Günde 500 Kalori Az Yemenin 8 Yolu

Çikolatalı dondurma yerine meyveli dondurma, yağda ton balığı yerine suda ton balığı tercih etmek kadar basit şeyler büyük bir değişim yaratabilir. 
Günde 500 Kalori Az Yemenin 8 Yolu
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Her gün yediğimiz yiyeceklerden aldığımız bir toplam kalori miktarı vardır. Bir miktarı 500 kalori azaltmak istiyor ancak bunu açlık hissetmeden nasıl yapabileceğinizi bilmiyor musunuz?

Bugün bu tavsiyelere bir göz atın. Sağlıksız yiyeceklerin yerine başka yiyecekler koymak amacınıza ulaşmanıza sağlayacaktır.

Şimdiye kadar, kilo vermek ve sıkı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız belli yiyecekleri yememeyi ve porsiyonlarınızı küçültmeyi öğrenmek zorunda kalmışsınızdır.

Bir de bu tavsiyelere uyduğunuzda her gün aldığınız kalori miktarı, neredeyse hiç çaba göstermeden, aç kalmadan ve modunuz düşmeden büyük oranda azalacaktır.

Gereksiz kalorilerden kurtulmak için hangi yiyecekleri beslenme programınızdan çıkarabileceğinize bir bakalım.

1. Dondurma

top top dondurma çeşitleri

Dondurma vazgeçmek istemediğiniz bir şey mi? O halde tek yapmanız gereken çikolatalı dondurma yemek yerine meyveli dondurma yemeyi tercih etmek.

Bu ufacık değişim sayesinde, hem yağ oranı azalacak hem de 2 top dondurmanın kalori miktarı 227’den 132’ye düşecek.

Daha fazla şey mi bilmek istiyorsunuz? Buna bir göz atın: Lezzetli Ev Yapımı Dondurma Nasıl Yapılır

2. Küçük kekler

Eğer küçük kekleri ve muffin’i seviyorsanız kendinizi her zaman çikolatalı olanı seçerken bulacaksınız. Belki de zencefilli olanı daha çok seversiniz.

Çikolatalı seçenekler genellikle porsiyon başına 535 kalori içerirken, zencefilli muffinler yalnızca 230 kaloridir.

Unutmayın, çikolatanın kalorisi çok yüksektir. Bu yüzden vücudunuz size tatlı bir şeye ihtiyaç duyduğunu söylediğinde zencefilli muffin’i deneyin.

3. Ton balığı

brokoli balık pilav

Aldığınız kalori miktarını azaltmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Örneğin, ayçiçek yağlı konserve ton balığı yerine suda ton balığını tercih etmek kadar kolay olabilir.

Bu küçük hile sayesinde yediğiniz ton balığının toplam kalori miktarı 190 kalori yerine 96 kalori olacaktır.

Bu değişime rağmen vücudunuz ton balığının tüm faydalarını alacaktır. Yağ az olsa da sudaki ton balığında da pek çok vitamin (A, B12, D ve E), amino asit ve mineraller (iyodin, potasyum, demir ve fosfor) bulunur.

4. Atıştırmalıklar

Bazen kendinizi şımartmak ve küçük bir atıştırmalık yemek isterseniz patlamış mısırın içerdiği kalori miktarının kuru yemişten daha az olduğunu unutmayın.

100 gram kuruyemişte 600’den fazla kalori vardır. 100 gram patlamış mısır ise yalnızca 375 kalori içerir.

5. Kurabiye yerine meyve

kalori miktarı

Kurabiyeler veya bisküviler öğün aralarında açlığınızı yatıştırabilirler ancak elinizdeki en iyi seçenek oldukları söylenemez.

Atıştırmalık bir şey yemeye ihtiyaç duyduğunuzda kurabiyelerin vücudunuzun aslında ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori içerdiklerini unutmayın.

Size gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri ve mineralleri sağlayacak olan meyveleri tercih etmek çok daha iyi bir fikirdir.

6. Mısır gevreği yerine yulaf

Yulaf düzenli olarak tükettiğiniz mısır gevreğinin yerini alabilecek mükemmel bir seçenektir. Unutmayın, meyveli ve fındıklı yulaflardan alabilirsiniz. Bu paket mısır gevreklerinden daha iyi bir seçim olacaktır.

Pakette satılan mısır gevreklerine, sizin daha fazla tüketmenizi sağlamak amacıyla tatlandırıcı ve şeker ilave edilir. Fazla tüketildiklerinde, bu iki yiyecekle alınan kalori miktarları arasında büyük fark olur.

Ayrıca yulafın 100 gramı 184 kaloriyken paketli mısır gevreklerinin 100 gramı 375 kaloridir.

7. Patates

İster inanın ister inanmayın, taze patates yerine donmuş patatesleri tercih etmek daha az yemenizi sağlayacak.

Donmuş patateslerin taze olmamasının kalitesini düşürdüğü doğru olsa da, yedikten sonra kendinizi daha uzun süre tok hissedeceksiniz.

Peki, bunun sebebi nedir? Donmuş patateslerde daha sağlıklı türden nişasta bulunur. Bu da açlık hissinizi daha uzun süre bastıracağı anlamına gelir.

8. Cips

Evde sık sık cips tüketiyorsanız sebzelerden yapılan cips türlerini tercih etmeye çalışın – hatta evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Marketten aldığınız paketli tortilla ve patates cipslerine kıyasla oldukça düşük kalorili bir seçenektir.

Bir cips paketinin 100 gramında yaklaşık 500 kalori bulunabilir. Sebzeli cipslerin 100 gramı ise yalnızca 221 kalori içerir.

Hiç şüphesiz, bahsettiğimiz yöntemlerin hepsi aldığınız kalori miktarını azaltmak için göz önünde bulundurabileceğiniz harika yöntemler!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266
  • Maharlouei N, Tabrizi R, Lankarani KB, Rezaianzadeh A, Akbari M, Kolahdooz F, Rahimi M, Keneshlou F, Asemi Z. The effects of ginger intake on weight loss and metabolic profiles among overweight and obese subjects: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(11):1753-1766.
  • Wessels I, Maywald M, Rink L. Zinc as a Gatekeeper of Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 25;9(12):1286.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.