagillerden biri, şans eseri böbrek şeklinde olan adzuki fasulyesidir. Baklagillerin dışında sebze proteini için diğer kaynaklar kurutulmuş meyveler ve mantardır. Hayvan proteini içerseler de yumurta ve az bir miktar balık yiyebilirsiniz.
 • Rafine şeker ve şekerli ürünleri tüketmekten kaçının. Tatlandırma için bal ve şeker otu kullanın.
 • Üşüdüğünüzde; böbrekler, karaciğerle birlikte böbrek hastalıklarının kötüleşmesine, enerji eksikliği ve yorgunluğa, bel bölgesinde ağırlara, vs. neden olan başlıca organlardır. Bunu önlemek için sırtınızın orta ve alt kısmını her zaman soğuktan koruyun. Geceleyin bir süreliğine sıcak su torbası veya elektrikli ısıtıcı kullanabilirsiniz.
 • Eğer fiziksel aktivite yapıyorsanız ve terliyorsanız, bu böbreklerinizi gevşetmeye yardımcı olacaktır. Onları aşırı çalıştırmak da vücudunuzdan sıvıları elimine etmek için bir diğer yoldur.

Sağlıklı bir Günlük Öğün Planına bir Örnek

Aşağıda sizin için hazırladığımız sağlıklı bir öğün planını bulabilirsiniz:

 1. Aç karna:  iki veya üç bardak çorba
 2. Kahvaltı: tam tahıl tost ve omlet
 3. Sabahleyin: birkaç bardak çorba
 4. Sabah ortası: kurutulmuş meyveler
 5. Öğle yemeği: mercimek çorbası, bütün pirinç, karışık salata ve balla tatlandırılmış elma reçeli
 6. Öğle ortası: birkaç bardak çorba
 7. Atıştırma: muz ve kızılcık içeceği
 8. Akşam yemeği: sarımsakla kızartılmış patatesli lahana ve balık fileto

Bir Uyarı

Bazı insanlar soğanı pek iyi sindiremezler. Ancak eğer yeterince iyi pişirilirse bu sorunla karşılaşılmaz. Yukarıdaki önerilerimizi temkinli bir şekilde uygulamanızı öneririz. Eğer sindirimle ilgili sorun yaşarsanız, tedaviyi bırakmanızı öneririz.

Resimler looseends, lablascovegmenu ve muffet izinleriyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.